TBMM'DEN ÖĞRENCİLERE MAAŞ MÜJDESİ!YENİ MÜFREDAT BAYRAM SONRASI AÇIKLANACAK!PKK,KAÇIRDIĞI ÖĞRETMENİ ŞEHİT ETTİ..ÜNİVERSİTE KONTENJANLARINDA 58 BİN ARTIŞ MÜJDESİ!MEMURLARIN YENİ MAAŞLARI BELLİ OLDU!PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ EN İYİ OKUL EN UZAKTAKİ Mİ EN YAKINDAKİ Mİ?''ÖĞRETMENE,ÖĞRENCİ VE VELİNİN NOT VERMESİ TAM BİR AYIPTIR''ÖĞRETMENLERE PSİKOLOJİ TESTİ GELİYOR!ADALET NALINCI KESERİ OLUNCA!..ÇIĞIRTKANLAR, GÜVEN VE UMUT KUR'AN KURSLARININ EĞİTİM KALİTESİ ARTTIRILMALILYS-3 TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SORULARINDAKİ GÖZLE GÖRÜLÜR DEĞİŞİKLİKLERMEMURLARA SAKAL VE KOT PANTOLON SERBEST OLACAK!KPSS-2017/6 TERCİH KILAVUZU YAYINDA!

ORDA BİR OKUL VAR, UZAKTA!

Viranşehir’e bağlı 7 köyde taşımalı eğitim sistemi hayata geçirilemediği için öğrenciler yaklaşık 1 aydır okula gidemiyor. İlçe Milli Eğitim ile servis firması arasında yaşanan ihale anlaşmazlığı öğrencileri mağdur etti...

07-10-2016 10:02 - EĞİTİM

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Şölenli köyünün tek okulu Şölenli İlköğretim Okulu’nda, öğrenciler okula gidemediği için 3 haftadır dersbaşı yapılamıyor. Yaklaşık olarak 7-8 kilometre uzaktaki okullarına gitmek için her Sabah hazırlanıp yollara dökülen öğrenciler, bekledikleri servis bir türlü gelmeyince çaresiz evlerine dönüyor. Veliler ise, Milli eğitim Müdürlüğü’nün servis firmasıyla anlaşamamasına tepkili.  

Eğitim öğretim yılı başlayalı 3 hafta oldu. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde milyonlarca öğrenci haftalardır derse girerken Şanlıurfa Viranşehir ilçesine bağlı 7 köyde taşımalı eğitim sistemi hayata geçirilemediği için öğrenciler yaklaşık 1 aydır okullarına gidemiyor. Yaklaşık 200 öğrencisi olan Şölenli İlköğretim Okulu’nda 150’den fazla öğrenci taşımalı eğitim sitemiyle okula ulaşıyordu. Ancak bu yıl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, köylerden öğrencileri taşıyacak servis firmasıyla anlaşma sağlayamadı. Müdürmlüğün şartlarıyla servis firmasının isteklerinin uyuşmamasından kaynaklanan bu sorun, hem öğrencileri hem de öğretmenleri mağdur etti. Her sabah ders yapılacakmış gibi okula giden öğretmenler de aynı öğrenciler gibi bir süre sonra evlerine geri dönüyor. 

Her sabah bekliyorlar

Sorun nedeniyle iki çocuğunun okula gidemediği söyleyen Eyüp Tayboğa, “Okulla köyümüz arasında 4-5 kilometre var. Bazı köyler ve okul arasında bu mesafe daha fazla. Önceki yıllarda çocuklarımız servislerle okullarına gidiyordu. Fakat 3 hafta oldu okullar açılalı, çocuklar servis olmadığından okula gidemiyor. 3 haftadır tek gün bile şaşmadan, her sabah bu çocuklar okula gider gibi hazırlanıyor. Sabah erkenden giyip yola gidip servis bekliyorlar fakat gelen bir servis yok. Her gün yolda 1 saat servis bekleyip eve geri dönüyorlar. Sadece bizim köyde 17-18 öğrenci var okula gidemeyen. Çocuklarımız bir an önce okula gitmek istiyor” ifadelerini kullandı.

‘Fırsat eşitliği nerede?’

“Servis ihalesi yapılmadığı için çocuklarımız mağdur” diyen Tayboğa, “Okula geç başladılar diye kimse okulu geç kapamayacak. Haliyle aynı dersleri görmeleri gereken öğrencilerin bazıları zaman olmadığı için göremeyecek. Türkiye’deki bütün öğrenciler aynı sınavlara giriyor. Burada fırsat eşitliğinden söz etmek mümkün mü sizce” sözleriyle dert yandı.

‘Birkaç güne kadar çözülecek’

Mağdur öğrencilerin durumunu sorduğumuz Viranşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de yaşanan anlaşmazlık nedeniyle öğrencilerin 3 haftadır okula gidemediğini doğruladı. Servis ihalesinin önceki gün tamamlandığını belirten yetkililer, ihaleyi alan firma ile sözleşmeler imzalandıktan sonra sorunun en fazla birkaç gün içerisinde çözüleceği bilgisini verdi.

Milliyet

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA ÇÖZÜM BEKLEYEN EN ÖNEMLİ SORUN NEDİR ?


  Öğretmen Atamaları
  Boş geçen dersler
  Sınav sistemi
  Temel Liseler
  Çalışanların Sosyo-ekonomik durumu

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Yeni Projeler