70 YAŞINDA DÜMENE GEÇTİLERBİLİNÇLİ SU TÜKETİMİNİ ANLATTILAR BELEDİYEDEN 82 OKUL KANTİNİNE DENETİMMALTEPE’DE TİYATRO ZAMANIHALDUN DORMEN 65. SANAT YILINDA MALTEPE’DE SAHNE ALDI ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ TÜRKÜLERLE ANILDIEĞİTİM AMA NASIL BİR EĞİTİM ?ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

GİZLİ OY VERMEMEK Mİ GİZLENMEK Mİ ?

11-01-2017 02:44 - YAZARLAR

Anayasamız yani herkesin uymakla yükümlü olduğu hukuki metinde
Başdenetçi 
Anayasa Mahkemesi Üyeleri
Meclis başkanı
Milletvekilliğini düşürmek
Başbakan ve bakanlara soruşturma açılması
Yüce Divan kararı
Gibi bir çok konu gizli oyla kararlaştırılır. 
Yukarıdaki konulara defalarca şahit olduk. Örneğin meclis başkanı, Başdenetçi ya da hükümet üyeleri için verilen gensoru önergeleri yaşadık. Hiçbirinde bu kadar tartışma yaşanmadı. Hatta ve hatta gizli olmasın tartışması bile olmadı. 
Şimdi anayasa değiştiriyor ama Anayasanın koyduğu kurala bile uymazsa. Ne diyor anayasa:

Anayasa değişikliğine ilişkin 175. Madde: Değiştirme teklifinin kabulü Meclisin üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun gizli oyuyla mümkündür.

Bunu kim söylüyor. Anayasa. 
Birileri çıkıp açık kullanacağınız, sana mı soracağım diyor. Diğerleri de oy namustur diyor. 
 Oy gizli olsun ki özgür irade yansısın demek isteniyor aslında. Orada kullanılan oy kişiye ya sa partiye ait değil temsil ettiği ,vekili olduğu millete ait. 
Partine, seçtiğin (aday gösterdiğin) vekillere inanıyorsan, güveniyorsan bu yollara girmezsin. Bu yollara giriliyorsa güvensizlik var demektir. 
 O zaman bu milleti temsil eden sayın vekil; sana güvenilmiyorsa güveni böyle mi sağlayacaksın? 
Bu tür güvensizliği kendine zül saymalı onurlu insan. 
Demek ki kendi grubunu dahi ikna edemediğini düşünenler var. 
Bir de basında duyduk " oyunu gizli veren FETÖ cü ilan edilecekmiş. 
İşte hükümetin en büyük yanlışı burada. Birinin FETÖ cü olup olmadığını, sormadan sorgulamadan para yatırdığı bankaya, üye olduğu sendikaya, kurduğu derneğe... bakarak karar veriyor. 
Buradan söylüyorum asıl FETÖ'cüler demokrasin mitinglerine katılan saf, temiz, iyi niyetli insanlar değildir. 
 Onları, geçmişte sohbetlerinden, yemeklerinden, iftarlarlarından kalkmayıp onların gezilerinden geri kalmayanlarda arayın. Onları mitinglerde en köşe safta olsalar da her gece selfie çekip ben de buradayım ha pozu verenlerde arayın. 
Ve onları bak ben oyumu şuna verdim diye oy pusulasını sallayanlarda arayın. 
İşte mecliste gördüğümüz manzara da bu. Aslında benim oyumu görün, bana inanın mesajı veriliyor. Bu kendine güvenmeyen, kendisinden şüphe edildiği şüphesi taşıyan insanların yaklaşımıdır. 
Unutmayınız ki kahve de sohbette sorsanız neredeyse kimse oy vermedi ama sandıktan çıkan öyle değil. 
Sayın vekiller siz de gizli oyla seçildiniz. Gizli oy olmasa belki de seçilemeyecektiniz, ya da sizden korkup daha çok oyla seçeceklerdi.
Bu durumda gizli ile gizlenmek (kendini gizlemek) arasında bir bağ olabilir mi? Bu nimetten yararlanmış olabilir misiniz? 
İşte bizim demokrasimiz bu kadar. Yani seçilene kadar gizli seçildikten sonra izli. Bir oylamada bile ya biri izler ya da ben açık oy veriyorum ha beni görün der. 
Anayasa ya rağmen. 
Peki ilk seçimde herkes çıkıp sanane oy benim oyum ister açık ister gizli derse ne olacak? Vekil Anasaya uymuyorsa asil neden uysun ki?

Maksut BALMUK


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler