BU AÇIKLAMALAR HÜKÜMSÜZDÜR!..NE YAPARSANIZ YAPIN “HAYIR”LISI OLACAK!..İHRAÇ EDİLEN MEMURLARLA İLGİLİ KOMİSYON BU HFTA KURULUYOR BAKAN YILMAZ: BİN 500'Ü GÖREVİ BIRAKTI KONCUK: SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL!MEB, BU ALANDAKİ ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI ÖSYM'DEN ÖĞRETMENLERE YENİ SINAV GÖREVİ SINAV,SINAV NEREYE KADAR ?ÖSYM, YENİ KPSS ÜCRETLERİNİ AÇIKLADI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YIPRANMA PAYI MÜJDESİ BAKAN YILMAZ'DAN ÖĞRETMEN ATAMA AÇIKLAMASIDERSHANEDEN DÖNÜŞEN OKULLARA ARSA TAHSİS EDİLECEK YSK SEÇMEN SORGULAMA SİSTEMİ ERİŞİME AÇILDI ÖSYM'DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI! 27 MART'DAN ÖNCE ADAYLARA DUYURU YAPILACAKTEOG'DA MAZARET SINAVI VAR DA YGS'DE NEDEN YOK? KPSS HARÇLARI?

DÜ-ŞÜ-NÜ-YORUM

11-02-2017 23:14 - YAZARLAR

Bir anne evladının üzerinde titrer ya, bir baba yavrusunun geleceği için her türlü fedakarlığa katlanır ya, bir sevgili sevgilisi için her türlü çileye katlanır ya! Nasıl ki kıymetli gördüğü değer verdiği kişiye zarar gelmesin diye kendisini siper eder. Nasıl ki doğruyu bulmak için kırk düşünür bir yapar, Nasıl ki sevdiğini kem gözlerde sakınır ya, işte öyle bir şeydir vatansever olmak.

Kırkbeş yıldır sağa sola sapmadan, makam mevki düşünmeden, dünyalık servetler biriktirmeden bir sevdanın ardından gide bilmektir vatanseverlik. Uğruna sürgün yemektir, cop yemektir, taşlanmaktır. Aç kaldığı zamanlar, uykusuz kaldığı geceler, karakollarda sabahladığı gecelerdir vatansever olmak. Açlıktan nefesin koktuğu anlarda bile yaralı kardeşine kan vermek için hastaneye koşmaktır. Kurtuluştan Numene hastanesine gece yarısı taksi parası olmadığı için yaya yürümektir. Birlikte anısını sevincini hüznünü paylaştığın arkadaşını Karşıyaka Mezarlığına kendi elleriyle gömmektir. Elif gibi dimdik durmaktır, eğilmeden bükülmeden bedel ödemektir, belki de şans eseri hayatta kalmaktır.

Bedellerden bedel beğenin ödenmeyen var mıdır acaba! Şimdi bu çileli yolları aşmış, karlı boranlı tipili dağları aşmış, vefasızlıklar da sadakatsizlikler de görmüş ama asla yılmamış bizlerin önüne geleceğimizi ilgilendiren bir Anayasa değişikliği getirdiniz düşünmeyin diyorsunuz. Biz sizin adınıza karar verdik siz bu karara uyun diyorsunuz. Eğer siz bizim adımıza kendinizi düşünmeye yetkili görüyorsanız arkadaş biz neyiz acaba!..Vatan sevdasına karşı duygusuz mu, hissiz mi? Neden mefküremizi sindirmek için binlerce kitap okuduk. Neden biz sürekli fikir tartışmalarına girdik. Neden bize Hürriyetçilik ve Şahsiyetçilik anlatıldı? Neden Türklük gurur ve şuuru İslam ahlak ve faziletinden bahsedildi?

Ben düşünüyorum arkadaş; Çünkü Yüce Allah onlarca ayeti kerimesinde bana düşünmemi emrediyor.

Kime dilerse hikmeti ona verir; şüphesiz kendisine hikmet verilene büyük bir hayır da verilmiştir. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp-düşünmez. (Bakara Suresi, 269)

…Ben, bana vahyedilenden başkasına uymam." De ki: "Kör olanla, gören bir olur mu? Yine de düşünmeyecek misiniz?" (En'am Suresi, 50)

… Rabbim, ilim bakımından herşeyi kuşatmıştır. Yine de öğüt alıp-düşünmeyecek misiniz?" (En'am Suresi, 80)

Bu, Rabbinin dosdoğru yoludur. Öğüt alıp düşünmesini bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıkladık. (En'am Suresi, 126)

Bu iki grubun örneği; kör ve sağır ile gören ve işiten gibidir. Örnekçe bunlar eşit olur mu? Yine de öğüt alıp-düşünmeyecek misiniz? (Hud Suresi, 24)

Sonuç olarak düşünüyorum; hem Yüce Allah’ın emri gereği hem de insan olmanın fazileti gereği ve hepsinden önemlisi nimetlerin en büyüğü olan aklı bana verdiği içindir. Çabam ve gayretim bir karınca misali bile olsa kendim için değildir. Gelecek nesiller ve milletimin bekası içindir. Endişem baskıların artacağı yönündedir, hukuksuzlukların artacağı yönündedir. Keyfiyetin artacağı, ötekileştirmelerin artacağı ve bunun sonucunda Allah korusun kardeş kavgasının olabileceği yönündedir. Ben araştırıyorum, inceliyorum. Dünyanın diğer ülkelerinde çıkan kargaşaların bölünmelerin altında bu gerçeklerin yattığını görüyorum. Onun için endişe duyuyor ve dü-şü-nü-yorum!..

Remzi ÖZMEN


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA


YORUMLAR
Ahmet Kacan ~ 3 hafta önce
Ne güzel anlatmış ağzınıza sağlık anlatmak isteyip de Dillendiremedigimiz kelimelere dokemedigimiz Düşüncelerimizi çok güzel ifade edilmiş...Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA ÇÖZÜM BEKLEYEN EN ÖNEMLİ SORUN NEDİR ?


  Öğretmen Atamaları
  Boş geçen dersler
  Sınav sistemi
  Temel Liseler
  Çalışanların Sosyo-ekonomik durumu

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Yeni Projeler