YSK REFERANDUMUN KESİN SONUÇLARINI AÇIKLADIMİLLİ GELİR BÜYÜRKEN MEMURUN PAYI KÜÇÜLDÜ ..MAHKEM İ KÜBRA DA MÜLAKAT KOMİSYONLARINI SİZE SEÇTİRMEZLER!..ŞEHİTLER ÖLÜYOR !TEK SINAV MI,ÇOK SINAV MI YOKSA OKUL BAŞARISI MI ? ÖĞRETMEN ATAMALARINDA GÜVENLİK SORUŞTURMASI ENGELİ ...TEOG 1.GÜN OTURUMLARI BAŞLADI DOÇENTLİK SINAV YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRİLDİ ...ERMENİ MESELEMİZİ ANLAMADIK... BUNALIM, ARAYIŞLARKAMUYA 90 BİN KİŞİ ALINACAK CUMHURBAŞKANI KOLTUĞU MEB BÜROKRATININ ÇOCUĞUNA EMANET EDİLDİÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAV SİSTEMİ DEĞİŞİYOR MU?MİRAÇ'TA BAYRAMDIR, 23 NİSAN'DA BAYRAMDIR! KUTLU OLSUNLAR...23 NİSAN MİLLİ EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI
Yazı Boyutu : A+ A-

İKİ YÜZ YILLIK SİSTEM TARTIŞMASI SONA ERDİ


19-04-2017 21:04:35


Remzi ÖZMEN

Bu sözler Sayın Cumhurbaşkanına aittir!

Gazeteci Kemal Öztürk televizyon ekranlarında bir başka gazetecinin “Savaşa hazır olun” sözlerini sert bir şekilde eleştirerek bunlar AKP ye zarar veriyor diyor. Bu da şu sonucu gösteriyor ki AKP içerisinde de itidalli olmaktan yana olan büyük bir kesim vardır.Bir başka gazeteci ise bu tipler aferin almazlarsa bir gün dahi o gazetelerde yazı yazabilirler mi diyor. Her ikisi de haklıdır diye biliriz. Ya da her ikisi de gönlünden geçeni söylüyor. Kemal Bey partisine bu tür insanları yakıştırmazken demek ki o partiyi idare edenler de bu tür insanlara ihtiyaç vardır diye düşünüyorlar.

Referandumdan sonra Cumhurbaşkanı ve Başbakan birer balkon konuşması yaptılar. Başbakanın mesajları kucaklayıcı olsa da Cumhurbaşkanı aynı tonda bir konuşma yapmadı. Söz gelimi geçmiş ola, Atı alan Üsküdar’ı geçti ifadesi kullanırken sertti, yine Ana muhalafet başkanının adını anarken meydanın yuhalamasına sessiz kalışı ardından iki yüz yıllık dönem kapanmıştır söylemi kafaları karıştırdı. İki yüz yıllık sistem tartışması sona ermiştir gibi ifadeler birçok soruyu da birlikte getirmektedir.

Söz gelimi sistemden kasıt nedir? İki yüz yıllık sistem tartışmasına Cumhuriyet te dahil midir? Efendim Anayasa nın ilk dört maddesine bugün için dokunmadınız yarın daha güçlü bir şekilde gelirseniz dokunacak mısınız? Anayasa da devletin yönetim şeklinin Cumhuriyet yazılması ülkede demokrasi vardır anlamı çıkartmaz. Bu sözlerden demokrasimizin son kalıntıları da rafa mı kaldırılacak yoksa demokrasi daha da güçlenecek mi?

Baştan sona adaletsizliklerle dolu bir referandum seçimini geride bıraktık. Eğer bir demokratik olgunluk aranacaksa birkaç densiz çıkıştan başka halkımız olgundu. Ancak siyasetçiler için aynı şeyi söylemek söz konusu dahi edilemez. Kazanmaya giden her yol mübahtır mantığıyla hareket edildiğini inkar edemezler. Okul ve camilerin bu işte aktif olarak kullanıldığına şahit olduk. Bu da ileriki günlerde halkın en azından kendisini öteki görenlerin umutsuz olmaları için önemli nedendir.

Ey halkım sen bunu istedin ve gerçekleştirdin.

Gayri sonu ne olacak hep birlikte göreceğiz.

Fakat eğer dün olanlar yarın da devam edecekse umutlu olmak için hiçbir sebep yoktur. Çünkü dün mahalle baskısı gördük, idarenin psikolojik baskısını gördük, bunları alanlarda halkta fazlasıyla hissettik. Paralel yapıların iyice şımaracağını sinyalini gördük. İş güvencesinin kalkacağının devlet memurları için yeni bir dönemin başlayacağını işaretlerini gördük. Bundan böyle çok etkin bir yürütmenin olacağı, hukukun yürütmenin emrinde olacağı ve yasa yerine en azından idari konularda kanun hükmünde kararnameler dönemi olacağı açıktır. Hukukun yürütme tarafından belirlenmesi idari davalarda memurun kazanma şansını da neredeyse yok edecektir.

Sen bilirsin dedik ya, gökte taş yağarsa yalnızca bana yağmayacak. Tek fark olacak ben yağacağını önceden bildiğim için tedbirli olacağım ama sana sürpriz olacak!..

Sonuç olarak iki yüz yıllık sistem tartışması sona ererken inşallah giden geleni aratmaz diye temenni de bulunmaktan başka şansımız yoktur.

Remzi ÖZMENYAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA ÇÖZÜM BEKLEYEN EN ÖNEMLİ SORUN NEDİR ?


Öğretmen Atamaları
Boş geçen dersler
Sınav sistemi
Temel Liseler
Çalışanların Sosyo-ekonomik durumu

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Yeni Projeler