6 SORUDA LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİÇİNLİ AŞÇILAR MALTEPE’DE HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ PATAGONYA'DA YAŞAMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ!..ENGELLER SEVGİ,SABIR VE İNANÇLA AŞILIRFAHRETTİN YOKUŞ MHP Lİ MİLLETVEKİLLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU“ZAMANE ATIKLARI” SERGİ OLDUTSKM’DE CAZ ESİNTİLERİÇİN’İN GELENEKSEL TATLARI MALTEPELİLERLE BULUŞTU"DİK DURUŞLU OLMAK" YAZIZORLAŞAN SINIF YÖNETİMİNDE KUSUR KİMİN?MİLLİ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE GEÇİŞ İSTEĞİ OKULDAN KAÇIŞ İÇİN BİR FIRSAT MI OLACAK?TÜRK MİLLETİ VE ORTAK DOKUÖĞRETMENİN İTİBARI AYAKLAR ALTINA ALINIRKEN, MEB NEDEN SEYİRCİDİR? TÜRK EĞİTİM-SEN’İN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ARAŞTIRMASIMİLLETİN PARTİSİ OLMAK!
Yazı Boyutu : A+ A-

EĞİTİM BELEDİYELERE BIRAKILMAMALI!


28-07-2017 19:07:56


Doğan CEYLAN

Eğitim işlerinin belediyelere bırakılması son derece sakıncalıdır. Okullarda ve diğer eğitim kurumlarında öğrencilere belirli bir siyasi fikir empoze edilemez. Oysa belediyeler siyasi partilerle ilintilidir. Belediyenin eğitim işine girdiği yerde mutlaka kendi siyasi düşüncesine uygun eleman yetiştirme ve siyasi taban oluşturma çabası temel amaca dönüşecektir. 

Her belediyenin kendi elemanını yetiştirdiği bir ortamda birlikte yaşama kültürü zarar görecektir. Hatta kötü niyetli bazı belediyeler illegal örgütlere bile eleman sağlama için bunu fırsat olarak göreceklerdir. Kayyum atanan birçok belediyenin olduğu ortadadır. 

Durum çok ciddidir ama hükümetin eğitim işini Belediyelere bırakma konusunda kafası karışık gibi. Bir bakıyorsunuz belediyelere eğitim faaliyeti yasaklanıyor, bir bakıyorsunuz  yasak kaldırılıp sosyal etkinlik merkezleri açma hakkı veriliyor.

Bazı bölgelerde Belediyelerin açtığı çeşitli  kurslarla illegal örgütlere eleman sağlama faaliyeti yaptıklarına şahit olan arkadaşlar vesilesiyle durumu bakanlık yetkilileriyle paylaşmıştık. Bize yeni çıkacak KHK ile belediyelerin eğitim faaliyetlerinin yasaklanacağını söylemişlerdi.

Nitekim 3 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan  678 Sayılı KHK ile 5580 Sayılı yasaya aşağıdaki geçici madde eklenerek Belediyelere eğitim faaliyetinde bulunma yasağı getirildi.

 EK MADDE 2 – (Ek: 3/10/2016-KHK-676/78 md.)(1) Okullar ile özel öğretim kursları hariç olmak üzere başka adlarla da olsa ilköğretim ve ortaöğretim örgün eğitim programlarının aynısı veya bir kısmını uygulayan ya da bu programlara yönelik deneme, seviye tespit sınavı gibi adlarla toplu sınav organizasyonları yapmak üzere faaliyet göstermek için yüz yüze veya uzaktan öğretim yöntemi ile özel öğretim kurumları veya yerler açılamaz, işletilemez, öğretim programları oluşturulamaz. Belediyeler, Sivil toplum kuruluşları ile yükseköğretim kurumlarının sürekli eğitim merkezleri gibi birimlerinde de bu faaliyetler yürütülemez. 

Tam sorun çözüldü, derken  31 Ekim 2016 tarihinde yani 28 gün sonra çıkan 678   sayılı KHK ile (Ek cümle: 31/10/2016 – KHK-678/34 md.)  Yukarıdaki yasa hükmünde geçen “Belediyeler” ibaresi çıkarıldı. Böylece belediyelerin eğitim faaliyeti yasağı kaldırıldı. Yasaya  aşağıdaki cümle eklendi ve kurs açma hakkı tanındı.

“Belediyeler ise il millî eğitim müdürlükleri ile yapılan ve Bakanlıkça onaylanan ortak işbirliği protokolleri çerçevesinde, örgün eğitim programlarına destek mahiyetinde ücretsiz kurslar açabilir.”

9 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan 687 Sayılı KHK ile belediyelerin açacağı kursların adı konuldu ve belediyelere Sosyal Etkinlik Merkezi açma hakkı verildi.

Yasada, sosyal etkinlik merkezi  “İl millî eğitim müdürlükleri ile belediyeler arasında yapılan ve Bakanlıkça onaylanan ortak işbirliği protokolleri çerçevesinde, Bakanlığın verdiği işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile belediyelerce açılan ve işletilen, ilköğretim ve/veya ortaöğretim öğrencilerinin ödev ve projelerine ilişkin araştırmalar yaptığı, öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin yürütüldüğü özel öğretim kurumları” olarak tanımlandı.

Milli Eğitim bakanımız Sayın İsmet YILMAZ’ın geçenlerde “eğitimde boşluk bırakılmaması, boşluk bırakılırsa birilerinin bunu dolduracağı” şeklinde bir konuşması oldu. Belediyelerin eğitim faaliyetlerine girmesi kendi eğitim kadrosunu oluşturması kendi düşüncesinde insan yetiştirmeye başlaması ve bunların bakanlıkça değil de yine kendi çalışanları vasıtasıyla denetlemesi ülkemizin birliği, bütünlüğü açısından ileride çok tehlikeli sonuçlar doğuracaktır. Hükümet bu kararını yeniden gözden geçirmelidir. 


Doğan Ceylan
Yönetim Bilimi UzmanıYAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler