ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİL BAŞTAN!ŞUBE MÜDÜRÜNDEN MÜFETTİŞ OLUR MU?EVDE EĞİTİM NASIL OLUR?HUKUK ŞİMDİ Mİ AKLINIZA GELDİ?YUNANİSTAN, AYVALIĞA DA GÖZ MÜ DİKTİ?MASKELİ FIRILDAKLARBÜYÜK TÜRK MİLLETİYÖK'TEN İLK ADIM!TÜRKİYE'DE EĞİTİM SİSTEMİ HİÇ DEĞİŞMEMİŞ!LİSEDEN TERK AMA 19 YIL ÖĞRETMENLİK YAPTI!TEOG, YGS, LYS KALKTI AMA DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMAYACAK!MEB'DE KEYFİYET BİTMİYOR!..İHANET ÇETESİ VE İLİZYONUYALÇIN ; SLOGANLA DEĞİL EMEKLE YÜRÜYECEĞİZMAAŞ PROMOSYONUNDA REKOR

TASLAK MÜFREDATTA ALEVİLİĞE ÖZEL BÖLÜM

Milli Eğitim Bakanlığı, 'din kültürü ve ahlak bilgisi' dersinin müfredatını askıya çıkardı. Yeni taslakta Alevilik-Bektaşilik düşüncesi, 'Tasavvufi Yorumlar' konusu altında geniş bir şekilde yer aldı.

22-07-2017 17:13 - GÜNCEL

Milli Eğitim Bakanlığı, alan uzmanları ve akademisyen görüşleri doğrultusunda yeniden hazırlanan ilköğretim ve ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin taslaklarını 'Din, Ahlak ve Değerler' adıyla resmi internet sitesinden askıya çıkardı. 31 Temmuz tarihine kadar sürecek askı sürecine katkıda bulunmak isteyenlerin, öğretim programları kategorisinde bulunan görüş bildirme formunu kullanarak görüş, öneri ve katkılarını bakanlığa ulaştırabilecek.
 
Müfredat taslağında önemli değişiklikler göze çarpıyor. Alevilik ve Bektaşilik konularına genişçe yer verildiği görülüyor. 7. sınıf öğrencilerine yönelik ünitelerde, İslam düşüncesindeki yorumlara değinilerek din anlayışındaki farklılıkların bir zenginlik kaynağı olduğu vurgulanıyor. 'Tasavvufi Yorumlar' konusu altında 'Yesevilik', 'Kadirilik', 'Mevlevilik', 'Nakşibendilik', 'Alevilik-Bektaşilik' anlatılıyor. Aleviliğin detaylı şekilde işlendiği ünitede, 'Cem ve Cemevi', 'Razılık ve Kul Hakkının Sorulması', 'On İki Hizmet', 'Semah', 'Musahiplik', 'Gülbanklar', 'Hızır ve Muharrem Orucu' başlıkları var. Alevi-Bektaşi geleneğinde ocak kültürüne değinilen taslakta, 'el ele el hakka ikrarı'nın Alevilikte önemli bir yer tuttuğunun altı da çiziliyor. Cemevi; ayin-i cem erkanının yapıldığı, 'yol, adap ve erkan yeri' olarak nitelendiriliyor. Bektaşilikte cemevi yerine 'meydan evi' ifadesinin kullanıldığı görülüyor. Ayrıca, ayin-i cem ve cemevi ile ilgili görsellere yer veriliyor. 'Ayin-i cem erkanı', görgü cemi, ikrar cemi ve Abdal Musa cemi ile sınırlandırılıyor. Bektaşilikte Musahiplik kavramına 'ikrar ve nasip alma' anlamı da verildiğine değinilerek, ayrıca bu kavramın İslam tarihindeki muhacir-ensar kardeşliğine dayandırıldığına dikkat çekildi. Hızır orucunun bazı Alevi ocaklarınca tutulduğuna vurgu yapılacak. 'Gülbank' konusunda 'Lokma duasına' da yer verildi.
 
GÖNÜL ERİ HACI BEKTAŞ-I VELİ
 
8. sınıflara yönelik öğretim programında ise Türk milletinin İslam anlayışının oluşmasında etkili olan 'gönül erleri'nden bahsediliyor. Bu kapsamda Ebu'l-Hasan el-Harakani, Ahmet Yesevi, Mevlana Celaleddin-i Rumi, Ahi Evran, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Sarı Saltuk, Hacı Bayram-ı Veli, Aziz Mahmud Hüdayi ve Mevlana Halid-i Bağdadi'nin hayatı anlatılıyor.

Karar Gazetesi

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Yeni Projeler