UZMAN VETERİNER HEKİM İLE VETERİNER HEKİM MAAŞLARI ARASINDAKİ FARKFETÖ'DEN UZAKLAŞTIRILAN 533 PERSONEL GÖREVE İADE EDİLDİDIŞİŞLERİ: RESMEN BİLGİ TALEP EDİLDİ...YERLİ KÖMÜR MÜJDESİNİN ARKASINDAN ÖZELLEŞTİRME ÇIKTIŞEHİDİN İSMİ MEMLEKETİNDE YAŞATILACAK...MAHALLİ İDARELERDE İŞE GİRME ŞARTLARI VE USULLERİ BELİRLENDİBELEDİYE ZABITA VE İTFAİYE YÖNETMELİKLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDIKAMU GÖREVLİLERİNDEN BAZILARINA GÜNLÜK 21 LİRA İLAVE ÖDEME YAPILACAKPARA CEZASINA ÇEVRİLEN HAPİS CEZALARININ MEMURİYETE ETKİSİPARA CEZASINA ÇEVRİLEN HAPİS CEZALARININ MEMURİYETE ETKİSİVATANDAŞA MÜJDE!“ENERJİ BAKANI OLMAYAN KÖMÜRÜN MÜJDESİNİ VERDİ”ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN PARA...KAMU ÇALIŞANLARI 2018 YILINDA HANGİ GÜNLERDE İZİNLİ VEYA İDARİ İZİNLİ OLACAK?KAMU ÇALIŞANLARI 2018 YILINDA HANGİ GÜNLERDE İZİNLİ VEYA İDARİ İZİNLİ OLACAK?

PROFESYONEL ÖĞRETMENLER GELİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin, Hürriyet’e “Profesyonel öğretmen yetiştirmek istiyoruz” diyerek öğretmenlerin hizmetiçi eğitim sürecinin yeniden ele alındığını, artık alan bilgisi yüksek olanların öğretmenlik yapabileceğini söyledi

29-11-2016 11:32 - EĞİTİM

Ülkemizdeki 921 bin 389 öğretmenin yüzde 70’e yakını 40 yaş altında. OECD ülkeleri arasında en genç öğretmenk adrosuna sahip ülkeyiz. MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin, Hürriyet’e “Profesyonel öğretmen yetiştirmek istiyoruz” diyerek öğretmenlerin hizmetiçi eğitim sürecinin yeniden ele alındığını, artık alan bilgisi yüksek olanların öğretmenlik yapabileceğini söyledi.

Aktekin’in açıklamaları şöyle: 

“Profesyonel öğretmenler yetiştirmek için adım atıyoruz. Öğretmenin; öğrencileriyle ve meslektaşlarıyla olan ilişkilerinde, müfredat seçiminde, öğretim planı hazırlamada, ölçme ve değerlendirme araçları geliştirmede, yöntem ve teknikte alternatifler arasında en uygununu seçip  uygulayabilme becerisinesahip olması lazım. Bağımsız karar verebilme profesyonel meslek sahibinin bir özelliğidir. Öğretmenlik mesleğinin statüsünün, algısının yükseltilmesi şart. Bunun için de meslek öncesi eğitime başlayıp, göreve başlama, adaylık süreci ve emekli olana kadar hizmetiçi eğitim almalı.

384 SAAT SINIF İÇİ VE OKUL İÇİ EĞİTİM

Yeni alınan sözleşmeli öğretmenler aday yetiştirme programından geçiyor. Buna göre 384 saat sınıf içi ve okul içi hazırlık, gözlem ve uygulama faaliyetleri var. 168 saat öğretmenin entelektüel kapasitesini, öğretmenlik ve eğitimle ilgili ulusal ve uluslararası deneyimlerden haberdar olmasını sağlayıcı hizmet içi eğitim yapıyoruz. Öğretmenlerin görev yaptığı şehri, o şehirde yaşayan halkın sosyal ve ekonomik yapısını, kültürünü tanıması gerekiyor.

BÖLGENİN DİLİNİ ÖĞRENMELİ


Anadolu’da Türkçe dışında Kürtçe, Zazaca, Gürcüce gibi herhangi bir dil, lehçe veya şive yaygın olarak kullanılabiliyor. Öğretmen adayları bununla ilgili 60 saatlik kursa katılıyor. Çünkü, yaşadığı şehirde veliyle, öğrenciyle daha iyi etkileşim kurabilmesi; o bölgeyi anlaması için oranın dilini bilmesinde fayda var. Öğretmen o dilde renkleri, sayıları, tanışma sözcüklerini bilerek bölgeye gitmeli. Adaylara ‘ayrıştırıcı ve küçümseyici değil, birleştirici bir dil kullanın’ diyoruz. Geliştirme programının zorunlu bir parçası bu. Öğretmen gittiği bölgenin müziği, mutfağı, yeme içme alışkanlıklarını da bilmeli.

KİTAP VE FİLM İZLEMEK ZORUNLU

Bu yıl kitap ve film izleme etkinliğimiz var ve bunlar zorunlu. Akademisyen ve öğretmenlerle bu listeyi oluşturduk. Öğretmenlerden bu  yayınların kendilerine katkılarınıyazmalarını istiyoruz. Tabi yetişkin insanlara zorla kitap ve film izleyin denemez. Ama öğretmenler odasındaki 15-20 öğretmenin film ve kitap üzerine tartışmalarını isteriz.Böylece ‘mesleki saygınlık yıpranıyor, itibar azalıyor’ gibi eleştiriler de azalacaktır. Öğretmenlik, sıradan bir memuriyet veya herkesin yapabileceği basit bir iş değil. Altyapısı sağlam ve uzun eğitim sürecinden geçmiş, sistematik bir bilgi bütününe sahip, üst düzey entelektüel kişilerin yapabileceği profesyonel bir meslektir.”

www.hurriyet.com.tr / Eğitim


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


  EVET
  HAYIR

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler