YSK REFERANDUMUN KESİN SONUÇLARINI AÇIKLADIMİLLİ GELİR BÜYÜRKEN MEMURUN PAYI KÜÇÜLDÜ ..MAHKEM İ KÜBRA DA MÜLAKAT KOMİSYONLARINI SİZE SEÇTİRMEZLER!..ŞEHİTLER ÖLÜYOR !TEK SINAV MI,ÇOK SINAV MI YOKSA OKUL BAŞARISI MI ? ÖĞRETMEN ATAMALARINDA GÜVENLİK SORUŞTURMASI ENGELİ ...TEOG 1.GÜN OTURUMLARI BAŞLADI DOÇENTLİK SINAV YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRİLDİ ...ERMENİ MESELEMİZİ ANLAMADIK... BUNALIM, ARAYIŞLARKAMUYA 90 BİN KİŞİ ALINACAK CUMHURBAŞKANI KOLTUĞU MEB BÜROKRATININ ÇOCUĞUNA EMANET EDİLDİÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAV SİSTEMİ DEĞİŞİYOR MU?MİRAÇ'TA BAYRAMDIR, 23 NİSAN'DA BAYRAMDIR! KUTLU OLSUNLAR...23 NİSAN MİLLİ EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

SAĞLIK SEKTÖRÜNDEKİ 4/C VE TAŞERON İŞÇİ SORUNLARINA BAKANLIK NASIL BAKIYOR?

Milletvekili Celal ADAN tarafından verilen bir soru önergesinde, sağlık sektöründe yaşanan aksaklıkların giderilmesinin önem arz ettiği belirtilerek, Sağlık Bakanı tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin bazı sorular sormuştu.

07-02-2015 21:34 - SAĞLIK

Sağlık sektöründe çalışan taşeron işçilerin ve 4/C personelin sorunlarının giderilmesine amacıyla verilen bir soru önergesi Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından cevaplandırıldı.
 
Milletvekili Celal ADAN tarafından verilen bir soru önergesinde, sağlık sektöründe yaşanan aksaklıkların giderilmesinin önem arz ettiği belirtilerek, Sağlık Bakanı tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin bazı sorular sormuştu. Soru önergesi, Bakan MÜEZZİNOĞLU imzalı bir yazı ile cevaplandırıldı.
 
Soru önergesindeki sorular ve sorulara verilen cevaplar şöyle:
 
SORU 1- Görevde olan kurum yöneticileri uzmanlık alanlarına göre mi seçilmişlerdir?
 
CEVAP 1- Bakanlığımız ve bağlı kuruluşlarda görev yapan kurum yöneticileri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesince uzmanlık alanlarına göre görevlendirilmişlerdir.
 
SORU 2- Sağlık sektöründe çalışan taşeron işçilerin sorunlarını gidermeye yönelik bir komisyon ve yürüttüğünüz çalışmalar var mıdır? Eğer var ise, bunları açıklar mısınız?
 
SORU 3- 4/C’li çalışanların haklarını iyileştirmeyi düşünüyor musunuz? Bu alanda yaptığınız çalışmalar hangileridir?
 
CEVAP 2-3- Bilindi gibi Ülkemizde halk arasında “taşeron işçileri” olarak isimlendirilen “alt işveren işçilerinin” bir takım güvence ve haklara kavuşturulması Hükümetimizin temel politikalarından biri olmuştur. Nitekim bu kapsamda Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılarak 11/9/2014 tarihli ve 29116 (Mükerrer) sayılı Resmî Gazete’de yayımlanıp yasalaşan “6552 sayılı İş Kanunu İle Bazı kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun” ile bahse konu işçiler önemli sayılabilecek yeni güvence ve haklar elde etmişlerdir. Örneğin; alt işveren tarafından ödenmeyen olası işçi ücretlerinin işverenin hak edişinden kesilerek işçilerin banka hesabına yatırma yükümlüğünün getirilmesi, işçilerin yıllık ücretli izin haklarını kullanmalarının kolaylaştırılması, alt işverenin değişmesi halinde işçilerin önceki firmadan kalma haklarının yeni firma nezdinde de devam etmesi, kamuda çalışan işçilerin kıdem tazminatı haklarının güvenceye kavuşturulması, hizmet alımlarında yüklenme süresinin 1 yıldan 3 yıla çıkarılması ve işçilerin hizmet alım ihaleleri çerçevesinde alınan iş ya da hizmetler dışında herhangi bir işte çalıştırılmaması gibi çeşitli güvence ve haklar bunlardan yalnızca birkaçı olarak mütalaa edilebilir.
 
Buna ilave olarak Anayasanın 49 ve 50 nci maddeleri ve ilgili kanunlarla güvence altına alınan işçi haklarına Bakanlığımda titizlikle riayet edilmektedir. Hizmet alımı yoluyla gördürülen işlerde çalışan işçilerle ilgili olarak sosyal haklar, izin, fazla mesai, ücretin zamanında ödenmesi ve diğer malî haklar gibi çeşitli hususlarda yüklenicilerin sorumluluklarım zamanında ve gerektiği gibi yerine getirmelerinin sağlanması için gerekli her türlü düzenleme yapılmış, bu doğrultuda alınması icap eden tedbirler alınmıştır.
 
Ayrıca 657/4-C maddesi kapsamında çalışmakta olan geçici personele ilişkin herhangi bir özel çalışmamız bulunmamaktadır.

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA ÇÖZÜM BEKLEYEN EN ÖNEMLİ SORUN NEDİR ?


Öğretmen Atamaları
Boş geçen dersler
Sınav sistemi
Temel Liseler
Çalışanların Sosyo-ekonomik durumu

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Yeni Projeler