ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLİK VE FEN BİLİMLERİ KONGRESİ BAŞLADI!MEB'DEN BOŞ KALAN 540 KADROYA ÖĞRETMEN ATAMASI!SINAVLAR UNUTULDU MU ?YİNE Mİ,NİMET SİZE,KÜLFET BİZE MEB ARTIK YÖNETİLEMEZ DURUMDADIRÖVÜLENLER, ELEŞTİRENLER, SUÇLANANLAR KİM NE? YKS NİN ÖRNEK SORULARI YAYINLANDILİSE VE ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMLERİ SON HALİNİ ALDI MI ?SÖZLEŞMELİ DRAMBELİRSİZLİKLER GİDERİLMELİDİREĞİTİM,EĞİTİM, İLLE DE EĞİTİM !GAZİ KARABULUT’TAN DEĞERLER EĞİTİMİ HİKAYE SETİHASANKEYFLİ MUHAMMED USTA...BAKAN'DAN LİSELERE GEÇİŞ SINAVI AÇIKLAMASIBAKAN YILMAZ'DAN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE MÜJDE!

EVE İŞİ YAPAN KADINLARA EMEKLİLİK FIRSATI

Ev işleriyle uğraşan 12 milyon kadın var. Belli şartları sağlayan ev kadınları daha düşük primlerle isteğe bağlı sigorta yaptırarak emeklilik hakkı elde edebiliyor. Yani başkasının yanında çalışmayan kadınlar için de emeklilik mümkün.

20-09-2017 22:19 - GÜNCEL

 
Bir işte çalışmayan ev kadınlarına 5510 sayılı yasa ile sigortalı olma imkanı tanınıyor.
 
HANGİ İŞLER KAPSAMDA?
 
Peki bu nasıl olacak? Posta’tan Bilal Emin Turan’ın haberine göre ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, her türlü nakış işleri, turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan gibi eşyaları evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor.
 
113 LİRALIK AVANTAJ
 
Başvuru için yapılması gerekenler basit. Önce, vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınacak. Sonra ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ doldurulacak. Ödenecek prim kazanca göre değişiyor. Bu yıl için en düşük prim 455 lira, en yüksek 3 bin 412 lira. İsteğe bağlı BağKurlu ise indirimle bu yıl en düşük 568 lira prim ödüyor.
 
YETİME MAAŞ HAKKI
 
Sigortalı olan ev kadınları her ay düzenli ödeme yaparak sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. İsteğe bağlı sigortalı, 5 yıl (1800 gün) prim ödemiş ise geride kalanlara ölüm aylığı (dul ve yetim aylığı) da bağlanıyor. El işleri yaparken sigortalı olan ev kadınlarının yatırdığı primler Bağkur kapsamında oluyor. Kadının doğum borçlanması hakkı da var.
 
ERKEN EMEKLİ OLMA ŞANSI VAR
 
Bağkur’dan emekli olabilmek için kadın sigortalıların 9000 gün prim ödemesi gerekiyor. Ayrıca emeklilik için 58 yaşını doldurmak aranan şartlar arasında. 5941 gün Bağkur primi ödeyen kadınlar emekli olmadan önceki son 3.5 yılında SSK’lı olursa 9000 gün yerine 7200 günle emekli olabiliyor. Ayrıca, 5400 gün ve 61 yaş şartıyla emeklilik de mümkün.
 
 
 

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


  EVET
  HAYIR

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler