70 YAŞINDA DÜMENE GEÇTİLERBİLİNÇLİ SU TÜKETİMİNİ ANLATTILAR BELEDİYEDEN 82 OKUL KANTİNİNE DENETİMMALTEPE’DE TİYATRO ZAMANIHALDUN DORMEN 65. SANAT YILINDA MALTEPE’DE SAHNE ALDI ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ TÜRKÜLERLE ANILDIEĞİTİM AMA NASIL BİR EĞİTİM ?ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

VERİLMESİ ZORUNLU MAZERET İZİNLERİNİ KULLANMAK İÇİN AMİRE HABER VERMEK GEREKİR Mİ?

24-02-2018 13:13 - MEMURLAR

Bazı yakınlarının ölümünden dolayı mazeret izni kullanmak isteyen memurlara, amirleri tarafından belli sürelerle mazeret izni verilmesi zorunludur. 
 
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu; eşi, çocuğu, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşi ölen memura isteği üzerine yedi gün izin verileceğine hükmederken, amire bu kapsamdaki izin talepleri konusunda değerlendirme yetkisi de tanımamıştır.
 
 
 
Ölüm nedeniyle mazeret izni
 
657 sayılı Kanundaki düzenlemeye göre;
 
-Eşi ya da çocuğu ölen memura, isteği üzerine 7 gün izin verilir.
 
-Anne, baba veya kardeşi ölen memura, isteği üzerine 7 gün izin verilir.
 
-Eşinin anne, baba veya kardeşi ölen memura, isteği üzerine 7 gün izin verilir.
 
Ölüm nedeniyle verilecek iznin ölüm olayına bağlanmış olması nedeniyle, mazeret iznine konu ölümün gerçekleşmesiyle birlikte memur mazeret iznine hak kazanmış olacağından, mazeret ini kullanılabilecek süre de ölüm olayını izleyen yedinci gün sonrasında kullanılamayacaktır. Amire haber vermeden ölüm mazeretine istinaden işe gelmemek
 
657 saylı Kanunda; verilmesi zorunlu olan mazeret izinlerinin, mazeret üzerine memur tarafından talep edilmesi halinde verileceğine, öte yandan izin ve kabul edilebilir mazeret halleri dışında, memurların mesai saatleri içerisinde görevleri başında olmaları gerekeceğine ve göreve gelmediği gün sayısına göre memurlar hakkında farklı yaptırımlar uygulanacağına hükmedilmiştir.
 
Bu itibarla, amirine haber vermeden göreve gelmeyen memurlar hakkında, göreve gelmedikleri gün sayısına göre değişen ağırlıkta disiplin cezaları verilmesi mümkün olabilmektedir.
 
Ancak, göreve başlayan memurun ileri süreceği işe gelmeme sebebinin kabul edilebilir bir mazeret olması durumunda ise ilgiliye disiplin cezası verilmemesi gerekecektir.
 
Öte yandan, özellikle ölüm mazeretine dayalı hallerde, memurun olaydan duyduğu üzüntünün etkisiyle amirine haber veremediği durumlarla da karşılaşılabilmektedir.
 
Bu çerçevede, ölüm mazereti nedeniyle göreve gelmeyen, bu konuda amirine haber vermeyen ve göreve gelmediği gün sayısı ölüm olayının yaşandığı tarihten itibaren 7 günü geçmeyen memur hakkında, göreve başladığında mazeret izni talep etmesi durumunda, kabul edilebilir mazeretlerinin varlığından hareketle göreve gelmediği günlerden dolayı disiplin işlemi yapılmaması gerekeceği düşünülmektedir.

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler