MEMURU TEHDİT EDEN EDENE!..KONCUK RESTİ ÇEKTİ ; İŞ GÜVENCESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİRMEMURLUKTA İŞ GÜVENCESİ BİTİYORREFERANDUM İÇİN DEĞİL EĞİTİM İÇİN ATAMA YAPILSINHEM KANDIRAN, HEM KADIRILANLAR20 BİN ÖĞRETMEN NE ZAMAN GÖREVE BAŞLAYACAK?MEB 20 BİN ÖĞRETMEN ALIMI İÇİN TAKVİMİ AÇIKLADI YGS'DE GÖREV YAPACAK ÖĞRETMENLER BELLİ OLDU DİKSİYON VE HİTABET DERSİNE, FORMASYONLU İLETİŞİMCİLER YERİNE BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİ GİRİYOREGEMENLİK EGEMENLERİN Mİ, MİLLETİN Mİ?MEB YA DA ÖSYM BU KONUDA AÇIKLAMA YAPABİLİR Mİ ?AYRIŞTIRMA- ÇATIŞMA- BÖLMEYSK REFERANDUM TAKVİMİNİ AÇIKLADI!BAKAN YILMAZ'DAN YAZ TATİLİ AÇIKLAMASI İHRAÇ EDİLEN MEMUR EMEKLİ İKRAMİYESİ ALABİLİR Mİ?

KARİYER MESLEK SINAVLARINA GİREBİLMEK İÇİN HANGİ EĞİTİM DÜZEYLERİNDE OLMAK GEREKİYOR?

Kamu kurum ve kuruluşlarının yarışma ve yeterlik sınavı sonucuna göre atama yapılan kadrolarına atanacaklarda aranacak en düşük eğitim düzeyi şartı Kanunla belirlenmiştir.

01-05-2016 22:43 - MEMURLAR

Kurumların kariyer meslek diye de adlandırılan; müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, murakıp yardımcılığı, stajyer kontrolörlük, maiyet memurluğu, Dışişleri Bakanlığı meslek memurluğu ile konsolosluk ve ihtisas memurluğu, aktüer yardımcılığı, denetçi yardımcılığı gibi kadrolarına atanacaklarda aranacak en düşük eğitim seviyesinin ne olacağı, 657 sayılı Devlet Memurları kanununda belirtilmiştir.
 
657 sayılı Kanunun Ek 42 nci Maddesinde yer alan düzenleme ile, kamu kurum ve kuruluşlarının;-Aynı Kanunun 36/A/11 maddesinde sayılan unvanlardaki (müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, murakıp yardımcılığı, stajyer kontrolörlük, maiyet memurluğu, Dışişleri Bakanlığı meslek memurluğu ile konsolosluk ve ihtisas memurluğu, aktüer yardımcılığı, denetçi yardımcılığı) kadrolarına,
 
-Yarışma ve yeterlik sınavı ile atama yapılan kadro ve pozisyonlarına
 
alınacak personele ilişkin yapılacak sınavlara başvurabileceklerde aranacak eğitim düzeyinin en alt sınırı belirlenmiştir.
 
Bu belirlemeye göre, söz konusu unvanlara ilişkin yapılacak sınavlara; ilgili kurum ve kuruluşların kanunlarında belirtilen fakülte ve/veya bölümlerden ve ilgili kamu kurum ve kuruluşunca yürütülen kurumsal hizmet gerekleri çerçevesinde en az dört yıllık lisans eğitimi veren ve yönetmeliklerinde belirlenen yükseköğretim kurumlarından ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilmektedir.
 
Özetle, kariyer meslek sınavlarına girecek olanların; en az 4 yıl süreli lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarından ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları gerekmektedir. Öte yandan, en az 4 yıl süreli lisans mezunu olanlardan, ilgili kurumların mevzuatında söz konusu unvanlar için açılacak sınavlara girebileceği düzenlenmiş olan ve sınav duyurularında belirtilen fakülte ve/veya bölüm mezunları sınavlara girebilecektir.

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA





Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA ÇÖZÜM BEKLEYEN EN ÖNEMLİ SORUN NEDİR ?


Öğretmen Atamaları
Boş geçen dersler
Sınav sistemi
Temel Liseler
Çalışanların Sosyo-ekonomik durumu

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Yeni Projeler