UZMAN VETERİNER HEKİM İLE VETERİNER HEKİM MAAŞLARI ARASINDAKİ FARKFETÖ'DEN UZAKLAŞTIRILAN 533 PERSONEL GÖREVE İADE EDİLDİDIŞİŞLERİ: RESMEN BİLGİ TALEP EDİLDİ...YERLİ KÖMÜR MÜJDESİNİN ARKASINDAN ÖZELLEŞTİRME ÇIKTIŞEHİDİN İSMİ MEMLEKETİNDE YAŞATILACAK...MAHALLİ İDARELERDE İŞE GİRME ŞARTLARI VE USULLERİ BELİRLENDİBELEDİYE ZABITA VE İTFAİYE YÖNETMELİKLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDIKAMU GÖREVLİLERİNDEN BAZILARINA GÜNLÜK 21 LİRA İLAVE ÖDEME YAPILACAKPARA CEZASINA ÇEVRİLEN HAPİS CEZALARININ MEMURİYETE ETKİSİPARA CEZASINA ÇEVRİLEN HAPİS CEZALARININ MEMURİYETE ETKİSİVATANDAŞA MÜJDE!“ENERJİ BAKANI OLMAYAN KÖMÜRÜN MÜJDESİNİ VERDİ”ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN PARA...KAMU ÇALIŞANLARI 2018 YILINDA HANGİ GÜNLERDE İZİNLİ VEYA İDARİ İZİNLİ OLACAK?KAMU ÇALIŞANLARI 2018 YILINDA HANGİ GÜNLERDE İZİNLİ VEYA İDARİ İZİNLİ OLACAK?

TRUMP MEDENİYETLER ÇATIŞMASINI TETİKLİYOR

02-02-2017 22:11 - SENDİKA

ABD Başkanı Donald Trump yedi Müslüman ülkenin (İran, ırak, Suriye, Libya, Yemen, Sudan ve Somali) vatandaşının doksan gün boyunca ABD’ye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini imzalayarak, son yıllarda özellikle batıda yükselen yabancı düşmanlığı (Müslüman düşmanlığı) ateşine benzin dökmüş oldu. Kararnamenin başlığı da son derece ilginç: "Yabancı teröristlerin ABD'ye girişinden ülkeyi korumak!"

Trump, "… teröristleri ABD dışında tutmak için bir dizi güvenlik tedbiri alıyorum. Sadece ülkemize destek olacak ve insanımızı içten seven kişileri buraya kabul etmek istiyoruz" diyerek kararnameyi savunsa da, asıl niyetin başka olduğunu bütün dünya bilmektedir.
Popülizm rüzgarını ardını alarak, sözde ABD müesses nizamıyla çatışmaya girerek başkanlık seçimlerini kazanan Trump ve çevresinin, bizzat müesses nizamın “şok doktrini” ve “yaratıcı yıkım” çerçevesinde ülkeleri toza dönüştürdüğünü, insanları yurtlarından ettiğini ve yine aynı mühendisliğin bir parçası olarak terör kavramını konvansiyonel silaha dönüştürdüğünü bilmemesi mümkün mü?

Trump’ın terörist göstermeye çalıştığı kitle, insanlar kimlerdir? Toplumsal kabul için “Radikal İslamcılık” kavramının tanımının mihengi nedir? Mesela babasıyla birlikte kollarına kelepçe vurulan beş yaşındaki Müslüman çocuk bu kategoride değerlendirilebilir mi?
Kimilerinin, bu ve benzeri soruları atlayarak, Trump’ın kararnamesini “egemenlik kararı” olarak değerlendirmesi, en basitinden insanı ve masumiyetini yok saymaktır. Trump’ın “Müslüman=terörist” algı oyununa alkış tutmaktır. Çünkü Trump ve çevresi, “medeniyetler çatışması” tezini popülist bir güncellemeyle tekrar dolaşıma sokmaya çalışmaktadır. Daha da ilerisi yeni Amerikan yönetimi, krizler içinde boğuşan müesses küresel sistemi bir kıyamet senaryosuyla yıkıma uğratarak, hakkın değil gücün hakim olduğu hukuk sistemini yeniden tahkim ederek kendi iktidarlarını da pekiştirmek niyetindedir. Bu çılgınlık düzeyine ulaşmış bir akıl tutulmasıdır.    

Trump ve kararnamesi, bu yönüyle emperyalist sürecin devamıdır ve daha önceki Amerikan politikaları gibi bir tarihe utanç vesikası olarak geçecektir. Bu kararnameyle başta yaşam hakkı olmak üzere insanın seyahat, ifade, inanç özgürlüklerine büyük bir darbe indirilirken, bizzat eski Amerikan yönetiminin politikalarıyla oluşturulmuş olan kaosun da derinleşmesi hedefleniyor.

MEMUR-SEN ailesi olarak her zaman ve zeminde dile getirdiğimiz çağrıyı tekrarlıyor ve diyoruz ki; Amerika, İkinci Dünya Savaşından bu yana zorla işgal ettiği topraklardan çekildiğinde, zaten kimse göç etmek zorunda kalmayacaktır.

Yine diyoruz ki, Amerika demokrasi ve özgürlük kavramlarını konvansiyonel silah gibi kullanmaktan vazgeçtiği gün, insanlık kendi iradesiyle, kendi inanç sistemiyle, kendi refahını oluşturacak şekilde kendi yurdunu yeniden imar edecektir.

Çünkü insanlık Amerikan rüyasının ne olduğunu çok iyi biliyor: ABD’de rüya olarak görülenin dünyanın diğer coğrafyalarında kabusa dönüşmektedir. Afganistan, Irak, hatta Güney Amerika uzun yıllardır her gün kabusa uyanmaktadır.

Çünkü insanlık, ABD’nin konteynırlara yükleyip getirdiği demokrasinin maliyetini çok net bir şekilde öğrendi: Milyonlarca ölü, yıkılıp yakılmış yurtlar.

Biz inanıyoruz ki insanlık, özgürlüğün bir efendi tarafından bahşedilemeyecek kadar kıymetli bir hazine olduğunu açık ve seçik bir şekilde öğrendi. Ve insanlık bunun yerine getirecek aksiyoner ruha sahiptir bugün.

İnsanlık diyor ki, siz kendi evinize dönün ki, biz de kendi yurdumuzda özgür bir şekilde yaşayalım.
Hasılı insanlık tek bir ağızdan haykırmaktadır:
Go home yanke!
Shut Up Trump!   

Memur-Sen Konfederasyonu

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


  EVET
  HAYIR

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler