CEMAL SÜREYA MALTEPE'DE ANILIDI MALTEPE’DE 4 YILDA 45 BİN SOKAK HAYVANI TEDAVİ EDİLDİ MALTEPE'DE 4 YILDA 450 BİN KİŞİYE SICAK YEMEKMALTEPE'DE 4 YILDA 4 BİN ÇOCUK YÜZME ÖĞRENDİ!“AİLE SAATİ” İLE AİLENİZİ KORUYUNBİZMİŞİZ ENAYİSİ BU DÜNYANIN!..DEVLET CİDDİYETİ BEKLİYORUZ!..ARİF NIHAT ASYA ÖLÜMÜNÜN 43.YILINDA DOĞDUĞU KÖYDE ANILDI ...TÜRK EĞİTİM-SEN BAYRAK ŞAİRİ A.NİHAT ASYA YI ANIYOR ...OKUL YÖNETİCİLERİNİN ETKİN SENDİKA YÖNETİCİSİ OLMASININ ETİKLİĞİ MESELESİTÜRKAN BEBEK !..KAPATIN BU İKİ BAKANLIĞIDEVLET-TOPLUM-İNSAN VE HUKUK 2017 YILINDA EĞİTİM CAMİASINDA NELER YAŞANDI?VETERİNERLERİN MORALİNİ BOZMAYALIM

ÖDÜLLÜ FİLME MUHTEŞEM GALA

“Rüzgarın Hatıraları”Maltepe galasında seyirciyle buluştu

13-12-2015 23:59 - BELEDİYELER

52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde 3 ödül kazanan “Rüzgarın Hatıraları”, Maltepe’de yapılan muhteşem bir galayla seyirciyle buluştu. Filmin başrol oyuncusu Sofya Khandamirova, büyük ilgi gördü. Gala öncesi bir konuşma yapan yönetmen Özcan Alper, Maltepe Belediyesi’nin bir ilke imza attığını belirterek, “Umarım bu çalışma, diğer belediyelere örnek olur. Kültür ve sanata yaptığı eşsiz katkılar için Başkan Ali Kılıç’a ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.
“Sonbahar” isimli ilk uzun metrajlı filmiyle pek çok festivalden ödülle dönen, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik” ve Uluslararası Yarışma Kategorisinde “İzleyici Ödülü”nü kazanan yönetmen Özcan Alper’in, üçüncü uzun metrajlı filmi “Rüzgarın Hatıraları, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapılan galayla seyirciyle buluştu. Filmin galasına yönetmen Özcan Alper, yapımcı Soner Alper, başrol oyuncuları Menderes Samancılar ve Sofya Khandamirova katıldı. Galada sevilen oyuncu Meral Orhonsay’ın da bulunması dikkat çekti.
 
“BELEDİYELER İÇİNDE BİR İLK”
Maltepelilerin büyük ilgi gösterdiği galanın açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Canan Döner, Başkan Ali Kılıç adına filmde emeği geçenlere teşekkür ederken, çok değerli yönetmen ve oyuncuları Maltepe’de ağırlamanın onurunu yaşadıklarını ifade etti. Yönetmen Özcan Alper de, Türkiye’de sinemaya desteğin bir devletin politikası olmadığını belirterek, “Tek başına bu ülkede bir film kotarmak oldukça zor. Sinemaya destek son derece kısıtlı. Bu anlamda Maltepe Belediyesi’nin bu etkinliği aslında bir ilk. Umarım belediyenin bu çalışması, diğer belediyelere örnek olur. Kültür ve sanata yaptığı eşsiz katkılar için Başkan Ali Kılıç’a ve ekibine teşekkür ediyorum. Umarım filmimi çekerken yaşadığım ve duyduğumu hissiyatı sizler de hissedersiniz” dedi. 
RUS SANATÇIYA BÜYÜK ALKIŞ
Filmin oyuncularından Menderes Samancılar da, filmin başrol oyuncusu Sofya Khandamirova’yı takdim ederken, “Yaşanan çatışma ve savaşlar aramızdaki dostluğu asla etkileyemez. Biz halklarız ve bir aradayız. İşte bir Rus sanatçı ile çalışarak, evrensel sanata imza atıp sizlerin karşısına geliyoruz. Bu ne güzel bir duygu. Dil, din, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeksizin, görüş farklılıklarını bir kenara bırakarak birbirimizi kucaklarsak, işte bu film mesajını yerine getirmiş demektir”diye konuştu. 
TÜM MEZARSIZLARIN HATIRALARINA…
Konuşmalar sonrası, çekimleri İstanbul, Artvin ve Batum’da gerçekleştirilen, gazeteci, çevirmen ve ressam Aram’ın İkinci Dünya Savaşı döneminde, siyasi nedenlerle hayatını kurtarmak için İstanbul’dan kaçışını konu alan filmin gösterimi yapıldı. Büyük bir ilgi ile izlenen gösterim sonrası başrol oyuncularıyla sahneye çıkan yönetmen Özcan Alper, şunları söyledi: “Filmin sonunda iki yazı vardı. Birincisi ‘boğulanların, kaybedilenlerin ve tüm mezarsızların hatıralarına’ ve ikincisi de ‘yazdıkları ve çizdikleriyle bizlere ilham verenlerin anısına’ cümleleriydi. Bu ikinci cümleyle Nazım Hikmet, Sabahattin Ali gibi isimlere gönderme yaptık. Aslında ölüye bile saygı duymayı beceremeyen bir topluma dönüşürken, özgürlük ve demokrasinin ne denli önemli olduğunun altını çizdik. Aslında Aram’ın hikâyesini, son 6 aydır bizler yaşıyoruz. Çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmak istiyorsak, birbirimizin yüzüne bakarak, tartışarak insani bir şekilde geleceğimizi kurmalıyız. Bunu çocuklarımız için, başka türlü Türkiye için yapmalıyız.”

Haber ve fotoğrafların devamı için tıklayın


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler