TBMM'DEN ÖĞRENCİLERE MAAŞ MÜJDESİ!YENİ MÜFREDAT BAYRAM SONRASI AÇIKLANACAK!PKK,KAÇIRDIĞI ÖĞRETMENİ ŞEHİT ETTİ..ÜNİVERSİTE KONTENJANLARINDA 58 BİN ARTIŞ MÜJDESİ!MEMURLARIN YENİ MAAŞLARI BELLİ OLDU!PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ EN İYİ OKUL EN UZAKTAKİ Mİ EN YAKINDAKİ Mİ?''ÖĞRETMENE,ÖĞRENCİ VE VELİNİN NOT VERMESİ TAM BİR AYIPTIR''ÖĞRETMENLERE PSİKOLOJİ TESTİ GELİYOR!ADALET NALINCI KESERİ OLUNCA!..ÇIĞIRTKANLAR, GÜVEN VE UMUT KUR'AN KURSLARININ EĞİTİM KALİTESİ ARTTIRILMALILYS-3 TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SORULARINDAKİ GÖZLE GÖRÜLÜR DEĞİŞİKLİKLERMEMURLARA SAKAL VE KOT PANTOLON SERBEST OLACAK!KPSS-2017/6 TERCİH KILAVUZU YAYINDA!

DÖNER SERMAYEYİ YOK EDECEKLER

Türk Sağlık Sen İsparta Şube Başkanlığının Döner Sermaye Sistemi hakkında basın açıklaması yaptı...

06-10-2015 17:43 - SAĞLIK

           Değerli Basın Mensupları;
           Adaletsiz ve hakkaniyetle bağdaşmayan, emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle çalışanlara emekliliği de zehir eden döner sermaye sistemi ne yazık ki çözüme kavuşturulmayan bir sorundur.
      Sağlık çalışanları bu temel sorunun çözüme kavuşturulmasını beklerken Sağlık Bakanlığı ise sorunu yeni sorunlarda ekleyerek döner sermaye sistemini katlanılamayacak bir hale getirmiştir. İdarenin elinde tutuğu döner sermaye bir kılıç gibi ne yazık ki hep çalışanı kesmeye başlamıştır.  SUT’ taki paket uygulamalarda yapılan değişiklikler nedeniyle hastane gelirleri düşerken, bu düşüşü doğrudan personelin emeğine yansıtmışlardır.
Son olarak Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzleme, Ölçme ve Değerlendirme Birimi tarafından gönderilen bir yazıda sabit ek ödemeler toplamının dağıtılabilecek ek ödeme sınırını aştığı dönemlerde ek ödeme dağıtım kararı alınmaması istenmiştir. Örneklerle nasıl ödeme yapılmayacağını da açıklayan bu yazının manası kimseye performans ödemesi yapmayın demektir. Bu bağlamda branş hastanelerinde çalışanlar aylardır döner sermaye gelirlerinden faydalanamamaktadır. Tüm Türkiye’de toplamda 129 entegre ve branş hastane çalışanları mağdur olmuşlardır, bu gidişle mağdur olmaya devam edeceklerdir.
Söz konusu, çalışanın hakkını elinden almak olunca çok hassas davranan idareler de bu talimatı da usulüne göre hemen uygulamışlardır.
Bu iki durum bir araya gelince ne yazık ki küçük hastanelerimizde doktorlar bile performans ücreti alamaz olmuşlardır.
Baktığımızda hastanelerde İş yoğunluğu ve yükünün sürekli arttığı ve çalışanın sunduğu katkının yükseldiği bir durumda döner sermayelerin bu şekilde yok edilmeye çalışılması son derece manidardır.
Çalıştıkça artan döner sermaye ne hikmetse bizde çalıştıkça düşmektedir. Ekonomi biliminin yeni baştan yazılmasına neden olacak bu uygulamayı hayata geçirmekte doğrusu çok mahir olan idarecilere ne diyeceğimizi bilemiyoruz.
Çalışanın hakkını teslim ederek emeğinin karşılığını vermek yerine idarecinin çalışanı gözden çıkarması ve haklarını yok etmenin peşine düşmesi kabul edilemezdir.  Düşüre düşüre döner sermayeleri yok etmek isteyenlere müsaade etmeyeceğiz, rıza göstermeyeceğiz.
Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığı’na ve hastane idarecilerine çağrıda bulunuyor ve çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı  bir düzen için çalışmalar yapın mevzuatınızı düzenleyin diyoruz.  Çalışanın hakkını teslim edin, çalışanın cebinden elinizi çekin, emeğini sömürmekten vazgeçin diye sesleniyoruz.
Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.

Hayati YILDIZ
Türk Sağlık Sen Isparta Şube Başkanı

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA ÇÖZÜM BEKLEYEN EN ÖNEMLİ SORUN NEDİR ?


  Öğretmen Atamaları
  Boş geçen dersler
  Sınav sistemi
  Temel Liseler
  Çalışanların Sosyo-ekonomik durumu

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Yeni Projeler