TÜRKİYE KAMU-SEN’DE NELER OLUYOR?BEN HİÇ ALDATILMADIM !..BAŞARI DA BAŞARISIZLIK TA YÖNETENLERE AİTTİR !..İYEP KURSLARINDA GÖREVLİ ÖĞRETMENLERE EK DERS ÜCRETİ ÖDENMELİDİR BİLİM; BİR ESERİ YOK AMA PROFESÖRÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLARATANACAK 20 BİN ÖĞRETMEN İÇİN BAŞVURU TARİHLERİ AÇIKLANDI 6 SORUDA LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİÇİNLİ AŞÇILAR MALTEPE’DE HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ PATAGONYA'DA YAŞAMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ!..ENGELLER SEVGİ,SABIR VE İNANÇLA AŞILIRFAHRETTİN YOKUŞ MHP Lİ MİLLETVEKİLLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU“ZAMANE ATIKLARI” SERGİ OLDUTSKM’DE CAZ ESİNTİLERİÇİN’İN GELENEKSEL TATLARI MALTEPELİLERLE BULUŞTU

EVE İŞİ YAPAN KADINLARA EMEKLİLİK FIRSATI

Ev işleriyle uğraşan 12 milyon kadın var. Belli şartları sağlayan ev kadınları daha düşük primlerle isteğe bağlı sigorta yaptırarak emeklilik hakkı elde edebiliyor. Yani başkasının yanında çalışmayan kadınlar için de emeklilik mümkün.

20-09-2017 22:19 - GÜNCEL

 
Bir işte çalışmayan ev kadınlarına 5510 sayılı yasa ile sigortalı olma imkanı tanınıyor.
 
HANGİ İŞLER KAPSAMDA?
 
Peki bu nasıl olacak? Posta’tan Bilal Emin Turan’ın haberine göre ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, her türlü nakış işleri, turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan gibi eşyaları evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor.
 
113 LİRALIK AVANTAJ
 
Başvuru için yapılması gerekenler basit. Önce, vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınacak. Sonra ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ doldurulacak. Ödenecek prim kazanca göre değişiyor. Bu yıl için en düşük prim 455 lira, en yüksek 3 bin 412 lira. İsteğe bağlı BağKurlu ise indirimle bu yıl en düşük 568 lira prim ödüyor.
 
YETİME MAAŞ HAKKI
 
Sigortalı olan ev kadınları her ay düzenli ödeme yaparak sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. İsteğe bağlı sigortalı, 5 yıl (1800 gün) prim ödemiş ise geride kalanlara ölüm aylığı (dul ve yetim aylığı) da bağlanıyor. El işleri yaparken sigortalı olan ev kadınlarının yatırdığı primler Bağkur kapsamında oluyor. Kadının doğum borçlanması hakkı da var.
 
ERKEN EMEKLİ OLMA ŞANSI VAR
 
Bağkur’dan emekli olabilmek için kadın sigortalıların 9000 gün prim ödemesi gerekiyor. Ayrıca emeklilik için 58 yaşını doldurmak aranan şartlar arasında. 5941 gün Bağkur primi ödeyen kadınlar emekli olmadan önceki son 3.5 yılında SSK’lı olursa 9000 gün yerine 7200 günle emekli olabiliyor. Ayrıca, 5400 gün ve 61 yaş şartıyla emeklilik de mümkün.
 
 
 

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler