UZMAN VETERİNER HEKİM İLE VETERİNER HEKİM MAAŞLARI ARASINDAKİ FARKFETÖ'DEN UZAKLAŞTIRILAN 533 PERSONEL GÖREVE İADE EDİLDİDIŞİŞLERİ: RESMEN BİLGİ TALEP EDİLDİ...YERLİ KÖMÜR MÜJDESİNİN ARKASINDAN ÖZELLEŞTİRME ÇIKTIŞEHİDİN İSMİ MEMLEKETİNDE YAŞATILACAK...MAHALLİ İDARELERDE İŞE GİRME ŞARTLARI VE USULLERİ BELİRLENDİBELEDİYE ZABITA VE İTFAİYE YÖNETMELİKLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDIKAMU GÖREVLİLERİNDEN BAZILARINA GÜNLÜK 21 LİRA İLAVE ÖDEME YAPILACAKPARA CEZASINA ÇEVRİLEN HAPİS CEZALARININ MEMURİYETE ETKİSİPARA CEZASINA ÇEVRİLEN HAPİS CEZALARININ MEMURİYETE ETKİSİVATANDAŞA MÜJDE!“ENERJİ BAKANI OLMAYAN KÖMÜRÜN MÜJDESİNİ VERDİ”ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN PARA...KAMU ÇALIŞANLARI 2018 YILINDA HANGİ GÜNLERDE İZİNLİ VEYA İDARİ İZİNLİ OLACAK?KAMU ÇALIŞANLARI 2018 YILINDA HANGİ GÜNLERDE İZİNLİ VEYA İDARİ İZİNLİ OLACAK?

REFERANDUM İÇİN DEĞİL EĞİTİM İÇİN ATAMA YAPILSIN

21-02-2017 16:39 - YAZARLAR

Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir sözleşmeli öğretmen alımı duyurusuna çıktı. Daha birkaç hafta öncesinde atama yok diyenler şimdi düğmeye bastılar.
Atama yapılması gerektiğini her defasında dile getirdik. Öğretmen açığının büyük bir sorun olduğunu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ihraç edilen, açığa alınan öğretmenlerden kaynaklı önemli açıkların oluştuğunu ve 20 bin değil 100bin atama yapılmasını istediğimizi her defasında dile getirdiğimiz halde kayıtsız kalanlar referandum süreci başlayınca düğmeye basmışlar ve 20bin öğretmen için duyuruya çıkmışlardır.
Bu kamu kaynaklarını siyasi bir şekilde kullanmaktır. Buna rağmen yapılacak öğretmen ataması kararı yerinde bir karardır fakat;
Yapılacak atama değil sözleşmeli öğretmen alımıdır. Başvuru tarihi 15 Mart 2017 olarak belirlenmiş, sözlü sınavın bitiş tarihi ise 13 Mayıs 2017 olarak açıklanmıştır.
Bu ipe un sermektir. Bu seçim yatırımıdır. 13 Mayıs’ta sözlü sınavların bitmesi demek, atama tarihine duyuruda yer vermemek sadece referandum için yatırım yapmak, takvim açıklamak demektir.
Öğretmen adaylarının oy deposu olarak görüldüğü bu sistemi kabul etmiyoruz.
MEB’i uyarıyoruz. Seçim değil eğitim yatırımı istiyoruz. Seçim için değil eğitim için atama istiyoruz. Sözleşmeli değil kadrolu atama istiyoruz. Sözlü sınavla atama değil KPSS puanıyla atama istiyoruz. Yapacağınız 5 dakikalık mülakat ile FETÖ’cü tespit edemezsiniz ama önceden referansı belli insanları atayıp diğerlerini atmayı başarabilirsiniz.  FETÖ’cüyü tespit etmek sizin işiniz de değil bunu devletin istihbarat birimleri güvenlik soruşturması yolu ile zaten bildirirler. Yapılan yanlı, yanlış ve yandaş atama sistemidir. İşte buna karşı çıkıyoruz ve sözleşmeli, sözlü sınavlı 20bin değil kadrolu ve 100bin atama istiyoruz.
Derdiniz eğitim ise ve öğretmen açığını kapatmak ise derhal atama yapılmalıdır.
Bu sistem ile alınacak öğretmenler ancak 2017-2018 de göreve başlarlar.
Yanlışlığı örneklerle açıklayalım:
Yıl 2015 Kadrolu öğretmen alımı için duyuruya 28 Ocak 2015 te çıkılmış. 29 Ocak 2015’te başvuru alınmış 6 Şubat 2015’te yani tam  10 günlük atama sürecinde tüm işlemler tamamlanıp öğretmenler görevlerinin başına geçmişler.
İşte biz bunu istiyoruz. Hemen ve kadrolu atama istiyoruz.
Sözleşmeli alımdaki takvime bakacak olursak. İlk alım 2016 Eylül de oldu.
05 Eylül’de ön başvuru alınmış. Sözlü sınav vs tamamlanarak 10 Ekim’de atamalar sonuçlandırılmış ve göreve başlatılmışlar. Yani yaklaşık bir ayda.
Yıl 2017. Sözleşmeli öğretmen alımı için 17 Şubat 2017 de duyuruya çıkılmış. Sözlü sınavın bitiş tarihi 13 Mayıs. Yani tam 3 ayda sözlü sınav bitecek. Bu da yetmezmiş gibi atamaların ne zaman yapılacağı, öğretmenlerin ne zaman göreve başlayacağı belli değil.
MEB bu kandırmacadan, insanların emek, ekmek kavgasını ranta dönüştürme çabasından vazgeçmelidir. Öğretmen ihtiyacı had safhadadır ve derhal atama yapılmalıdır.
Bugün Milli Eğitimi yöneten aynı kadro daha iki yıl önce 10 günde atama yaparken bunu aylarca ilerilere ötelemek kabul edilebilir değildir.
Tekrar söylüyoruz ki kadrolu ve 100bin atama istiyoruz. Sözlü sınav değil KPSS ile atama istiyoruz. Sakın ola ki kadro yok denilmesin getirin meclise onaylamayan vekilleri kamuoyu görsün. Ya da her şeyde olduğu gibi OHAL deyip çıkarın bir kararname emin olun kimse karşı çıkmaz.
Bugün binlerce öğretmenin sorgusuz sualsiz, suçları dahi söylenmeden ihraç edildiği, binlercesinin ise halen açıkta olduğu bir ortamda seçim hesabına göre sözleşmeli öğretmen alım takvimi açıklamanın izahı yoktur. Öğretmenler de öğretmen adayları da bunun referandum yatırımı olduğunun farkındadırlar ve bu atamaya onlar da en yüksek perdeden HAYIR demektedirler.
Kadrosuz, kadrolaşmaya yönelik atamaya HAYIR,
Yanlı, yanlış, yandaş tespitine yönelik atamaya HAYIR,
Sözleşmeli atamaya HAYIR,
Sözlü Sınavlı atamaya HAYIR,
20 bin değil ihtiyaç kadar olmayan yani 100binden az atamaya HAYIR
10 günde yapılabilecekken 6 ayda yapılacak atamaya HAYIR
Eğitimdeki gerçeğe değil Referanduma göre atamaya HAYIR…
 
Maksut BALMUK
Eğitim İş Genel Özlük Hukuk Sekreteri

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA
Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


  EVET
  HAYIR

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler