SUÇLAYANLAR VE SUÇLANANLARMEB, KRİPTO FETÖCÜLERE DİKKAT ETMELİ!SEÇİMLERDE EĞİTİME VE BİLİME ÖNEM VERMEYENLERE NİYE OY VERMEMELİYİZ?GÜVEN EROZYONU VE MEB İN İFLASIHAYIRLISI OLSUN MEB KILAVUZU EKSİK YAYINLAYINCASAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKSIN !SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIEĞİTİMDE 2002 DEN DAHA İYİ DURUMDAYMIŞIZ !İMAM HATİP OKULLARINDA HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR DESEK NE KAYBIMIZ OLUR?YETKİLİ Mİ ?SOSYAL AJANLAR, MUHBİRLERGEÇİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLENLERİN YÖNETİCİLİĞİ DÜŞMEMELİDİRGENEL BAŞKAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”MEB SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE VE KONTENJANLARI AÇIKLADI

HUKUK ŞİMDİ Mİ AKLINIZA GELDİ?

17-10-2017 16:33 - YAZARLAR

Bir önceki yazımızda konu etmiştik. Keyfilik Milli Eğitimde alışkanlık haline geldi. İşlerine gelince hukuk devleti gelmeyince millet iradesinin üzerinde hiçbir vesayet kabul etmiyoruz diyorlar. 

Öğretmenleri sürekli hizmet içi eğitim kurslarından geçirerek direksiyon sınav görevlisi belgesi veren Milli Eğitim kurs becerisini sınav ücreti ödemesi konusunda gösterememiştir. Bugüne kadar sınavdan hemen sonra ücret ödemesi yapılmaktaydı. Kaldı ki bu öğretmenlere çok daha ağır bir sınav yükü vermesine rağmen Temmuz ayından beri öğretmenlerin MTSK direksiyon sınav ücretleri ödenmiyor. Bu ücret malum olduğu üzere sürücü adaylarından toplanan paralarla ödeniyor ve bakanlıktan herhangi bir ücrette çıkmıyor. Efendim ödenmeme gerekçeleri hukukun ücret dağılımı hususunda yürütmenin durdurması kararı verdiğidir. Bugüne kadar hukuk birçok konuda karar verdi ve istisnalar hariç neredeyse hiçbiri uygulanmadı. 

Yönetici atama yönetmeliklerinde çıkan her yürütme kararı bir iki satır oynamayla tekrar aynen uygulandı. Danıştay’ın mülakat sınavlarına getirdiği görüntülü ve sesli mülakat içtihadı hiçe sayıldı. 

Şube Müdürlerinin atanması ile ilgili kararın üzerine sünger çekildi. Göstermelik olarak atanmamışlara için ortalama puanlara göre yeniden atama yapıldı. 

Görevden alınan okul Müdürlerinin kazandığı hiçbir mahkeme kararı uygulanmadı. Üstelik üst mahkemeden karar çıkartanlar bile göstermelik bir sınavla kapının önüne konuldu. 

Mahkeme kazanan müfettişlerin, İl Müdür Yardımcılarının, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin hiçbiri görevde kalamadılar. Göstermelik bir iki gün koltukları verildi ve tekrar kapının önüne konuldular. 

Bakanlık müfettişliği lağvedildi, bakıldı ki bu bir ihtiyaçtır. Tekrar mülakatla Bakanlık Müfettişleri alındı. Ancak burada uygulanan mülakattan ziyade liste onayıydı. Ne yazık ki tamam sen bakanlık müfettişi oldun denilen yüzlerce kişi de göreve başlatılmadı. 

İşin ilgin yanı eski Türkiye de bürokrasi işleri yavaşlatıyordu diye hayıflananlar şimdi yeni Türkiye de tıpkı sözleşmeli olarak atanan öğretmenlerin güvenlik soruşturmasını dört ayda ancak tamamladıkları gibi dört aydır MTSK ücretlerini sorununu çözmeyi başaramamıştır. 

Sonuç olarak; Evet hukuk devleti olmak için hukuk kararlarına uymak gibi bir mecburiyet vardır. Hani uygulamada buna pek rastlamadığımız için ister istemez şeytanın avukatlığını yapıyor ve soruyoruz. Bize göre istenirse bu sorun bal gibi çözülür. İster istemez insanın aklına geliyor. Yani koca bakanlığımız bu işi ağırdan alarak öğretmenlerin sınav ücretlerini başka alanlarda mı kullanıyor diye!..

Remzi Özmen


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  ÖĞRETMENLERİN PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR ?


  KATILIYORUM
  DOĞRU BULMUYORUM
  FİKRİM YOK

  2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Çalışan Sitesi - Yeni Projeler