SUÇLAYANLAR VE SUÇLANANLARMEB, KRİPTO FETÖCÜLERE DİKKAT ETMELİ!SEÇİMLERDE EĞİTİME VE BİLİME ÖNEM VERMEYENLERE NİYE OY VERMEMELİYİZ?GÜVEN EROZYONU VE MEB İN İFLASIHAYIRLISI OLSUN MEB KILAVUZU EKSİK YAYINLAYINCASAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKSIN !SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIEĞİTİMDE 2002 DEN DAHA İYİ DURUMDAYMIŞIZ !İMAM HATİP OKULLARINDA HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR DESEK NE KAYBIMIZ OLUR?YETKİLİ Mİ ?SOSYAL AJANLAR, MUHBİRLERGEÇİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLENLERİN YÖNETİCİLİĞİ DÜŞMEMELİDİRGENEL BAŞKAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”MEB SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE VE KONTENJANLARI AÇIKLADI
Yazı Boyutu : A+ A-

EĞİTİME ŞAŞI BAKILIYOR !..


15-05-2017 18:05:14


Remzi ÖZMEN

Eğitim deyince akıllarına TEOG veya LYS de elde edilen başarılar gelen cümle eğitimsiz zevat Milli Eğitim’i yönlendirmeye kalkarsa bu ülkede bir arpa boyu yol alınmaz. Çocuğun el becerisini önemsemeyen, beden gelişimini hiçe sayan, ruh sağlığını hiç düşünmeyen, işitsel ve görsel gelişimini kale bile almayan bir kişiden eğitimci olmaz. Bir çocuğun sağlıklı büyümesi için yaşının gerektirdiği hareketlilik alanı sağlanmadan, teknolojinin geliştiği bu çağda her türlü ruhsal ve bedensel ihtiyaçlarını klavye başında ya da eldeki telefonla gidermeye çalışan bir çocuk nasıl sağlıklı olabilir ki?

Gelişim çağındaki çocuğa spor yapma alanı ve zamanı bırakmıyorsunuz. Ders saatleriniz zaten yetersiz üstelik ne okul bahçeleriniz yeterli ne de spor salonlarınız vardır. Var olan salonların çoğunu da okula üç kuruş kazandırmak için sağa sola kiraya veriyorsunuz.

El becerilerinin gelişmesi için resim, görsel sanatlar gibi etkinlikleri kolaylıkla yapmak için atölye ve gerekli ortamı sağlanmıyor.

Müzik kulağının gelişimi için ne müzik odaları var ne de yeterli ders saati ayrılıyor.

Bilişim Teknoloji dersi deyince sadece çocuğa Bilgisayar kullanmayı öğretme akıllara geldiği için bu sınıfları gereksiz bulup kapatıldı. Oysa üst düzeyde Bilgisayar kullanma, program yapma, yazılım öğretme ya da oyun yapacak kadar donatmak hiç düşünülmedi.

Bakanlık olarak yıllarca özel bir firmanın yazılımı olan Kurum Neti kullandınız. Şimdi DYS diye bir sistemi okullarda kullanmaya çalışıyorsunuz. Ne kadar aksak yürüdüğünü isterseniz alanda kendiniz bir görün. Üstelik bu programın Gümrüklerde denendiğini verimli olmadığı için iptal edildiği duyumları da var. Bilişim öğretmenlerini memur yapan koca Milli Eğitim kendisine daha kullanışlı bir program yaptıracak beceriyi göstermemiştir. Şimdi kolları sıvamış sırada PDR Öğretmenleri var onları atıl hale getirmeye çalışıyor.

Düşüne biliyor musunuz bir ülkede yüz binler çeşitli suçlardan hapis yatarken ve hapis yatan yüz binlerin evlatları çeşitli travmalarla boğuşurken rehber öğretmenleri memur yapmaya çalışan bir zihniyet vardır. Bu ülkede her gün kadına şiddet artıyor o ortamlarda yaşayan binlerce öğrenci bundan etkileniyor. Okullardaki tek destekçileri PDR öğretmenleridir, onları da atıl hale getirmeye çalışıyorsunuz. Bu ülkede uyuşturucu kullanma yaşı ilkokula düşmüş, daha çok rehber öğretmen ataması gerekirken var olanları müdürün emrine vermeye çalışan bir zihniyet bu ülkenin gençlerinin geleceğine yön veriyor. Aile içi cinsel istismar artmış ve binlerce travma yaşanırken bu travmaları gideren yegane dert ortağı rehber öğretmenken onları dert ortağından mahrum bırakmak hangi aklın karıdır. MEB yine yanlış yapıyor; Bir rehber öğretmeni bir tek öğrenciyi intihar etmekten vaz geçirirse, bir öğrenciyi şiddet eyiliminde, bir tek öğrenciyi uyuşturucu kullanmaktan, ya da cinsel sapkınlıktan vaz geçirirse bu topluma ne kadar büyük katkı yaptığını hesaplayabildiniz mi? Onun için küçük hesaplardan vazgeçin! Rehber öğretmeni memur yapmaktansa bu kurumu bağımsız kılın. RAM ları etkinleştirin. Konusunda uzman olmaları için ciddi çalışmalar yapın. Unutmayın ruh sağlığı bozuk olan birey canlı bombadır. Bu canlı bombaların yok edicisi azaltıcısı da Rehber öğretmenlerdir.

Sonuç olarak; Eğitime şaşı bakanlar yalnızca kendi düşünceleri doğrultusunda görenler, bilimsellikten yoksun bir yaklaşım gösterenler geleceğimize hiçbir katkı sunamazlar. Tek çözümü

MEB yönetenler artık şaşı bakmaktan vazgeçip doğru bakmayı öğrenmelidirler. Ya da bakamıyorlarsa doğru bakanların göreve getirilmesidir.

Remzi ÖZMENYAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

ÖĞRETMENLERİN PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR ?


KATILIYORUM
DOĞRU BULMUYORUM
FİKRİM YOK

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler