ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUNGENEL BAŞKAN: “ AP’NİN KARARINI KINIYORUM”İŞSİZLİK,İŞSİZLİK,İŞSİZLİK !SAĞLIK ÇALIŞANLARI BU MÜJDECİLERE GEREKEN DERSİ VERMELİMÜFETTİŞLİK MÜLAKATINA MAHKEMEDEN DURDURMA1 DOKTORA 5635 HASTA DÜŞÜYORGENEL BAŞKAN: “NÖBET GÖREVİ İLE İLGİLİ 4 AYRI EYLEM KARARI ALDIK.”KYK’da GENÇLİK VE MEHMET AKİF
Yazı Boyutu : A+ A-

SENDİKACILIK ve MEMUR SEN


26-08-2017 09:08:58


Ertuğrul ÖZGÜN

Seksen ihtilalinin korku ve baskılarının hala hissedildiği, devlet memurunun, memur sendikasını telaffuz bile edemediği doksanlı yılların başıydı.
İçinde kurucular kuruluna ait evrakların yer aldığı dosya ile gidip, “biz sendika kurduk” diyerek teslim ettiğimiz dosyamızı, Gayrettepe’deki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli komiser, gözümüzün içine dik dik baka baka elimizden aldığı gibi yandaki masanın üzerine fırlattı.
Bizim, “sendika kurduğunuzu bildiren evraklarımızı aldığınıza dair bize bir belge vermeyecek misiniz?” sorumuza, komiserin verdiği cevap şuydu: “Ne belgesi kardeşim. Sen memur değil misin? Dua et ki seni kanuna muhalefetten tutup içeri atmıyorum.”
O zamanBütün cesaretimizi toparlayarak kendisine şunu söyleyebilmiştik:“Bu sendika sizin de haklarınızı savunacak.”
18 Haziran 1992'de kuruluşunu ilan eden Türk Eğitim-Sen(Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası) ve farklı iş kollarında kuruluşlarını ilan eden diğer memur sendikalarını da içine alarak 24 Haziran 1992'de Türkiye Kamu-Sen(Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu) kuruluşunu ilan etmişti.
Sendikaların kuruluş aşamasından sonra ülke genelinde teşkilatlanma çalışmalarının hız aldığı bu süreçte, bize de Türk Eğitim Sen Bakırköy Şubesi’ni kurmak nasip olmuştu.
O yıllarda değil kurucu üye olmak, sendika üyesi olmak bile ciddi manada cesaret gerektirdiği için kuruluş aşamasında, 11 kurucu üyeyi bir araya getirmek sürecinde ciddi sıkıntılar yaşamıştık.
Şüphesiz memur sendikalaşmasına izin veren kanunun olmadığı o yıllarda, bu kanunun çıkmasında Türk Milliyetçilerinin olduğu kadar devrimcilerin de emeği büyüktür.
O yıllarda, her sıkıntılı dönemde olduğu gibi piyasada gözükmeyen, gücün arkasına sığınan, ancak bugün Türkiye’nin en yüksek üye sayısına sahip olmanın verdiği “alçak dağları ben yarattım” edası ile başkalarına yüksekten bakan Memur- Sen yöneticilerinden hiç birini piyasada görememiştik.
Ne zaman ki 25.06.2001 yılında “Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu” adi altında devlet memurlarına sendika kurma hakkı veren kanun Resmi Gazete’ de yayımlandı, işte o zaman, her dönende olduğu gibi fırtına dindikten sonra meydanlara çıktılar
Memurların sendikal haklarının elde edilmesi sürecinde, hiçbir emek ve hiçbir bedel ödemeyen malum kişiler yasal sorun çözüldükten sonra herkesten daha çok piyasada görülür oldular.
Üstüne üstlük bir de ülke yönetiminde iktidara kendi fikirlerinde bir siyasal kadro gelince, meydan onlara kaldı.
Hükümet desteğini de arkalarına alan bu şahıslar, artık kurum ve kuruluşlara ellerini kollarını sallayarak, isteklerine uygun davranmayan yöneticileri de çeşitli şekillerde tehdit ederek örgütlenmeye giriştiler.
Ama bu örgütlenme sendikadan daha çok devlette işe girmenin görevde yükselmenin ya da her hangi bir yerlere atanmanın referansının verildiği bir yapıya dönüştü. Artık atamalar göreve alınmalar, görevden alınmalar, görevde yükselmeler bu yapı tarafından yapılmaya başlandı. Bir taraftan da yaptıklarını fütursuzca deklere ederek üye sayısını hızla artırdılar.
Bugün öyle bir pozisyona geldiler ki devlette bir göreve gelmenin yolunun bu yapıya üye olmaktan geçtiğine insanları inandırdılar.
Böylece üye sayısını hızla yükselterek Hükümetle toplu sözleşme imzalama yetkisini almaya hak kazanan bu yapılanmanın Genel Başkanı, toplu sözleşme imzaladıktan sonra bakınız ne demiş:
“14 Ağustos’ta Kamu İşveren Heyeti, 2018 için 3+3, 2019 yılı için 3+3 ve iki yıllık kümülatif %12.5 olacak bir teklifle masaya geldi. Biz, bu teklifi müzakere edilemez bulduğumuzu ve Hükümetin Kamu İşveren Heyeti eliyle masaya yeni bir teklif sunması gerektiğini deklare ettik. İki yıllık kümülatif zam oranında ilk teklifte oran %12.5 iken imza altına alacağımız iki yıllık kümülatif artış oranı %17.54 olmuştur. Bu şekilde kümülatif artış oranında %40 artış sağlanmıştır.”(Gazeteler)
 Hesaba bakınız ki bu yapının içinde, mesela; “hükümet 2018 yılı için 2+2 ve 2019 yılı için de 3+3 ile masaya oturmuş olsaydı, o zaman yüzde kaç artış sağlamış olacaktınız” diye soracak bir üye dahi yoktur.
Sözleşme imzalandıktan sonra, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Sonuçlarına katılmadığım, sonuçlarına saygı duymadığım, 20 milyon insanın beklentilerini boşa çıkaran bir imza töreninde sendika Genel Başkanı olarak bulunmamı abesle iştigal olarak gördüm. Kalemi elimize verdiler ama mürekkebi yok. Adaletin kapısı açıldı kalkınmanın kapısı açılmadı. Şimdi soralım, Kalemin mürekkebi üç buçuğu dört yapınca mı dolmuş oldu? 0,5 artışla mı doldu? Kalkınmanın kapısı 0,5 puan artınca mı açıldı?” diye sormuş.
Şimdi de biz soralım:
Sendikaları, “İşçi veya işverenlerin çalışma hayatlarındaki ortak iktisadi ve sosyal hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek amacıyla tüzel kişiliğe sahip olarak kurulan kuruluş,” olarak tanımlayacak olursak.
“Genel başkanından üyesine kadar, parti hiyerarşisinde yerini ve haddini bilen bu yapının,Hükümeti temsil eden işverenden, temsil ettiği üyesi adına bir hak koparması mümkün olabilir mi "? 

Ertuğrul ÖZGÜN
YAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler