LİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUNGENEL BAŞKAN: “ AP’NİN KARARINI KINIYORUM”İŞSİZLİK,İŞSİZLİK,İŞSİZLİK !SAĞLIK ÇALIŞANLARI BU MÜJDECİLERE GEREKEN DERSİ VERMELİMÜFETTİŞLİK MÜLAKATINA MAHKEMEDEN DURDURMA1 DOKTORA 5635 HASTA DÜŞÜYORGENEL BAŞKAN: “NÖBET GÖREVİ İLE İLGİLİ 4 AYRI EYLEM KARARI ALDIK.”KYK’da GENÇLİK VE MEHMET AKİF14 MART ÇALIŞANLARIN HAKLARININ TESLİM EDİLDİĞİ GÜN OLMALIDIR ...ÖĞRENCİ KLÜPLERİ, BİGA VE GENÇLİĞE GÜVEN ?İSTİKLAL MARŞI MİLLETİMİZİN AHİTNAMESİDİR20 BİN ATAMA YETERSİZ ... BAZI İNSANLAR

ÖZLÜK DOSYASINDAN SİLİNEN DİSİPLİN CEZASI MEMURUN İLERLEMESİNE ENGEL Mİ OLACAK?

Disiplin cezalarının bazıları verildikten 5 yıl sonra memurun özlük dosyasından silinirken, son 8 yıl içinde alınmış disiplin cezalarının memurları bazı haklardan mahrum kılmasına ilişkin düzenlemelerin varlığı şaşkınlık yaratıyor.

25-06-2016 01:43 - MEVZUAT

Devlet memurları hakkında verilen disiplin cezalarından bazıları 5 yıl geçtikten sonra özlük dosyalarından silinebilirken, özlük dosyasından silinmiş bir cezadan dolayı memurun; ilave kademe ilerlemesi alma veya azami yükselinebilecek derecenin üstündeki dereceye yükselme gibi uygulamalardan yararlanamaması söz konusu olabilecektir.
 
Disiplin cezalarının özlük dosyasından silinmesi
 
Devlet memurları hakkında, işledikleri çeşitli fiil ve hallerden dolayı; uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması ve Devlet memurluğundan çıkarma şeklinde disiplin cezaları verilebilmektedir.
 
Verilen disiplin cezalarına ilişkin bilgi ve belgeler, ilgili memurun özlük dosyasına işlenmekte ve;
 
-Uyarma ve kınama cezaları, cezanın uygulanmasından itibaren 5 sene,
 
-Aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezaları, cezanın uygulanmasından itibaren 10 sene
 
geçtikten sonra bu dosyalardan silinebilmektedir.
 
Özlük dosyasından silinen disiplin cezalarının yeni hukuki etkiler doğurması ise mümkün olamamaktadır.
 
Disiplin cezası kademe ilerlemesini ve derece yükselmesini etkileyebiliyor
 
**657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesine göre; son 8 yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi verilmektedir.
 
**657 sayılı Kanunun 37 nci maddesine göre; öğrenim durumları, hizmet sınıfları ve görev unvanları itibariyle azami yükselebilecekleri derecelerin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanan memurların kazanılmış hak aylıkları, 8 yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almamış olmaları halinde, kadro şartı aranmaksızın bir üst dereceye yükseltilmektedir.
 
657 sayılı Kanunun 37 ve 64 üncü maddesindeki bu düzenlemeler 25.02.2011 tarihinde yürürlüğe girdiğinden, 8 yıl içinde disiplin cezası almamış olma kuralı ilk olarak 2019 yılında uygulanabilecektir.
 
Öte yandan, 2019 yılına kadar olan sürede söz konusu kademe ve dereceden yararlanabilmek ise; ortalaması 90 ve üstü olan belli sayıda sicil notunun bulunması ve 25.02.2011 tarihinde itibaren disiplin cezası alınmamış olması şartının birlikte varlığı halinde mümkün olabilmektedir.
 
Bu belirlemelere göre;
 
-2011 yılı öncesine ait son iki yılın sicil notu (ilave kademe ilerlemesinde değerlendirilmemiş sicil notu) ortalaması doksan ve daha yukarı olan memurlar, 2011-2016 döneminde (6 yıl) disiplin cezası almamış ise,
 
-2011 yılı öncesine ait son bir yılın sicil notu (ilave kademe ilerlemesinde değerlendirilmemiş sicil notu) doksan ve daha yukarı olan memurlar, 2011-2017 döneminde (7 yıl) disiplin cezası almamış ise,
 
-2011 yılı öncesine ait değerlendirilmemiş sicil notu bulunmayan veya sicil notu ortalaması 90’dan düşük olan memurlar, 2011-2018 yıllarında (8 yıl) disiplin cezası almamış ise
 
657 sayılı Kanunun 37 ve/veya 64 üncü maddeleri hükümlerinden yararlanabileceklerdir.
 
Özlükten silinen disiplin cezalarının etkisi nasıl olacak?
 
Disiplin cezası olarak “uyarma” veya “kınama” cezası alan memurlar, bu cezaların uygulanmasından itibaren 5 yıl geçtikten sonra, özlük dosyasından çıkarılmasını isteyebilmekte ve bu istekleri doğrultusunda işlem yapılabilmektedir.
 
Öte yandan, 657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesine göre ilave kademe ilerlemesi ve 37 nci maddesine göre de üst dereceye yükselme uygulamasından yararlanılması ise, son 8 yılda herhangi bir disiplin cezası (geçiş döneminde daha kısa süre içinde) almamış olmayı gerektirmektedir.
 
Ayrıca, 8 yıl içinde disiplin cezası almamış olma şartından söz edilirken, disiplin cezaları arasında herhangi bir ayrıma da gidilmemiştir.
 
Bu itibarla, 657 sayılı Kanunun bu iki kuralı birlikte değerlendirdiğimizde;
 
-Son 8 yıl (geçiş döneminde 6 ve 7 yıl da olabilmekte) içinde uyarma veya kınama cezası alan, aldığı ceza 5 yıl geçtikten sonra özlük dosyasından silinen memur için, herhangi bir cezanın varlığından söz edilemeyecek olmasına rağmen, özlüğünde olmayan cezadan hareketle memurun ilave kademe ilerlemesi yapması ve yükselebileceği en üst derecenin üstüne yükselmesi mümkün olmayacağını,
 
-Özlük dosyasında bulunmayan bir disiplin cezasına dayanarak bazı haklardan mahrum bırakılması, memuru adeta ikinci defa cezalandırılması anlamına geleceğini
 
düşünmekteyiz.
 
İlk olarak, 2011 yılında uyarma veya kınama cezası almış olanların 2016 yılında karşılaşacağı bu çelişkili durumun, tereddütleri giderecek şekilde açılığa kavuşturulmadığı sürece memurlar için mağduriyet doğurması kaçınılmaz olacaktır.
memurunyeri

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0