EĞİTİMİN ÖNCELİKLİ AMACI YA DA HEDEFİ NE ? ÖNCE MUTLU DONANIMLI NESİLLER Mİ, YOKSA TEOG MU ? BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN TEOG ÇIKIŞIALİ YALÇIN: TEOG TOPTAN TASFİYE EDİLMELİOKULA GEÇ KALAN ÖĞRENCİLER DİKKAT!MEB'DEN ÖĞRETMEN ATAMASI AÇIKLAMASI!MEB MÜSTEŞARI TEKİN: SINAVSIZ MODEL AĞIR BASIYORİSMAİL KONCUK: SINAV OLACAKSA MERKEZİ OLSUNKEÇİÖREN'DE EĞİTİM KAMPÜSÜ YAPILIYORDÜNDEN BUGÜNE ÜLKÜCÜ- MİLLİYETÇİ BASIN-YAYIN ORGANLARININ TEKAMÜL SÜRECİYILLAR ÖNCE GÖRDÜKLERİMİZİ GÖREMEYENLERDİPLOMALI CAHİLLER, DİPLOMASIZ MUKTEDİRLER.MEB; BU ANLAYIŞLA GELECEĞİMİZ KARARTIYOR!..MİLLİ EĞİTİM MİLLİ İSTİHBARAT DEĞİLDİR!..DİKKAT DİNLENİYOR TAKİP EDİLİYORSUNUZ.ATATÜRK SİZE NEYLEDİ ?

SİSTEMLE OYNAMAYI MARİFET SAYMAK

28-02-2017 21:35 - YAZARLAR

              Milli Eğitim Bakanlığı 2003 yılından bugüne kadar defalarca sistemle oynamış, getirdiği sistemleri  yine kendisi bozmuştur. O yüzdendir ki son 15 yılda 6 Milli Eğitim Bakanı değişmiştir. Bu bakanlar döneminde Milli Eğitim Bakanlığı yap –boz tahtasına dönmüştür. Bir dönem ,öğrencilerin İlkokula kayıt olma yaşı 66 aya inerken ,yapılan itirazlara vatan hainliği denmiştir. Daha sonra bu sistemden vazgeçilmiş ama o dönem için kayıt yaptıran öğrenciler heba edilmiştir. Kesintili eğitimi 1 + 5 +3 yapacakları yerde  , 4+4+4 yaparak 90 bin İlkokul öğretmeni açıkta bırakılmıştır. Daha sonra bu öğretmenlerin yan alanlarına atamaları yapılmış, yılların İlkokul öğretmenleri  Ortaokullara yada liselere  öğretmen olarak gönderilmiştir.5.sınıf öğrencilerinin Ortaokul öğrencisi olamayacaklarını şimdi artık herkes anlamıştır. Şu an, 5. Sınıf öğrencileri bir ara sınıf gibi ortada durmaktadır. Oysa yıllardır yaşanmış tecrübelerimizle İlkokulun 5 sınıf olması en ideal bir yapı iken bu yapı bozulmuştur.Yapmayın, etmeyin dememize rağmen bir kanun maddesi ile yılların deneyimli,başarılı,erdemli müdürleri ve müdür yardımcıları görevlerinden alınmıştır.Görevden alınan müdür ve müdür yardımcılarının yerine mülakatla sendikal kimiliğine bakılarak müdür ve müdür yardımcıları alınmıştır.Görevden alınan müdürler açtıkları davaları kazanmalarına rağmen mahkeme kararları uygulanmamıştır.Eğitim çökmüştür.Okullar yandaşlara,candaşlara,arkadaşlara peşkeş çekilmiştir.Bu yüzden PİSA sonuçlarında Türkiye 72 ülke arasından 52. Sırada yer almıştır.Ödül yönetmelikleri değişmiştir.Eski ödüller kabul edilmemiştir.Yeni ödüller ise yandaşlara ,candaşlara ve sırdaşlara verilmiştir.Milli Eğitim müdürlükleri,şube müdürlükleri yandaşlara peşkeş çekilmiştir.Hatta rektörler ,dekanlar ,müfettişler bu yöntemle gelmiştir.Ar-ge‘ler yandaşlarla doldurulmuştur.Soruşturmalara yandaşlar gönderilmiş, yandaşlar soruşturmalardan kurtarılmıştır.Okul kurslarında torpiller meydana gelmiştir.Ülke servis cennetine dönmüştür.Performans değerlendirmesi müdürlere bırakılmış,öğretmenler adeta müdürün kölesi yapılmıştır.Bazı müdürler, yandaş,candaş,arkadaş diyerek yüksek notlar vermiştir.Müdürlere biat etmeyenler dışlanmış ,düşük nota tabi tutulmuştur.Şimdi ,yine dört aşamalı olarak okul müdürlerinin performans değerlendirmesi yapacağı söylenmektedir. A,B,C,D puanları  olarak. Bir kişi,iki kere “D” puanı alırsa başarısız sayılacak sözleşmesi iptal edilebilecektir. Demek oluyor ki müdür bir öğretmeni sevmiyorsa vay  oldu o öğretmenin haline. Sınav sistemleri defalarca değişmiş veli ve öğrencilerin psikolojileri bozulmuştur.
                 Eğer gerçekten iyi niyetli değilseniz , hangi sistemi getirirseniz başarılı olmanız mümkün olmayacaktır. Önce insanın iyi insan olması, adaletli olması, hak’ka ,hukuk’a ,hakkaniyet’e  ve liyakat’a önem vermesi gerekiyormuş.Eğer işe başlarken art niyetli başlıyorsanız sistemi değiştirmeniz bir marifet olmayacaktır.Anlayana sivrisinek saz.


Sami ÇELİK

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA
Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Yeni Projeler