70 YAŞINDA DÜMENE GEÇTİLERBİLİNÇLİ SU TÜKETİMİNİ ANLATTILAR BELEDİYEDEN 82 OKUL KANTİNİNE DENETİMMALTEPE’DE TİYATRO ZAMANIHALDUN DORMEN 65. SANAT YILINDA MALTEPE’DE SAHNE ALDI ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ TÜRKÜLERLE ANILDIEĞİTİM AMA NASIL BİR EĞİTİM ?ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

YÖK' ÜN YURT DIŞI BURSLARI ! ..

YÖK, yurtdışında araştırma yapacak gençlere bir dizi burs verecekmiş! Peki hangi alanlara, hangi ülkelere, hangi üniversitelere, en önemlisi de hangi amaçlar için?..

08-03-2018 22:26 - YAZARLAR

İnsan gücü planlaması konusunda sınıfta kaldığımız kesin.
Bunun mimarlarından birisi de YÖK.
Öyle başkanlar geldi ki, ihtiyaç var mı yok mu demeden, tüm kontenjanları yüzde 20 artırdı. Sonrakiler de azaltmak için uğraştı.
 
Burs verirken de en azından bilim ve araştırma konusunda bir insan gücü planlamamızın olması gerekir. Yoksa heba olan sadece para değil, üstün özelliklere sahip gençlerimiz de yok olup giderler…
 
Önceki yıllarda burs verip yurtdışına gönderdiğimiz gençler hep sorun yaşadılar.
Dünyanın en iyi üniversitelerinde doktora yapan gençlerimizi, dönüşlerinde hiçbir altyapısı olmayan üniversitelere yönlendirdik.
Öğretim Üyesi Yetiştirme ÖYP çerçevesinde kadro verdiğimiz, asistanlara, tam da doktoraları bitmek üzereyken, başınızın çaresine bakın dedik.
 
Doktora yapan öğrenci sayımızda patlama oldu ama bu artış suni bir artış!
Ve en az yarısının, ilimle, bilimle, araştırmaya alakası yok!
Daha mezun bile vermeyen derme çatma üniversitelere doktora izni veren YÖK ile o üniversitelerden doktora alan araştırmacılar (!) bugüne kadar bilim adına ne yaptılar çok merak ediyoruz?..
İşte YÖK’ün bu konudaki son açıklaması:
 
"Her yıl 400 tez aşamasındaki araştırma görevlisine, aylık 2 bin 500-3 bin 500 lira arasında değişen oranlarda burs ile yurt dışında eğitim almalarına imkan sağlanacak. YÖK-YUDAB Programı'nda burs miktarı araştırma görevlilerinin gittikleri ülkeye göre belirlenecek. Avrupa, Asya Pasifik, Kuzey Amerika, Latin Amerika ülkelerindeki üniversitelerden kabul alacak adaylara aylık 3 bin 500 lira, Orta Asya, Sahraaltı Afrika ülkelerindeki üniversitelerden kabul alacak adaylar 3 bin lira, Güney Asya, Güney Kafkasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden kabul alacak adaylar ise 2 bin 500 lira burs alacak…”
 
Yukarıdaki açıklamaya göre, görünen o ki, yine hayaller de, paralar da havaya gidecek!..
Umarız, yanılan biz oluruz.
 
abbas güçlü

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler