6 SORUDA LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİÇİNLİ AŞÇILAR MALTEPE’DE HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ PATAGONYA'DA YAŞAMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ!..ENGELLER SEVGİ,SABIR VE İNANÇLA AŞILIRFAHRETTİN YOKUŞ MHP Lİ MİLLETVEKİLLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU“ZAMANE ATIKLARI” SERGİ OLDUTSKM’DE CAZ ESİNTİLERİÇİN’İN GELENEKSEL TATLARI MALTEPELİLERLE BULUŞTU"DİK DURUŞLU OLMAK" YAZIZORLAŞAN SINIF YÖNETİMİNDE KUSUR KİMİN?MİLLİ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE GEÇİŞ İSTEĞİ OKULDAN KAÇIŞ İÇİN BİR FIRSAT MI OLACAK?TÜRK MİLLETİ VE ORTAK DOKUÖĞRETMENİN İTİBARI AYAKLAR ALTINA ALINIRKEN, MEB NEDEN SEYİRCİDİR? TÜRK EĞİTİM-SEN’İN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ARAŞTIRMASIMİLLETİN PARTİSİ OLMAK!

MEMURLAR HANGİ İZİNLERİ KULLANIRKEN MAAŞLARI ETKİLENMİYOR?

22-11-2017 17:35 - MEVZUAT

Kendilerine tanınan izin haklarını kullanan Devlet memurlarının aylık maaşları izinli oldukları bazı hallerde kısmen ya da tamamen kesilirken, bazı hallerde ise etkilenmemektedir.
 
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlara; yıllık izin, hastalık izni, mazeret izni, refakat izni, süt izni, sağlık izni, aylıksız izin, aile birimini muhafaza etmek amacıyla izin, mehil müddeti içerisinde göreve başlamama durumunda izin, doğum sonrası yarım zamanlı çalışmak suretiyle yarım zamanlı izin gibi izin hakları tanımıştır.
 
 
 
Kendilerine tanınan izin haklarını kullanan memurlar, bu izinlerden bazılarını kullandıklarında (fiilen çalışmaya bağlı bazı ödemelerin yapılamadığı haller hariç) maaşları etkilenmemektedir.
 
Bu yazımızda, izin kullanırken maaşın etkilenmediği (ek ve ilave tazminat ödemeler hariç) durumların bazılarından söz edilecektir.
 
**Yıllık izinde: Yıllık izin kullanan memurun maaşında, yıllık izin kullanmadan kaynaklı herhangi bir azalma olmaz.
 
**Hastalık izninde: Sağlık kurulu raporu üzerine verilen hastalık izinleri ile uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığa yakalananların kullandığı hastalık izinleri ve resmi yataklı tedavi kurumlarında yatarak görülen tedavi süreleri hariç olmak üzere, bir takvim yılı içinde kullanılan hastalık izin süreleri toplamının 7 günü aşması halinde, aşan günlere isabet eden zam ve tazminatlar %25 eksik ödenir. (Bazı kurumlara özel düzenlemeler hariç olmak üzere, maaş ödeme unsurları arasında zam ve tazminat unsuru olmayanlardan bu kesinti yapılmamaktadır. )
 
**Mazeret izninde: Kanunda belirtilen hallerde (evlilik, hamilelik, doğum, emzirme, çocuk, günlük çalışma süresinin yarısında çalışma, ölüm ) mazeret izni kullanan memurun maaşında, mazeret izni kullanmadan kaynaklı herhangi bir azalma olmaz.
 
**Refakat izninde: Memurların bakmakla yükümlü oldukları veya refakat etmemeleri halinde hayatları tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalanmış olmaları hallerinde en fazla 6 aya kadar (her olay için, 3 ay ve zorunlu hallerde 3 ay daha olmak üzere) refakat izni kullanan memurun maaşında, refakat izni kullanmadan kaynaklı herhangi bir azalma olmaz.
 
**Sağlık izninde: Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalıştığı için yıllık izinlerine ilave olarak her yıl bir ay süreyle verilen sağlık iznini kullanan memurun maaşında, sağlık izni kullanmadan kaynaklı herhangi bir azalma olmaz.
 
**Mehil müddetinde: Aynı yerdeki bir göreve atananların tebliğ tarihini izleyen işgünü içerisinde, başka bir yerdeki göreve atananların ise 15 gün içinde hareket ederek belli yol süresi sonunda yeni görevlerine başlaması gereken memurun maaşında, mehil müddetini kullanmadan kaynaklı herhangi bir azalma olmaz.

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler