ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUNGENEL BAŞKAN: “ AP’NİN KARARINI KINIYORUM”İŞSİZLİK,İŞSİZLİK,İŞSİZLİK !SAĞLIK ÇALIŞANLARI BU MÜJDECİLERE GEREKEN DERSİ VERMELİMÜFETTİŞLİK MÜLAKATINA MAHKEMEDEN DURDURMA1 DOKTORA 5635 HASTA DÜŞÜYORGENEL BAŞKAN: “NÖBET GÖREVİ İLE İLGİLİ 4 AYRI EYLEM KARARI ALDIK.”KYK’da GENÇLİK VE MEHMET AKİF

TOPLUMSAL BAKIŞ AÇIMIZ VE FARKLILIKLARIMIZ!..

25-01-2017 02:03 - YAZARLAR

Son Anayasa değişikliği bir kez daha Türkiye nin sosyolojik gerçeklerini ortaya çıkartmıştır. İtaat kültürünün her alanda yaygın olduğu fikirlerin tartışılmadığı ya da bireyin kendi hür iradesini kullanamadığı hatta açıklama cesaretini gösteremediği bir ortamda milliyetçi-ülkücü kanaat bu konuda farklı düşünebileceğini bu farklılıkların olgun bir platformda tartışılabileceğini göstermektedir. Sonuç itibariyle halk oylamasında bireysel tercihlerin öne çıkacağı gerçeğini kabullenmek ve bu tercihlere saygı duymak her vatan evladının görevidir.
Tartışılan durum bu değişiklik daha iyi olacak diyenlerle daha iyi olmayacak diyenlerin tartışmasıdır. Normal olanı ve olması gereken en ideale yakın olanı budur. Konuya bu zaviyeden baktığınızda ne kimseyi hainlikle suçlayabilirsiniz ne de düşmanlıkla. Her iki durumda da ülkenin geleceğiyle ilgili olanların, düşünenlerin ve sorumluluk duyanların tartıştığı bir konudur. Ancak bunun yanı sıra benim bir fikrim yok öyle diyorlarsa doğrudur, ya da o diyorsa yanlış diyor gibi daha sığ bir düşünceyle de karşı karşıya kalıyoruz. Bu yüzden kampanyaları suçlamalar ve düşmanlıklar üzerinde kurmak cahilce bir yaklaşım olur. Olması gereken olgunluk içerisinde bu paketin ne getirip ne götürdüğünü tartışmaktır.
Anayasa değişikliğinin mimarı olanların aslında meseleye on beş yıldır yaptıklarımız bundan sonra yapacaklarımızın teminatıdır diye yola çıkmış bulunmaktalar. Karşı duranlar ise on beş yıldır hep yanıldık ya da yanıltıldıkla milletin karşısına çıkanlar, bu konuda da yanılacaklarıdır diyorlar.
Ayrıca bu on beş yıllık icraatı hukukun üstünlüğü, adaletin tesisi, liyakat ve ehliyetin devlet yönetimine hakim kılınması açısında bakanlar yani müesses nizam açısında bakanlar bir tarafı oluşturmaktadır. Diğer tarafı da yol, köprü yapmayı önceleyen, dernek ve vakıfların güçlenmesi, baş örtüsü ve diğer daha dindar kesimlerin kendi önceliklerini ölçü alıp diğer meseleleri önemsemeyenlerin oluşturduğu taraftır. Ayrıca dış politika, cemaat, PKK nın azdırılması, Suriye meselesinde yapılan hatalar, dış politikadaki başarısızlıklar ve başka değerlendirme ölçü alanlar ile bu ülkede olup biten her şeyi görünmez düşmanlara bağlayarak bütün bu hataların ondan kaynaklandığını kabul edenlerin de tartışması vardır. Bu bakış açılarının farklılığı elbette bir kültür ve hayata bakış açılarının onucudur. 
Lider eksenli meseleye bakanlar ile millet eksenli ya da yarın eksenli bakanlar ile uzun vadeli bakanların, itaatçi yaklaşanlar ve daha hürriyetçi davrananlar da bu tartışmanın ayrı bir başlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun daha sadeleştirilmiş şekli ise “Ağam ben bilmem begim bilir” diyenlerle “hayır benim de bu konuda bir fikrim vardır” diyenlerin tartışması da özellikle referandumda ölçü olarak karşımıza çıkmaktadır. 
Sonuç olarak toplum okudukça aydınlandıkça dünü ve bugünü mukayese ettikçe, balık hafızalı olmadığı sürece, feraseti arttıkça demokratik hayata daha büyük katkılar suna bilir ve konular daha büyük olgunluk içinde tartışılabilir. Böyle olunca da lider eksenli değil değer eksenli, fikir eksenli kültür eksenli bir tartışma ortamı sağlanmış olur ki bu toplum için daha sağlıklı daha umut verici olur. Bunun ölçüsü de “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?”Zümer/9” Fark buradadır.

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA
Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler