SUÇLAYANLAR VE SUÇLANANLARMEB, KRİPTO FETÖCÜLERE DİKKAT ETMELİ!SEÇİMLERDE EĞİTİME VE BİLİME ÖNEM VERMEYENLERE NİYE OY VERMEMELİYİZ?GÜVEN EROZYONU VE MEB İN İFLASIHAYIRLISI OLSUN MEB KILAVUZU EKSİK YAYINLAYINCASAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKSIN !SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIEĞİTİMDE 2002 DEN DAHA İYİ DURUMDAYMIŞIZ !İMAM HATİP OKULLARINDA HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR DESEK NE KAYBIMIZ OLUR?YETKİLİ Mİ ?SOSYAL AJANLAR, MUHBİRLERGEÇİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLENLERİN YÖNETİCİLİĞİ DÜŞMEMELİDİRGENEL BAŞKAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”MEB SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE VE KONTENJANLARI AÇIKLADI

MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?

20-03-2018 21:36 - EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılına kadar tüm okullarda normal eğitime geçme çalışmalarını sürdürüyor.
Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, değişik zamanlarda yaptığı açıklamalarda bunun için elli sekiz bin dersliğe daha ihtiyaç olduğunu, bu dersliklerden kırk sekiz bine yakınının inşa halinde olduğu halen on bir bin derslik açığı bulunduğunu da birkaç kez ifade etti.  
Milli Eğitim Bakanımız bu derslik açığının kapatılması konusunda vatandaşları, yerel yönetimleri STK’ları okul yapımına davet etti. On bir bin derslik, 24 derslikli okullar düşünüldüğünde 458 okula tekamül etmektedir.
Günümüzde bir okulun yapımı büyük maliyetleri ulaşmaktadır. Bu nedenle okul yapımında yeterli düzeyde gönüllü kurum ve kuruluş bulmak kolay değildir.Milli Eğitim Bakanlığı, okul yapımına yönelik farklı projeler ve yaklaşımlar hayata geçirerek bu açığı kapatma yoluna gitmelidir.
Bakanlığı önerim: Kurban Bayramı'nda yedi kişinin bir araya gelerek tek kurban kesmesi gibi bir yöntemden hareketle şöyle bir proje yapılabilir. Bir kişinin ya da kurumun okul yaptırması maliyet nedeniyle pek mümkün olmuyor ancak gönüllü insanların ve kurumların bir derslik yapma imkânı olabilir. Gönüllü insanlar okul maliyetine göre derslik başına düşen payı yüklenerek 1 derslik yapımını üstlenebilir. Böylece 24 gönüllü, bir okul yaptırmış olur. Bu kişilerin isimleri okul girişine kalıcı olarak asılır veya her dersliğin kapısına bu derslik falanca kişi/kurum tarafından yaptırılmıştır, şeklinde yazı asılabilir. İmkânı olanlar 2-3  derslik gibi payla okul yapımına katkıda bulunabilir.  
Bakanlığa ikinci bir önerim: Daha önce yazılarımda ifade ettiğim butik okullar açılması. Okul yapımı için arsa temin edilemeyen yerlerde, özel okulların yaptığı gibi 8-10 daireli binaların satın alınarak okula dönüştürülmesi. Böyle bir kampanyada gönüllüler binadan birer daire alarak Bakanlığa bağışlayabilir. Örneğin 8 daireli bir binayı 8 gönüllü alıp okula dönüştürmesi için bakanlığa verebilir. Böyle bir binada 16 ile 24 derslik arasında bir okul açılabilir.
 Her iki yöntemle tek başına okul yaptırma imkânı olmayanlara derslik yaptırarak, milletine hizmet etme fırsatı verilmiş olur.  Böyle bir yaklaşımla okul yapımının çok daha yüksek sayılara ulaşacağını, Bakanlığın 11 bin derslik açığının kolayca kapatılacağını tahmin ediyorum.

Doğan CEYLAN
Maarif Müfettişi / Yönetim bilimi uzmanı 

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

ÖĞRETMENLERİN PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR ?


KATILIYORUM
DOĞRU BULMUYORUM
FİKRİM YOK

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler