EĞİTİM AMA NASIL BİR EĞİTİM ?ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUNGENEL BAŞKAN: “ AP’NİN KARARINI KINIYORUM”İŞSİZLİK,İŞSİZLİK,İŞSİZLİK !SAĞLIK ÇALIŞANLARI BU MÜJDECİLERE GEREKEN DERSİ VERMELİMÜFETTİŞLİK MÜLAKATINA MAHKEMEDEN DURDURMA1 DOKTORA 5635 HASTA DÜŞÜYORGENEL BAŞKAN: “NÖBET GÖREVİ İLE İLGİLİ 4 AYRI EYLEM KARARI ALDIK.”

MEMURLAR HANGİ İZİNLERİ KULLANIRKEN MAAŞLARI ETKİLENMİYOR?

Kendilerine tanınan izin haklarını kullanan Devlet memurlarının aylık maaşları izinli oldukları bazı hallerde kısmen ya da tamamen kesilirken, bazı hallerde ise etkilenmemektedir.

24-10-2017 16:25 - MEVZUAT

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlara; yıllık izin, hastalık izni, mazeret izni, refakat izni, süt izni, sağlık izni, aylıksız izin, aile birimini muhafaza etmek amacıyla izin, mehil müddeti içerisinde göreve başlamama durumunda izin, doğum sonrası yarım zamanlı çalışmak suretiyle yarım zamanlı izin gibi izin hakları tanımıştır.
 
 
 
Kendilerine tanınan izin haklarını kullanan memurlar, bu izinlerden bazılarını kullandıklarında (fiilen çalışmaya bağlı bazı ödemelerin yapılamadığı haller hariç) maaşları etkilenmemektedir.
 
Bu yazımızda, izin kullanırken maaşın etkilenmediği (ek ve ilave tazminat ödemeler hariç) durumların bazılarından söz edilecektir.
 
**Yıllık izinde: Yıllık izin kullanan memurun maaşında, yıllık izin kullanmadan kaynaklı herhangi bir azalma olmaz.
 
**Hastalık izninde: Sağlık kurulu raporu üzerine verilen hastalık izinleri ile uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığa yakalananların kullandığı hastalık izinleri ve resmi yataklı tedavi kurumlarında yatarak görülen tedavi süreleri hariç olmak üzere, bir takvim yılı içinde kullanılan hastalık izin süreleri toplamının 7 günü aşması halinde, aşan günlere isabet eden zam ve tazminatlar %25 eksik ödenir. (Bazı kurumlara özel düzenlemeler hariç olmak üzere, maaş ödeme unsurları arasında zam ve tazminat unsuru olmayanlardan bu kesinti yapılmamaktadır. )
 
**Mazeret izninde: Kanunda belirtilen hallerde (evlilik, hamilelik, doğum, emzirme, çocuk, günlük çalışma süresinin yarısında çalışma, ölüm ) mazeret izni kullanan memurun maaşında, mazeret izni kullanmadan kaynaklı herhangi bir azalma olmaz.
 
**Refakat izninde: Memurların bakmakla yükümlü oldukları veya refakat etmemeleri halinde hayatları tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalanmış olmaları hallerinde en fazla 6 aya kadar (her olay için, 3 ay ve zorunlu hallerde 3 ay daha olmak üzere) refakat izni kullanan memurun maaşında, refakat izni kullanmadan kaynaklı herhangi bir azalma olmaz.
 
**Sağlık izninde: Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalıştığı için yıllık izinlerine ilave olarak her yıl bir ay süreyle verilen sağlık iznini kullanan memurun maaşında, sağlık izni kullanmadan kaynaklı herhangi bir azalma olmaz.
 
**Mehil müddetinde: Aynı yerdeki bir göreve atananların tebliğ tarihini izleyen işgünü içerisinde, başka bir yerdeki göreve atananların ise 15 gün içinde hareket ederek belli yol süresi sonunda yeni görevlerine başlaması gereken memurun maaşında, mehil müddetini kullanmadan kaynaklı herhangi bir azalma olmaz.

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler