70 YAŞINDA DÜMENE GEÇTİLERBİLİNÇLİ SU TÜKETİMİNİ ANLATTILAR BELEDİYEDEN 82 OKUL KANTİNİNE DENETİMMALTEPE’DE TİYATRO ZAMANIHALDUN DORMEN 65. SANAT YILINDA MALTEPE’DE SAHNE ALDI ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ TÜRKÜLERLE ANILDIEĞİTİM AMA NASIL BİR EĞİTİM ?ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

MİLLİ TANK VE HELİKOPTER MOTORLARI İÇİN İKİ ÜNİVERSİTEDEN ANLAŞMA

Türkiye'nin ilk özel teknoloji üniversitesi olan Anka Teknoloji Üniversitesi ile Ukrayna Harkov Teknik Üniversitesi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

06-10-2016 10:32 - ÜNİVERSİTE/KPSS

Milli savunma sanayiini geliştirme çalışmalarına büyük önem veren hükümetin bu politikalarına akademi çerçevesinde büyük destek geldi. Türkiye'nin ilk özel teknolojik üniversitesi olan Anka Teknoloji Üniversitesi ile 131 yıllık mühendislik ve akademik bilgi birikimine sahip olan Ukrayna Harkov Teknik Üniversitesi arasında ortaklık ve işbirliği anlaşması imzalandı. Gerçekleştirilen protokol anlaşması kapsamında milli tank ve helikopter projelendirmesi süreci tamamlanmış olacak. İki üniversitenin ortak çalışması ile Türkiye, artık milli tank motorunu ve milli helikopter motorunu üretebilen 8'inci ülke olacak.

MİLENYUM ÇAĞI BİLİM ÇAĞIDIR

Milenyuma dünya adım attığı andan itibaren bilim adamlarının yenidünyanın geleceğini çizdiğini söyleyen Anka Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Çelik, "Milenyum çağı bilim çağıdır. Dünya çok kısa sürede ikiye ayrılacak bilenler ve bilmeyenler. Bilenler efendi olacak bilmeyenler sömürge olacak. Bilenlerin safında yer alabilmenin tek şartı ise bilim üretmek olacak. Bunun da yeri üniversitelerdir. Biz kurucu üyelerimizle birlikte milenyuma hazırlık yapacak ve ülkemizi bilenlerin safında konuşlandıracak bir üniversite kurduk. İki üniversite arasında çok kısa sürede meyvelerin vereceğine inanıyorum" dedi.

SAVUNMA SİSTEMLERİNDE ÜST LİGE ÇIKACAĞIZ

Anlaşma kapsamında teknoloji alanda yoğun bir bilgi alışverişinin olacağını belirten Çelik "Proje doğrultusunda milli tank ve helikopter projelendirmesi süreci tamamlanmış olacak. Bunların dışında lazer savunma teknolojileri, uzaydan patlayıcı algılama sistemleri, kıtalararası balistik füze sistemleri konvansiyonel silah teknolojileri, savunma ve gözetleme sistemleri, kimyasal ve biyolojik silahlarla mücadele gibi birçok alanda çalışmalar yürüteceğiz. Bu çalışmalar sonucunda ülkemizin savunma ve üretim alanında bir üst lige çıkacağını ve kendi malzemesini kendi üretir hale gelecek" şeklinde konuştu.

33 Dalda bilim araştırması

İki ülke arasında teknoloji alanında önemli ve anlamlı bir bağ kurulduğunu kaydeden Ukrayna Harkov Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Yergev I.Solok, "Bizim üniversitemiz Ukrayna'nın en büyük 4'üncü üniversitesi konumunda. İmzalanan protokol anlaşması kapsamında Türkiye ile Ukrayna arsında büyük bir bilgi transferi olacak. Anlaşma kapsamında bilim ve eğitimi birleştireceğiz ve bir bütün olarak ülkelerin gelişmene sunacağız. Üniversite olarak 33 dalda bilim araştırmaları yapıyoruz. Bu da ili ülke açısından gelecek nesillerde faydalı şeyler gündeme getirecek" ifadelerini kullandı.

Karşılıklı işbirliği için protokol

Anka Teknoloji Üniversitesi ile Ukrayna Harkov Teknik Üniversitesi arasında gerçekleştirin protokol anlaşmasına Anka Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Çelik, Ukrayna Harkov Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Yergev I.Solok, Anka Teknoloji Üniversitesi Vakıf Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Mehmet Hakan Sağlam, Anka Teknoloji Üniversitesi Vakıf Mütevelli Heyeti Üyesi ve İstanbul Bakırköy Başsavcı Vekili Mehmet Demir katıldı.

Yeni Şafak

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler