ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUNGENEL BAŞKAN: “ AP’NİN KARARINI KINIYORUM”İŞSİZLİK,İŞSİZLİK,İŞSİZLİK !SAĞLIK ÇALIŞANLARI BU MÜJDECİLERE GEREKEN DERSİ VERMELİMÜFETTİŞLİK MÜLAKATINA MAHKEMEDEN DURDURMA1 DOKTORA 5635 HASTA DÜŞÜYORGENEL BAŞKAN: “NÖBET GÖREVİ İLE İLGİLİ 4 AYRI EYLEM KARARI ALDIK.”KYK’da GENÇLİK VE MEHMET AKİF

TEOG'DA ÖNEMLİ AMA DAHA DA ÖNEMLİSİ. HANGİ LİSE ?..

TEOG Maratonu’nda ikinci tur başlamak üzere. Veli ve öğrenciler, bir yandan, TEOG’u düşünürken, öte yandan hangi lise sorusuna cevap arıyorlar? Peki önemli olan en iyi lise mi yoksa en doğru lise mi?..

20-04-2017 23:04 - YAZARLAR

Daha önce bir çok kez yazdık, iyi lise ya da iyi okul yok, iyi öğrenci var. İyi öğrenci hangi okula giderse gitsin, başarılı oluyor. Zaten o okulları iyi yapan da onlar!

Ama öğrenci iddialı ve ne istediğini bilmiyorsa, hangi okulu bitirirse bitirsin, sonuç değişmiyor. Türkiye’yi, dünyayı, şirketleri yönetenlere, vitrine çıkanlara bakın yeter!...

Bazı öğrenci ve veliler, 1. TEOG puanına bakıp, bu puanla falanca okula giremiyoruz diye karalar bağlıyor.

Onları anlamak gerçekten de çok zor!

Bu aşamada, cevabını arayacağınız sorular şunlar olmalı:

 Benim için en doğru lise ya da liseler hangileri?

En iyi geleceği, bana  hangisi sağlar, beni en mutlu hangisi eder?

Ayağımı sürterek değil de, koşarak, her gün hangi heyecanla hangisine giderim?

Gelin bu liselere birlikte bir göz atalım:

Fen liseleri

Fen liseleri, üniversiteye girişte en başarılı okullar. Daha çok, tıp ve mühendisliği düşünenler için doğru bir adres. Sınav başarıları yüksek ancak sosyal bilimlere ve sosyal hayata biraz uzaklar. Ama yine de ille de üniversite diyenler için ilk sırada düşünülmesi gereken okullar. İngilizce hazırlık sınıfı konulması da bu okullara olan ilgiyi artırdı.

Anadolu liseleri

Yabancı dille eğitim yapıyor diye tercih ediliyor. Ama neredeyse yüzde 99’unda yabancı dille eğitime son verildi. Tabela Anadolu liselerinin sayısı o kadar çok arttı ki okul seçerken çok dikkatli olmak gerekiyor.

Kolejler

Dershanelerin liseye dönüşmesiyle sayıları daha da arttı. Ama çok azı dışında kontenjanlarını dolduran yok gibi. Ücretleri çok yüksek ve veliler, ödedikleri paranın karşılığını aldığına inanmıyor. Başarı oranları okuldan okula değişiyor.

Yabancı kolejler

Yabancı dil öğretme konusunda en iddialı olan onlar. Üniversite başarısı okuldan okula değişiyor ve abartıldığı kadar çok yüksek değil. Çoğunun hedefinde yurtdışı üniversiteler var. Çok fazla öğrenci almıyorlar. Parası ve yurtdışı hedefi olanlar için düşünülmesi gereken alternatiflerin başında geliyor.

Temel liseler

Bugün varlar ama yarın ne olacakları belli değil. Dershane mi, lise mi belli değil! Karar verirken artılarıyla birlikte eksilerini de düşünmekte yarar var.

Meslek liseleri

Bir an önce hayata atılmak ve bir mesleğim olsun diyenler için cazibe merkezi. Artık istedikleri yere katsayı sorunu yaşamadan girebiliyorlar ama sınav soruları onlara göre değil, fen ve Anadolu liselerine göre hazırlanıyor. Bu yüzden üniversite şansları yüksek değil.

İmam hatip liseleri

Sayıları o kadar çok arttı ki kaliteleri sorgulanmaya başladı. Katsayı nedeniyle azalan talep, artma eğilimi gösterse de üniversite başarılarının sorgulanır olması, iddialı öğrencilere diğer okulları da düşündürüyor...

 

Şimdi bunlardan birisine karar verin, sonra ayrıntılara girilir. Yani okul bazında, araştırmalar yapılır ve 2. TEOG’tan sonra oluşacak, yerleştirme puanına göre, en doğru lise bulunur…

Bu soruların cevabını bulursanız, sınava çok rahat girer ve başarınızı çok daha yukarı tırmandırabilirsiniz.

Şimdiden bol şanslar.

Eminim ki ona da ihtiyacınız olacaktır…

abbas güçlü


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA
Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler