TEK SINAV MI,ÇOK SINAV MI YOKSA OKUL BAŞARISI MI ? ÖĞRETMEN ATAMALARINDA GÜVENLİK SORUŞTURMASI ENGELİ ...TEOG 1.GÜN OTURUMLARI BAŞLADI DOÇENTLİK SINAV YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRİLDİ ...ERMENİ MESELEMİZİ ANLAMADIK... BUNALIM, ARAYIŞLARKAMUYA 90 BİN KİŞİ ALINACAK CUMHURBAŞKANI KOLTUĞU MEB BÜROKRATININ ÇOCUĞUNA EMANET EDİLDİÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAV SİSTEMİ DEĞİŞİYOR MU?MİRAÇ'TA BAYRAMDIR, 23 NİSAN'DA BAYRAMDIR! KUTLU OLSUNLAR...23 NİSAN MİLLİ EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJISİZ ANLAYABİLDİNİZ Mİ ?MEB YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİ YAYINLANDIDEVLET OYUNCAK HALE GETİRİLMİŞTİR!..23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Yazı Boyutu : A+ A-

"DUA" B O R S A S I


30-12-2016 01:12:17


KONUK YAZAR

“Allah” ile aldatma..,
“Kuran” ile aldatma..,
“Peygamber” ile aldatma..,
Şimdi “dua” ile aldatma...
Bu konuyu çoktandır yazmak istiyordum. Din işleri Yüksek Kurulu üyesi Bünyamin KUDUL’a ait olduğu söylenen bir metin, öne almama sebep oldu. Metin şöyle:
 “Değerli kardeşlerim. Son yıllarda sanal medyada Hz Peygambere şu kadar salâvat getirilmesi, şu kadar Yasin, Tebareke okunması, hatta hatimler edilmesi şeklinde kampanyalar düzenlenmektedir. İyi niyetle de olsa, bu tür gayretler bizleri yanlış bir din anlayışına sürüklemektedir. Allaha ve Resulüne olan sevgimiz, İslam davasına sahip çıkmamız, bu tür gayretlerle değil, yüce kitabımızın ahkâmına ve sevgili Peygamberimizin ahlakına sarılarak gerçekleşir. Allahın emir ve yasaklarına, Resulünün sünnetlerine uyularak gerçekleşir. Dava dilde kalan dua ile değil, eyleme ve davranışlara dönüşen çabalarla kazanılır. Sahabe ve Selef âlimlerimiz fetihleri ve zaferleri oturdukları yerden yüzlerce binlerce dua ve salâvat ile değil, bizzat mallarını ve canlarını ortaya koyarak kazandılar. Sizi bu hususta asılsız çağrılara değil, Allah ve Resulünün hayat veren gerçek yoluna, kitaba ve sünnete davet ediyorum. Bizler; Kuran ve sünnetleri yaşadık da bu yetersiz mi kaldı? Ortada 14 asırdır yaşanan bir İslam var iken, işimiz bu tür bidat ve hurafelere mi kaldı? Lütfen bu tür asılsız kampanyalara iltifat etmeyin. Selamlarımla”
Hocaya doğrulatmış değilim. Ancak metnin altına imzamı koyuyorum. Yazıda salat-ü selama, duaya itiraz yok. Onun istismarına, ticaret metaı haline getirilmesine karşı, uyanık olma çağrısı var. Aynen katılıyorum. Din istismarı günümüzde altın çağını yaşıyor. Onda sınır yok. Divanda, dergâhta bargâhta, mecliste, meydanda, radyo başında TV de, dualar alınıyor, dualar satılıyor.  Nefesten, nazardan, kazadan, beladan koruyacak metinler dolaşıyor piyasalarda. Canlı bağlantılarla istekler yerine getiriliyor.  Hoca kisvesinde mahsus pazarlayıcıları var işin. Elini ver kolunu alamazsın. Bir ufak hediye karşılığı tabi bütün bunlar.  Gönlünden ne koparsa. 
Bir gerçeği bir daha hatırlatalım. Türk milleti yardımseverdir,  misafirperverdir, vatanperverdir. Bir özelliği de samimi Müslüman oluşudur. Saf, temiz iman sahibidir.   “Allah diyenden zarar gelmez” diye bilir. Öyle inanır. Çok yerde bu iyi niyetinin de kurbanı olmuştur... “Kuran dilidir” diyerek Arapçaya da özel saygısı vardır.
Anadolu’muzun güzel kentleri, o kentlerin güzel çarşıları vardır. O çarşıların birer de delisi bulunur. Ararsanız görürsünüz.  Esnaf onu himaye eder. Neşe, moral kaynağıdırlar bir bakıma onlar çarşının. Çermik ilçemizin de  “Sinekli Alo’su” vardı.(Sinek köy adıdır)   Türkü okur, halay çeker isteyene dua da ederdi. Bu mini gösterilerin karşılığında yapılan bağışlarla geçinip giderdi. Dayım fırıncı esnafıydı.  Ona Arapça dualar ettirip de çok kere eline fırından yeni çıkmış ekmek tutuşturduğunu hatırlarım. Pek çok şey gibi o renkler de kayboldular artık bugün o çarşılarımızda.   AVM’ler, Gros Marketler çıktı, böyle oldu…
“Dua müminin silahı”(Hadis)
"De ki; Eğer duanız olmasa Rabbimin katında ne ehemmiyetiniz var." FURKAN 77”
  Hakkı yenenin,  yapacak şeyi, gidecek yeri kalmayanın başka nesi olur.  Mazlumun, yetimin ‘ah’ını almamak lazım. Seni içten bir yakarışla yaratanına bir şikayet eder ki, iflah olamazsın. O hataya düşmemesi lazım kimsenin.  Onun için de illa ağdalı sözler  etmek gerekmiyor.  Arapça olması şartı da yok duanın. Allah her dili bilendir, kalplerden geçeni en doğru okuyandır. Bir Temel fıkrası:
            Temel dua için elini Allaha açmış. Diyecek söz bulamamış. Sen içimden geçeni bilirsin. Ben daha ne gevezelik edeyim ki”   demiş kesmiş. Kabul olmadığını kim iddia edebilir Temelin duasının?     
Hadis-i şerifte buyrulur ki yine:
Tembel tembel oturup da Allahtan yardım beklemeyin. Bilirsiniz ki gökten ne altın yağar ne de gümüş”
Müslüman o dur;
Neye âmin dediğini bile.
Kendi duasını edebile...
Onu satın almaya…
Dua tüccarlarının oyuncağı olmaya...
Olmayacak duaya da “amin” demeye..
Allah elinden geleni yaptıktan sonra ona tevekkül edenle, çalışmadan ısmarlama, satın alma dualarla ona yakın olmaya çalışanı en doğru ayırt edendir. O ne güzel hakemdir.
  Selam ve dua ile…
 
Osman ERENALP
Ankara-Aralık 2016  

anamursedir.com


YAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA ÇÖZÜM BEKLEYEN EN ÖNEMLİ SORUN NEDİR ?


Öğretmen Atamaları
Boş geçen dersler
Sınav sistemi
Temel Liseler
Çalışanların Sosyo-ekonomik durumu

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Yeni Projeler