ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUNGENEL BAŞKAN: “ AP’NİN KARARINI KINIYORUM”İŞSİZLİK,İŞSİZLİK,İŞSİZLİK !SAĞLIK ÇALIŞANLARI BU MÜJDECİLERE GEREKEN DERSİ VERMELİMÜFETTİŞLİK MÜLAKATINA MAHKEMEDEN DURDURMA1 DOKTORA 5635 HASTA DÜŞÜYORGENEL BAŞKAN: “NÖBET GÖREVİ İLE İLGİLİ 4 AYRI EYLEM KARARI ALDIK.”KYK’da GENÇLİK VE MEHMET AKİF

HALK EĞİTİM MERKEZLERİNİN NORMLARI GÜNCELLENDİ!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Halk Eğitim Merkezlerinin normları iki gün önce habersizce güncellendi.

03-07-2017 00:40 - EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Halk Eğitim Merkezlerinin normları iki gün önce habersizce güncellendi.

18.06.2014 Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin "Norm kadroları Bakanlıkça belirlenecek eğitim kurumları" başlıklı 23. maddesi 2. fıkrasına göre Milli Eğitim Bakanlığının, Halk Eğitim Merkezlerinin normlarını Yönetmeliğin diğer hükümlerinden bağımsız olarak her hangi bir kritere bağlı kalmadan belirleme yetkisi bulunmaktadır.

İşte o madde; "(2) Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu, akşam sanat okulları, hizmet içi eğitim enstitüleri, halk eğitimi merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, öğretmen evi ve akşam sanat okulları, bilim ve sanat merkezleri, turizm eğitimi merkezleri ile benzeri kurumların yönetici ve öğretmenlerinin norm kadroları, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşleri de alınarak Bakanlıkça belirlenir. Bu kurumların norm kadro sayılarının değişikliğinde de aynı yöntem izlenir ve alan değişikliğine bağlı düzenleme Bakanlıkça yapılır."

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile yaptığımız görüşmeden elde ettiğim bilgilere göre;

1-İlgili genel müdürlük; Halk Eğitim Merkezlerinde bir çok öğretmenin ders vermeden ve kurs açmadan görev yaptıklarını, diğer okullardaki öğretmenlerinde Halk Eğitim Merkezlerinde ders verebildiğini ve kurs açabildiğini, bu nedenle Halk Eğitim Merkezlerinde fazladan norma ihtiyaç bulunmadığını belirtmektedir.

2-Halk Eğitim Merkezlerinde her öğretmenin kaç saat ders verdiği ve kaç saat kurs açtığı bilgisi anlık olarak sistemden göründüğünden bu verilere göre ilgili genel müdürlüğün teklifi üzerine tüm Halk Eğitim Merkezlerinin ve Olgunlaşma Enstitülerinin normları Yönetmeliğin diğer hükümlerinden bağımsız olarak bölge ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmiştir.

Halk Eğitim Merkezlerinin normları güncellenirken Devlet Personel ve Maliye Bakanlığından uygun görüş alınıp alınmadığı bilinmiyor.

Bine yakın Halk Eğitim Merkezinde en az bir yönetici ve bir öğretmen norm kadro fazlası durumuna düşmüştür. Bu durumda özverili olarak kurs açan ve ders veren öğretmenin mi normun içinde kaldığı da bilinmemektedir.

Yapılan norm güncellenmesi Yönetmeliğe uygun görünse de zamanlama yanlıştır. Üç gün önce hem il içi hem il dışı Halk Eğitim Merkezlerine atama yapıldı şimdi fazlalık oldular.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.net


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler