SUÇLAYANLAR VE SUÇLANANLARMEB, KRİPTO FETÖCÜLERE DİKKAT ETMELİ!SEÇİMLERDE EĞİTİME VE BİLİME ÖNEM VERMEYENLERE NİYE OY VERMEMELİYİZ?GÜVEN EROZYONU VE MEB İN İFLASIHAYIRLISI OLSUN MEB KILAVUZU EKSİK YAYINLAYINCASAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKSIN !SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIEĞİTİMDE 2002 DEN DAHA İYİ DURUMDAYMIŞIZ !İMAM HATİP OKULLARINDA HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR DESEK NE KAYBIMIZ OLUR?YETKİLİ Mİ ?SOSYAL AJANLAR, MUHBİRLERGEÇİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLENLERİN YÖNETİCİLİĞİ DÜŞMEMELİDİRGENEL BAŞKAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”MEB SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE VE KONTENJANLARI AÇIKLADI

PEKİ YA SİZİN PERFORMANSINIZ ?

29-03-2018 23:13 - SENDİKA

            Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Değerlendirme Yönetmelik Taslağını yayımladı. Bakanlığın bu ucube sistemde ısrarcı olması biz öğretmenlerin ve kamuoyunun huzurunu kaçırdı.
            Öğretmenler bir performans değerlendirmesine elbette alınabilir. Ancak bu taslağa göre öğretmenlerin itibarı tamamen bitirilecek ve iş güvenceleri ortadan kaldırılacaktır. İş güvencesi tehlikede olan eğitimciler; endişe, korku, stres ile karşı karşıya kalacak ve bu durumda motivasyonu ve performansı düşecektir. Yaranma, çıkar ilişkileri, samimiyetsiz ve yapmacık ilişkiler eğitim ortamlarının vazgeçilmezi olacaktır.
                Peki, nasıl ölçülmeli ve değerlendirilmeli öğretmenin performansı? Veli ve öğrenci ile mi? Ya da 4 yılda bir yapılacak sınav ile mi?
             ABD ‘de eyaletler arası farklılıklar olmakla birlikte ağırlıklı olarak kurum dışından eğitimciler ve okul yöneticisi tarafından performans değerlendirmeleri yapılmaktadır. Öğrencilerden sadece geri bildirim amacıyla yararlanılmaktadır. Veli, bu sürecin hiçbir aşamasında yoktur. İngiltere’de ise öğretmenler okul idaresi ile belirlenen hedefleri yakalama oranına ve ders içi gözlem raporlarına göre değerlendirilmektedir. Başarı gösteren eğitimcilerin maaşları on binlerce sterlini bulabilmektedir. Almanya’da da öğrencilerden sadece geri bildirim amacıyla yararlanılmaktadır. Bu geri bildirimlerin öğretmen performans ölçümü ve kariyeri üzerinde bir rolü bulunmamakta, okul yöneticileri ağırlıklı olarak ders içi gözlemleri ile performans izleme yaparak bunu notlandırmaktadır.
                Ülkemizde öğretmenler KPSS sınavında geçerli not almasının ardından mülakata alınıyorlar. Güvenlik soruşturması aşaması da başarılı şekilde aşılınca aday öğretmenliğe hak kazanıyorlar. Aday öğretmenlik sürecinde Temel Eğitim, Hazırlayıcı Eğitim kursları, Staj evresi ve bir yıl geçtikten sonra tekrar sınava alınıyorlar. Başarılı oldukları takdirde asil öğretmen olmayı hak ediyorlar.  Ülkemizde düzgün Türkçe konuşamayan, yazmayı dahi beceremeyen kişilerin öğretmen yapıldığı günlerden bu günlere gelmek, bu mesleğin eğitimini almış kişilerin öğretmen olarak atanmaları son derece önemli ve gerekli aşamalardı. Önceki yıllarda eğitim müfettişleri ve okul müdürleri aracılığıyla yapılan öğretmen değerlendirmeleri ve sicil puanı uygulamaları her ne kadar tam anlamıyla rasyonel ve ihtiyacı karşılar nitelikte olmasa da, öznel ve taraflı yaklaşımların minimum seviyede olduğu uygulamalardı. Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) dahi öğrenci ve velilerin, öğretmen performansını değerlendirmesinin son derece yanlış ve sakıncalı olduğunu, zira bu değerlendirmelerin duygusal ve taraflı olacağını beyan etmişlerdir. Ancak seslerinin ve düşüncelerinin duyulmayacağını ya da dikkate alınmayacağını düşünüyorum.
                Hatırlayacağınız üzere Cumhurbaşkanımız da birkaç kez Milli Eğitimdeki başarısızlık ve sorunlardan rahatsızlığını açıkça dile getirmişti. Yani Milli Eğitim Bakanı ve bürokratları en yetkili ve en üst makamdan geçer not alamadılar. Milli Eğitim Bakanı ve bürokratlarına soruyorum: “Peki ya sizin performansınız? Sizleri de veli, öğrenci ve öğretmenler değerlendirse… Acaba akıbetiniz ne olur?” Asılında bu sorunun cevabı açık ve net…
               
                                                                                                                           Mustafa Selçuk DANDIR
                                                                                          
 Bağımsız Eğitim Sendikası Beylikdüzü İlçe Temsilcisi

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA


YORUMLAR
Tugce ~ 3 hafta önce
Çok açıklayıcı bir yazı olmuş hocam
Serkan Sevimler ~ 3 hafta önce
Kalemine sağlık. Çok güzel bir yazı olmuş.
Nisan ~ 3 hafta önce
Tebrik ederim. tüm düşüncelerimizi dile getirmişsiniz...
Öğretmen ~ 3 hafta önce
Tebrik ediyorum.Düşüncelerimize, sıkıntılarımıza tercüman olmuşsunuz.
öğretmen adım ~ 3 hafta önce
çok doğru tespitler ve temenniler Tebrikler
Hakan ÖZARSLAN ~ 3 hafta önce
Kalemine sağlık hocam tespitlerinde sonuna kadar haklısın.
Sibel savuran ~ 3 hafta önce
Yazılanlara kesinlikle katılıyorum . Sonucunu düşünmeden yapılan değişiklikler yerine , gelişmiş ülkelerde uygulanan modeller incelense daha iyi sonuçlar çıkar diye düşünüyorum .
Cemocan ~ 3 hafta önce
Güzel bir yazı olmuş Selçuk hocam. Olayı değerlendirdiğimizde yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil. Teşekkür ederiz.
Hedef turan ~ 3 hafta önce
Kalemine sağlık hocam..
Katılıyorum ~ 3 hafta önce
Söylediklerinizin altına imza atarım. Çok haklısınız ve çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Tebrik ve teşekkürlerimle..Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

ÖĞRETMENLERİN PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR ?


KATILIYORUM
DOĞRU BULMUYORUM
FİKRİM YOK

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler