UZMAN VETERİNER HEKİM İLE VETERİNER HEKİM MAAŞLARI ARASINDAKİ FARKFETÖ'DEN UZAKLAŞTIRILAN 533 PERSONEL GÖREVE İADE EDİLDİDIŞİŞLERİ: RESMEN BİLGİ TALEP EDİLDİ...YERLİ KÖMÜR MÜJDESİNİN ARKASINDAN ÖZELLEŞTİRME ÇIKTIŞEHİDİN İSMİ MEMLEKETİNDE YAŞATILACAK...MAHALLİ İDARELERDE İŞE GİRME ŞARTLARI VE USULLERİ BELİRLENDİBELEDİYE ZABITA VE İTFAİYE YÖNETMELİKLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDIKAMU GÖREVLİLERİNDEN BAZILARINA GÜNLÜK 21 LİRA İLAVE ÖDEME YAPILACAKPARA CEZASINA ÇEVRİLEN HAPİS CEZALARININ MEMURİYETE ETKİSİPARA CEZASINA ÇEVRİLEN HAPİS CEZALARININ MEMURİYETE ETKİSİVATANDAŞA MÜJDE!“ENERJİ BAKANI OLMAYAN KÖMÜRÜN MÜJDESİNİ VERDİ”ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN PARA...KAMU ÇALIŞANLARI 2018 YILINDA HANGİ GÜNLERDE İZİNLİ VEYA İDARİ İZİNLİ OLACAK?KAMU ÇALIŞANLARI 2018 YILINDA HANGİ GÜNLERDE İZİNLİ VEYA İDARİ İZİNLİ OLACAK?

DEVLET, NİZAM VE MEMUR!..

30-03-2017 23:20 - YAZARLAR

Her ne kadar Anayasa nın 128. Maddesinde devlet işleri memurlar eliyle yürütülür ibaresi yazılsa da bu tanım sadece bir isimdir. Devlet memurlarını korumaya yönelik hiçbir ibare yoktur. Bütün diğer hakları kanunla düzenlenir ibaresi açıkça belirtilmiştir. Yeni hazırlanan Anayasa da ise idari konularda Başkan a kanun hükmünde kararname çıkartma yetkisi verildiğine göre memurun tüm hakları bu kanunlarla düzenlenecek demektir. Hal böyleyken memurun iş güvencesi Anayasal teminat altındadır sözü gerçekçi değildir.

Aslında son günlerde yaşananlar devlet memurluğu kavramının yani memur işini yaparken din, dil, ırk,siyasi düşünce gözetmeksizin tarafsızlık ilkesine bağlı kalır. İbaresi devlet ve millet selameti için ne kadar önemli olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Tarafgirlik olursa Devlet kapısında bir ülkenin tüm insanları vergi verecek ama bir kısmı nimetlere konacak ötekiler ikinci sınıf vatandaş muamelesi görecektir. Herkes askerlik yapacak bu ülke için bedel ödeyecek ancak bir kısım vatandaş devlet kapısında işi aş bulacak ötekisi seyirci olacaktır. Mevcut mülakat sistemine bile gerek kalmayacak. Şimdilerde bir yılgınlık içinde olan sahipsiz vatandaş bir süre sonra siyasi dayanağı olmadığı için mülakata bile gidemeyecektir.

Devlet kurumsal bir organizasyon olarak bütün kurumlarıyla bir olaya taraf ise orada demokrasiden seçimden bahsetmek lafü güzaftan öte gitmez. Devletin karşısına dikilen ve aksi görüş bildiren herkesin terörist muamelesi ya da asi muamelesi görmesi de kaçınılmaz bir sondur.

Peki hali hazırda kanunda mevcut bulunan devlet memurları görevlerini yaparken tarafsız davranırlar ilkesine uyuluyor mu?

Kesinlikle hayır!.

Bir müsteşarın İlçe Müdürüne talimat vererek öğretmenleri salonlara toplayıp onlara propaganda yapması artık böyle bir tarafsızlığın kalmadığının açık göstergesidir. Elbette bunu yapan sadece bir müsteşar değildir. İstanbul’un bir ilçesinde Kaymakam Bey işyerlerinde sigara içen kişileri tespitle görevli ekibe talimat verip 16 Nisan’a kadar ceza yazmayın demesi, Bitlis te bir Kaymakamın oy rengi şöyle olacak diye halkı tehdit etmesi, Hakimlerin Savcıların açıkça taraf olduklarını sosyal medya yoluyla siyasi içerikli mesajlar atmaları, öğrencilerin resmi yazıyla salonlara toplatılması ve bunlara siyasi propaganda yapılması, partili milletvekilleri geliyor diye öğretmenlerin toplantıya çağrılması artık Türkiye de Devlet ve Hükümetlerin farklı olmadığını devlet=hükümet olduğu ve bütün bu icraatlar devlet geleneğimizin yerle yeksan olduğunun en açık göstergesidir.

Dostça diyoruz ki; devlet memurlarının tarafgir yapıldığı, yağdanlığın prim yaptığı, kurallı kaideli işlemeyen, liyakatın ve ehliyetin esas alınmadığı, her hukuksuzluğa bir fetvanın uydurulduğu nizamın adı nizamsızlıktır. Nizamın olmadığı yerde huzur ya sopayla sağlanır ya da sağlanamaz ayrışma- tedenni alır başını gider. Bu durum da hazırda bekleyen leş kargalarının işine gelir.

Sonuç olarak Devlet Memurluğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin bekası için son derece önemli bir yapıdır. Devlet memurunun işini yaparken tarafgir olması bu ülke için bir felakettir. Vatanını seven herkes; vatandaşın devletine güven duymasını sağlayacak bir nizamın kavgasını vermelidir. Hukukun mutlak üstünlüğünü, mutlak adaleti ve mutlak hürriyeti savunmalıdır. Bir olmak iri olmak diri olmak için başka bir yöntem henüz icad edilmemiştir!...

Remzi ÖZMEN


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA
Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


  EVET
  HAYIR

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler