70 YAŞINDA DÜMENE GEÇTİLERBİLİNÇLİ SU TÜKETİMİNİ ANLATTILAR BELEDİYEDEN 82 OKUL KANTİNİNE DENETİMMALTEPE’DE TİYATRO ZAMANIHALDUN DORMEN 65. SANAT YILINDA MALTEPE’DE SAHNE ALDI ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ TÜRKÜLERLE ANILDIEĞİTİM AMA NASIL BİR EĞİTİM ?ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

İYEP KURSLARINDA GÖREVLİ ÖĞRETMENLERE EK DERS ÜCRETİ ÖDENMELİDİR

20-02-2018 21:23 - SENDİKA

Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulaması kapsamında görev alan/alacak öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesini ve bu hususta genel bir yazının illere gönderilmesini talep ettik.

İYEP uygulaması, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde 12 pilot ilde başlatılmış, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı ile birlikte tüm illerde uygulanması kararlaştırılmıştır.

İYEP Pilot Uygulama Kılavuzu’nda İYEP gruplarında görev alacak öğretmenlerin görevlendirilmesinde, gönüllülüğün esas olacağı ve öncelikle kendi sınıflarında eğitim gören öğrencilerin çokluğuna göre görevlendirmenin yapılması gerektiği ifade edilmekte ise de öğretmen, gönüllü olmaz ise diğer bir sınıf öğretmenine görev verilmesi, yine de yeterli ihtiyacın karşılanmaması durumunda durumun öğretmenlere tebliğ edilerek İYEP gruplarında ders verilmesinin beyan edilecek mazeret haricinde görevlendirmelerin yapılması gerektiği hüküm altına alınmıştır. Yine aynı kılavuzda Programın, öncelikle öğrencinin eğitim görmekte olduğu okul ve öğrencinin kendi sınıf öğretmeni tarafından uygulanacağı ve hafta içi ders saatleri dışında, hafta sonlarında ve zaruret halinde ders saatleri içinde uygulanacağı belirtilmiştir. Ancak her ne kadar resmi bir açıklama yapılmamış olsa da bu uygulama kapsamında görev alan öğretmenlere ek ders ücreti ödenmeyeceği ifade edilmiştir.

Anayasanın “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır” hükmünü içeren 18. maddesi ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun, fazla çalışmanın saat başına ücretlendirilerek ödenmesini öngören 178. maddesi ile yine aynı Kanun’un 99. maddesi, haftalık çalışma süresinin sınırlarını ve fazla çalışmanın saat başı ücretlendirilmesini hüküm altına almaktadır.

Diğer taraftan, 2006/11350 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın, “Yetiştirme, okuma-yazma ve uyum kursları” başlıklı 8 inci maddesinin birinci fıkrasında, “Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere; a) Ders yılı içinde; 1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında, (…) görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, (…) ek ders görevi verilebilir” hükmü bulunmaktadır.

Bu doğrultuda çalışma süreleri/mesai saatleri dışında ve öğretmenlere ait dinlenme zamanlarında düzenlenecek İYEP gruplarında görev alacak öğretmenlere, gönüllü olarak görevlendirilip görevlendirilmediklerine bakılmaksızın, ek ders ücreti ödenmesi gerekmektedir.

MEB'e yazdığımız yazı için tıklayınız


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler