ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUNGENEL BAŞKAN: “ AP’NİN KARARINI KINIYORUM”İŞSİZLİK,İŞSİZLİK,İŞSİZLİK !SAĞLIK ÇALIŞANLARI BU MÜJDECİLERE GEREKEN DERSİ VERMELİMÜFETTİŞLİK MÜLAKATINA MAHKEMEDEN DURDURMA1 DOKTORA 5635 HASTA DÜŞÜYORGENEL BAŞKAN: “NÖBET GÖREVİ İLE İLGİLİ 4 AYRI EYLEM KARARI ALDIK.”KYK’da GENÇLİK VE MEHMET AKİF

ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ NAKİL SORUNLARI NASIL ÇÖZÜLEBİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığı, özellikle ilçeler arası mesafenin çok uzak olduğu yerlerde, aile birlikteliğini, Valilik ve il milli eğitim müdürlüklerini talimatlandırarak çözebilir.

06-09-2017 23:14 - GÜNCEL

MEB 5 Eylül 2017'de yaptığı yeniden değerlendirme sonrasında okul bulabildiği öğretmenleri okullara, bulamadığı öğretmenleri de ilçe emrine atadı.

İlçe emrine atanan öğretmenlere okullar açılmadan kurum bulunacağı bilgisine ulaştık.

Gerek sağlık gerekse aile birliği özrü olan tüm öğretmenlerin atamasının yapılması tabii ki önemli ve güzel bir çalışma. Bu noktada MEB yetkililerini tebrik ediyoruz.

Bundan sonraki aşamada ve daha önemli olan atıl kadro oluşmaması.

Hem mali yönden çöpe atacak kaynağımız yok hem de öğretmenlik gibi önemli insan gücünü verimli değerlendirmek önemli.

Bir tarafta öğretmen bekleyen öğrenci varken diğer tarafta dersi olmayan öğretmen olması kabul edilemez.

Yapılan bu atamadaki en büyük ve haklı tepki il içi özrü olan öğretmenlerden gelmiştir.

Bakanlığın bu öğretmenlere yönelik tedbir alması uygun olacaktır. Ancak, buradaki tedbirin, birilerinin dediği gibi "il içi özür nakli isteyen tüm öğretmenleri istedikleri ilçe emrine atayın" şeklinde mi olmalıdır?

MEB bireysel talepler ile kamu yararı arasında denge kurmak zorundadır. Bakanlığa, "il içi nakil isteyen tüm öğretmenleri, ihtiyaç olmamasına rağmen, norm açığı olmayan okullara atayın demek" hak ve adalete uygun değil. Böyle bir atama şeklini talep etmek demek, 30 bine yakın öğretmen norm fazlası olarak çalışsın demektir.

Ek iller arası özür naklinde atanan aday sayısı 4 bin 900'dür. Bunlar bir şekilde ilçe içinde eritilebilir. Örneğin Ankara'ya iller arası özür naklinde atanan öğretmen sayısı 400'tür. Ankara bu norm fazlasını, norm güncellemeleri sırasında zaman içinde eritecektir. Ancak il içi özür nakil isteyen 30 bine yakın öğretmenin atamalarının ilçe emrine yapılmasını istemek ne derece doğrudur?

Burada şöyle çözüm bulunabilir. Özellikle ilçeler arası mesafenin 70-100 km üzerinde olan yerler bulunmaktadır. Örneğin Şereflikoçhisar ilçesinin Ankara'ya uzaklığı 150 km, Nallıhan'ın ise 162 km'dir. İşte bu gibi sorunlar çözülmelidir. Yoksa "Ankara Mamak'taki birinin Yenimahalle ilçesine nakil sorununu, ilçe emriyle, norm fazlası olacak şekillde çözün" demek; en başta dersleri boş geçecek öğrenciye, sonra norm fazlası olacağı için boşta gezecek olan öğretmene, bunu çalıştıramayacağı için personeli arasındaki dengeyi kuramayacak olan Bakanlığa ve bu öğretmenin maaşını vergileriyle finanse eden 70 milyon vatandaşa zulümdür.

Bir kez daha belirtmek istiyoruz ki, büyük ulaşım sorunu yaşayan ilçeler için Bakanlık bir talimat yazısı çıkarabilir ve Valilikler eliyle yaşanan sorun çözülebilir.

Memurlar.net


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler