70 YAŞINDA DÜMENE GEÇTİLERBİLİNÇLİ SU TÜKETİMİNİ ANLATTILAR BELEDİYEDEN 82 OKUL KANTİNİNE DENETİMMALTEPE’DE TİYATRO ZAMANIHALDUN DORMEN 65. SANAT YILINDA MALTEPE’DE SAHNE ALDI ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ TÜRKÜLERLE ANILDIEĞİTİM AMA NASIL BİR EĞİTİM ?ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

TASLAK MÜFREDATTA ALEVİLİĞE ÖZEL BÖLÜM

Milli Eğitim Bakanlığı, 'din kültürü ve ahlak bilgisi' dersinin müfredatını askıya çıkardı. Yeni taslakta Alevilik-Bektaşilik düşüncesi, 'Tasavvufi Yorumlar' konusu altında geniş bir şekilde yer aldı.

22-07-2017 17:13 - GÜNCEL

Milli Eğitim Bakanlığı, alan uzmanları ve akademisyen görüşleri doğrultusunda yeniden hazırlanan ilköğretim ve ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin taslaklarını 'Din, Ahlak ve Değerler' adıyla resmi internet sitesinden askıya çıkardı. 31 Temmuz tarihine kadar sürecek askı sürecine katkıda bulunmak isteyenlerin, öğretim programları kategorisinde bulunan görüş bildirme formunu kullanarak görüş, öneri ve katkılarını bakanlığa ulaştırabilecek.
 
Müfredat taslağında önemli değişiklikler göze çarpıyor. Alevilik ve Bektaşilik konularına genişçe yer verildiği görülüyor. 7. sınıf öğrencilerine yönelik ünitelerde, İslam düşüncesindeki yorumlara değinilerek din anlayışındaki farklılıkların bir zenginlik kaynağı olduğu vurgulanıyor. 'Tasavvufi Yorumlar' konusu altında 'Yesevilik', 'Kadirilik', 'Mevlevilik', 'Nakşibendilik', 'Alevilik-Bektaşilik' anlatılıyor. Aleviliğin detaylı şekilde işlendiği ünitede, 'Cem ve Cemevi', 'Razılık ve Kul Hakkının Sorulması', 'On İki Hizmet', 'Semah', 'Musahiplik', 'Gülbanklar', 'Hızır ve Muharrem Orucu' başlıkları var. Alevi-Bektaşi geleneğinde ocak kültürüne değinilen taslakta, 'el ele el hakka ikrarı'nın Alevilikte önemli bir yer tuttuğunun altı da çiziliyor. Cemevi; ayin-i cem erkanının yapıldığı, 'yol, adap ve erkan yeri' olarak nitelendiriliyor. Bektaşilikte cemevi yerine 'meydan evi' ifadesinin kullanıldığı görülüyor. Ayrıca, ayin-i cem ve cemevi ile ilgili görsellere yer veriliyor. 'Ayin-i cem erkanı', görgü cemi, ikrar cemi ve Abdal Musa cemi ile sınırlandırılıyor. Bektaşilikte Musahiplik kavramına 'ikrar ve nasip alma' anlamı da verildiğine değinilerek, ayrıca bu kavramın İslam tarihindeki muhacir-ensar kardeşliğine dayandırıldığına dikkat çekildi. Hızır orucunun bazı Alevi ocaklarınca tutulduğuna vurgu yapılacak. 'Gülbank' konusunda 'Lokma duasına' da yer verildi.
 
GÖNÜL ERİ HACI BEKTAŞ-I VELİ
 
8. sınıflara yönelik öğretim programında ise Türk milletinin İslam anlayışının oluşmasında etkili olan 'gönül erleri'nden bahsediliyor. Bu kapsamda Ebu'l-Hasan el-Harakani, Ahmet Yesevi, Mevlana Celaleddin-i Rumi, Ahi Evran, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Sarı Saltuk, Hacı Bayram-ı Veli, Aziz Mahmud Hüdayi ve Mevlana Halid-i Bağdadi'nin hayatı anlatılıyor.

Karar Gazetesi

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler