TÜRKİYE KAMU-SEN’DE NELER OLUYOR?BEN HİÇ ALDATILMADIM !..BAŞARI DA BAŞARISIZLIK TA YÖNETENLERE AİTTİR !..İYEP KURSLARINDA GÖREVLİ ÖĞRETMENLERE EK DERS ÜCRETİ ÖDENMELİDİR BİLİM; BİR ESERİ YOK AMA PROFESÖRÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLARATANACAK 20 BİN ÖĞRETMEN İÇİN BAŞVURU TARİHLERİ AÇIKLANDI 6 SORUDA LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİÇİNLİ AŞÇILAR MALTEPE’DE HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ PATAGONYA'DA YAŞAMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ!..ENGELLER SEVGİ,SABIR VE İNANÇLA AŞILIRFAHRETTİN YOKUŞ MHP Lİ MİLLETVEKİLLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU“ZAMANE ATIKLARI” SERGİ OLDUTSKM’DE CAZ ESİNTİLERİÇİN’İN GELENEKSEL TATLARI MALTEPELİLERLE BULUŞTU

MEMURLARIN EĞİTİM DURUMU DEĞİŞİNCE YAN ÖDEMELERİ DE DEĞİŞİR Mİ?

26-11-2017 22:09 - MEMURLAR

Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alanlara bazı yan ödemeler de yapılmakta olup, bu ödemelerin miktarı ilgili memurun eğitim durumundaki değişmelerden de etkilenebilmektedir.
 
657 sayılı Kanuna göre maaş alan Devlet memurlarının maaş hesabına; iş güçlüğü zammı, iş riski zammı, mali sorumluluk zammı ve temininde güçlük zammı olarak bilinen yan ödemelerden biri veya birkaçının dahil edilmektedir.
 
 
 
Aylık maaşın bir unsuru olarak yan ödemeler (zamlar)
 
Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre maaş alanlara çeşitli adlar altında yapılan yan ödemelerin (zamların), kimlere hangi unsur ve puanlar esas alınarak hesaplanacağı, Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararname ile belirlenmiştir.
 
Buna göre, memurların maaş hesabına söz konusu yan ödemelerden biri veya birkaçı dahil edilmektedir.
 
*İş güçlüğü zammı:  Niteliği ve çalışma şartları bakımından güç olan işlerde çalışanlara ödenir. Bu yan ödeme, her memura ödenir.
 
*İş riski zammı: Hayat ve sağlık için tehlikesi bulunan hizmetlerde çalışanlara ödenir.
 
*Mali sorumluluk zammı: Sayıştay'a hesap vermekle yükümlü olan saymanlar ile vezne açığından malen sorumlu olan veznedar ve diğer memurlara ödenir.
 
*Temininde güçlük zammı: Temininde, görevde tutulmasında veya belli yerlerde istihdam edilmesinde güçlük bulunan memurlara ödenir.
 
Maaşın bir unsuru olarak yapılan bu yan ödemelerinin brüt tutarı üzerinden damga vergisi ve gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.
 
Eğitim durumundaki değişmenin yan ödemelere etkisi
 
Eğitim durumundaki değişiğe istinaden memurun sınıfında, kadro unvanında, kadro derecesinde, veya kazanılmış hak aylık derecesinde değişiklikler olabilir ve bu değişiklikler memur hakkında uygulanmakta olan yan ödemeleri de artırabilir.
 
Öte yandan, eğitim durumu değişen memurun hizmet sınıfının, kadro unvanının, kadro/aylık derecesinin hiç değişmediği hallerde bile, bazı memurlar hakkında uygulanmakta olan yan ödemelerin puanı artabilmektedir.
 
Ancak, eğitim durumunun değişen memurun (kadro/aylık derecesi ve kadro unvanı aynı kaldığında) yan ödemelerinin artması hali her memur için söz konusu olmamaktadır.
 
Bu durum,  Teknik veya Sağlık hizmetleri sınıflarına dahil kadrolarda görev yaparken, bulundukları sınıfta görev almalarına imkan verebilecek üst öğrenimi bitiren memurlar için belirgin şekilde ortaya çıkmakta ve eğitim durumu değişen bu memurların kadroları değişmese bile haklarında uygulanan yan ödeme puanları artmaktadır.
 

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler