LİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUNGENEL BAŞKAN: “ AP’NİN KARARINI KINIYORUM”İŞSİZLİK,İŞSİZLİK,İŞSİZLİK !SAĞLIK ÇALIŞANLARI BU MÜJDECİLERE GEREKEN DERSİ VERMELİMÜFETTİŞLİK MÜLAKATINA MAHKEMEDEN DURDURMA1 DOKTORA 5635 HASTA DÜŞÜYORGENEL BAŞKAN: “NÖBET GÖREVİ İLE İLGİLİ 4 AYRI EYLEM KARARI ALDIK.”KYK’da GENÇLİK VE MEHMET AKİF14 MART ÇALIŞANLARIN HAKLARININ TESLİM EDİLDİĞİ GÜN OLMALIDIR ...ÖĞRENCİ KLÜPLERİ, BİGA VE GENÇLİĞE GÜVEN ?İSTİKLAL MARŞI MİLLETİMİZİN AHİTNAMESİDİR20 BİN ATAMA YETERSİZ ... BAZI İNSANLAR

ÖDÜLLÜ FİLME MUHTEŞEM GALA

“Rüzgarın Hatıraları”Maltepe galasında seyirciyle buluştu

13-12-2015 23:59 - BELEDİYELER

52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde 3 ödül kazanan “Rüzgarın Hatıraları”, Maltepe’de yapılan muhteşem bir galayla seyirciyle buluştu. Filmin başrol oyuncusu Sofya Khandamirova, büyük ilgi gördü. Gala öncesi bir konuşma yapan yönetmen Özcan Alper, Maltepe Belediyesi’nin bir ilke imza attığını belirterek, “Umarım bu çalışma, diğer belediyelere örnek olur. Kültür ve sanata yaptığı eşsiz katkılar için Başkan Ali Kılıç’a ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.
“Sonbahar” isimli ilk uzun metrajlı filmiyle pek çok festivalden ödülle dönen, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik” ve Uluslararası Yarışma Kategorisinde “İzleyici Ödülü”nü kazanan yönetmen Özcan Alper’in, üçüncü uzun metrajlı filmi “Rüzgarın Hatıraları, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapılan galayla seyirciyle buluştu. Filmin galasına yönetmen Özcan Alper, yapımcı Soner Alper, başrol oyuncuları Menderes Samancılar ve Sofya Khandamirova katıldı. Galada sevilen oyuncu Meral Orhonsay’ın da bulunması dikkat çekti.
 
“BELEDİYELER İÇİNDE BİR İLK”
Maltepelilerin büyük ilgi gösterdiği galanın açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Canan Döner, Başkan Ali Kılıç adına filmde emeği geçenlere teşekkür ederken, çok değerli yönetmen ve oyuncuları Maltepe’de ağırlamanın onurunu yaşadıklarını ifade etti. Yönetmen Özcan Alper de, Türkiye’de sinemaya desteğin bir devletin politikası olmadığını belirterek, “Tek başına bu ülkede bir film kotarmak oldukça zor. Sinemaya destek son derece kısıtlı. Bu anlamda Maltepe Belediyesi’nin bu etkinliği aslında bir ilk. Umarım belediyenin bu çalışması, diğer belediyelere örnek olur. Kültür ve sanata yaptığı eşsiz katkılar için Başkan Ali Kılıç’a ve ekibine teşekkür ediyorum. Umarım filmimi çekerken yaşadığım ve duyduğumu hissiyatı sizler de hissedersiniz” dedi. 
RUS SANATÇIYA BÜYÜK ALKIŞ
Filmin oyuncularından Menderes Samancılar da, filmin başrol oyuncusu Sofya Khandamirova’yı takdim ederken, “Yaşanan çatışma ve savaşlar aramızdaki dostluğu asla etkileyemez. Biz halklarız ve bir aradayız. İşte bir Rus sanatçı ile çalışarak, evrensel sanata imza atıp sizlerin karşısına geliyoruz. Bu ne güzel bir duygu. Dil, din, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeksizin, görüş farklılıklarını bir kenara bırakarak birbirimizi kucaklarsak, işte bu film mesajını yerine getirmiş demektir”diye konuştu. 
TÜM MEZARSIZLARIN HATIRALARINA…
Konuşmalar sonrası, çekimleri İstanbul, Artvin ve Batum’da gerçekleştirilen, gazeteci, çevirmen ve ressam Aram’ın İkinci Dünya Savaşı döneminde, siyasi nedenlerle hayatını kurtarmak için İstanbul’dan kaçışını konu alan filmin gösterimi yapıldı. Büyük bir ilgi ile izlenen gösterim sonrası başrol oyuncularıyla sahneye çıkan yönetmen Özcan Alper, şunları söyledi: “Filmin sonunda iki yazı vardı. Birincisi ‘boğulanların, kaybedilenlerin ve tüm mezarsızların hatıralarına’ ve ikincisi de ‘yazdıkları ve çizdikleriyle bizlere ilham verenlerin anısına’ cümleleriydi. Bu ikinci cümleyle Nazım Hikmet, Sabahattin Ali gibi isimlere gönderme yaptık. Aslında ölüye bile saygı duymayı beceremeyen bir topluma dönüşürken, özgürlük ve demokrasinin ne denli önemli olduğunun altını çizdik. Aslında Aram’ın hikâyesini, son 6 aydır bizler yaşıyoruz. Çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmak istiyorsak, birbirimizin yüzüne bakarak, tartışarak insani bir şekilde geleceğimizi kurmalıyız. Bunu çocuklarımız için, başka türlü Türkiye için yapmalıyız.”

Haber ve fotoğrafların devamı için tıklayın


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0