ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE KADRO !?İSMAİL KONCUK'UN ADAYLIKTAN ÇEKİLECEĞİ İDDİA EDİLİYORBEN HİÇ ALDATILMADIM !..BAŞARI DA BAŞARISIZLIK TA YÖNETENLERE AİTTİR !..İYEP KURSLARINDA GÖREVLİ ÖĞRETMENLERE EK DERS ÜCRETİ ÖDENMELİDİR BİLİM; BİR ESERİ YOK AMA PROFESÖRÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLARATANACAK 20 BİN ÖĞRETMEN İÇİN BAŞVURU TARİHLERİ AÇIKLANDI 6 SORUDA LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİÇİNLİ AŞÇILAR MALTEPE’DE HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ PATAGONYA'DA YAŞAMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ!..ENGELLER SEVGİ,SABIR VE İNANÇLA AŞILIRFAHRETTİN YOKUŞ MHP Lİ MİLLETVEKİLLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU“ZAMANE ATIKLARI” SERGİ OLDUTSKM’DE CAZ ESİNTİLERİ

MEB MÜSTEŞARI TEKİN: SINAVSIZ MODEL AĞIR BASIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, TEOG'un kaldırılmasıyla ilgili olarak "Sınavsız model seçeneği değerlendiriliyor" dedi. Tekin, kasım ayında sınav yapılıp yapılmayacağının kısa sürede açıklanacağını anlattı.

18-09-2017 22:51 - EĞİTİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TEOG kaldırılacak açıklaması sonrası yeni model tartışılmayı başlandı. Milli eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin,  Kanal 24 Televizyonu'ndaki canlı yayında gündeme ilişkin  soruları yanıtladı. Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG)  sistemiyle ilgili açıklamalarının ardından bakanlıkta bir çalışma grubu  oluşturulduğunu, çalışma verilerinin Erdoğan'ın onayının ardından kamuoyuyla  paylaşılacağını açıkladı.
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG)  sistemiyle ilgili açıklamalarının hatırlatılması ve "TEOG kalkıyor mu?  Cumhurbaşkanımız ABD'ye giderken 'Kalkacak' dedi" sorusuna karşılık Tekin,  "Cumhurbaşkanımız böyle söylediğine göre kalkacaktır." ifadesini kullandı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2013'te Başbakan iken SBS ile ilgili  talimatlar verdiğini aktaran Tekin, o dönemde liselere geçişte, merkezi bir sınav  olmadan yerleşme modeline doğru bir yönelme, buna ilişkin bir programlama için  kendilerini talimatlandırdığını dile getirdi.  Tekin, şöyle konuştu: "Şunu kabul etmek lazım, ideal olan şey, ortaöğretime geçiş sürecinde,  ilkokul, ortaokul çağındaki çocukları, herhangi bir sınav baskısı ile  baskılamadan, bir stres altına sokmadan lise eğitimine devam etmesini temin  etmek. İdeal olan bu. Ama Türkiye'nin kendine özgü koşulları, lise sayısının  fazlalığı, liseler arasındaki eğitim anlamındaki kategorileştirme gibi faktörler  göz önünde bulunduğunda Türkiye, kendi öznel koşulları itibarıyla böyle bir sınav  süreci çözüm olarak üretmiş. Ama bu ideal ve doğru çözüm değil.  Sayın Cumhurbaşkanımızın 2013'ten beri talimatları bu yönde. Yakın bir  zamanda, liselere geçişte sınavsız bir dönemin başlayacağını ümit ediyorum. Bu  talimat sonrası zaten Bakanlıkta bir çalışma grubu oluşturduk. Çalışmaya  başladık. Çalışma verilerini, sayın Bakanımıza, sayın Başbakanımıza arz edip  Cumhurbaşkanımızın onaylarını aldıktan sonra, kamuoyuyla da paylaşmış oluruz." 
 
 "O zaman net olan şey TEOG kalkacak" ifadesi üzerine Tekin, "Evet.  Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatları bu yönde zaten" diye konuştu.
 
KASIM AYINDA SINAV YAPILACAK MI?
 
  TEOG sisteminde kasım ayındaki ortak sınavın yapılıp yapılmayacağına  ilişkin soruya da Tekin, "Bu sorulara sayın Bakanımızın ve Başbakanımızın onayını  aldıktan sonra cevap vermek doğru olacaktır. Biz, bürokrat olarak hazırladığımız  modeli, makamın onayına sunarız ardından kamuoyuyla paylaşılır" cevabını verdi.  Tekin, kasım ayındaki sınavın yapılıp yapılmayacağının ne zaman  netleşeceğine ilişkin de "Sayın Bakanımız, muhtemelen çarşamba günü veya yarın bu  konuyla ilgili bir açıklama yapacaktır" ifadesini kullandı. "Net olan şey şu, TEOG kalkacak. Yapılsa bile kasım ayında son kez  yapılacak. Doğru mu?" sözlerine karşılık Tekin, "Doğru." değerlendirmesinde  bulundu.
 
  HANGİ MODEL GELECEK?
 
Yeni modele ilişkin de konuşan Yusuf Tekin,  "TEOG yerine hangi model gelecek? Üç model konuşuluyor. Birincisi her  lise kendi sınavını yapsın. İkincisi not ortalamasına göre bir yerleştirme  olabilir mi? Üçüncüsü adrese dayalı bir yerleştirme mümkün mü? Bu üç modele nasıl  bakıyorsunuz?" sorusu yöneltilen Tekin, "Masamızda çok daha fazla seçenek var.  Hepsini çalışıyoruz arkadaşlarımızla. Neticesini sayın Bakanımız, Başbakanımız  kamuoyuyla paylaşır" ifadelerini kullandı. onuştu.      Tekin, "Sınavsız bir model olur mu?" sorusunu yanıtlarken, "Olmalı.  Onun alt yapısı oluşturulmalı. Öyle düşünüyorum." görüşünü dile getirdi.  Masalarında, 2013'ten beri, sınavsız geçişle ilgili değişik  alternatiflerin bulunduğunu dile getiren Tekin, bu konuda ilgili genel müdürlüğün  ve ölçme, değerlendirme birimlerinin gerekli çalışmaları yürüttüklerini, siyasi  otoritenin seçtiği modelin de kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etti.
 
   TEOG ile ilgili tartışmalara ilişkin değerlendirmesi sorulan Tekin,  Türkiye'de eğitimin problemlerinin kamuoyunda bu kadar yaygın ve doğru merkez  üzerinden tartışılmasını çok yerinde bulduğunu belirterek, bu tartışmaların  Bakanlığı zenginleştiren tartışmalar olduğunu, bunları dikkatle izlediklerini  söyledi.   Liselere geçişte bir ölçe ve değerlendirmenin mutlaka olması  gerektiğini belirten Tekin, "Bu geçişle ilgili kamuoyunu rahatlatacak,  objektiviteyi ve adalet inancını sarsmayacak bir değerlendirme mekanizması  mutlaka olmalı." ifadesini kullandı.
 

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler