UZMAN VETERİNER HEKİM İLE VETERİNER HEKİM MAAŞLARI ARASINDAKİ FARKFETÖ'DEN UZAKLAŞTIRILAN 533 PERSONEL GÖREVE İADE EDİLDİDIŞİŞLERİ: RESMEN BİLGİ TALEP EDİLDİ...YERLİ KÖMÜR MÜJDESİNİN ARKASINDAN ÖZELLEŞTİRME ÇIKTIŞEHİDİN İSMİ MEMLEKETİNDE YAŞATILACAK...MAHALLİ İDARELERDE İŞE GİRME ŞARTLARI VE USULLERİ BELİRLENDİBELEDİYE ZABITA VE İTFAİYE YÖNETMELİKLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDIKAMU GÖREVLİLERİNDEN BAZILARINA GÜNLÜK 21 LİRA İLAVE ÖDEME YAPILACAKPARA CEZASINA ÇEVRİLEN HAPİS CEZALARININ MEMURİYETE ETKİSİPARA CEZASINA ÇEVRİLEN HAPİS CEZALARININ MEMURİYETE ETKİSİVATANDAŞA MÜJDE!“ENERJİ BAKANI OLMAYAN KÖMÜRÜN MÜJDESİNİ VERDİ”ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN PARA...KAMU ÇALIŞANLARI 2018 YILINDA HANGİ GÜNLERDE İZİNLİ VEYA İDARİ İZİNLİ OLACAK?KAMU ÇALIŞANLARI 2018 YILINDA HANGİ GÜNLERDE İZİNLİ VEYA İDARİ İZİNLİ OLACAK?
Yazı Boyutu : A+ A-

CEMAATLER, TARİKATLAR, VAKIFLAR!!!


05-12-2016 16:12:51


Sami ÇELİK

   
    Konumuzu daha iyi anlayabilmek için kavramlara açıklık getirmek istiyorum;
Tarikat; Allah’a ulaşma ve onu tanıma yollarından her biri. İslamiyet’te, İslamiyet’in kalbi boyutu üzerinde duran ve ’’kalbin fıkhı’’ diye nitelenen tasavvuf öğretisinin uygulandığı düzenli kurumsal yapılar olarak tarif edilir.
Cemaat; İnsan topluluğu, bir fikir ve inanç etrafında toplanmış kimseler.
Vakıflar; Bazı kamu hizmetlerinin sürekli yapılabilmesi için şahıslar tarafından bırakılan mülk ve paradır. Sadaka da denir.
Yukarıda kısaca vakıf, cemaat ve tarikatların özünü izah etmeye çalıştık. Bu güzel anlamlara rağmen; Türkiye Cumhuriyeti Devleti yıllar boyunca cemaatlerin, cemiyetlerin, tarikatların, vakıfların baskısı ve taassubu altında kalmıştır. Bu cemaat, cemiyet, tarikat ve vakıflar amaçları doğrultusunda değil de adeta devleşmek, tekleşmek, güçleşmek ekseni üzerinde hareket etmişlerdir. Aslı görevlerinin dışına çıkmışlardır. Bunları kontrol etmek, dizginlemek, esas yoluna çekmek dinsizlik sayılmıştır. Bu dernek, cemaat, cemiyet, tarikat ve vakıfların bir çoğu Cumhuriyete, devlete adeta düşmanca hareket etmiştir. Aralarında kesinlikle bir ahenk yoktur. Bir cemaat diğer bir cemaatle düşman gibidir. Bunlar insanlar arasındaki kardeşlik ve din bağlarını zedelemiştir. Türkiye de, siz, biz, onlar ve daha fazla hizipçiliğin kaynağı olmuşlardır. İşleri güçleri hizmetten ziyade rantlaşmak üzerine kurulmuştur. Her birinin Ceoları vardır. Gün geldi müteahhit oldular, gün geldi ticaret erbabı oldular, gün geldi taraftarlarının kanını emdiler, gün geldi siyasetçi oldular. Partilerle anlaşmaya gittiler. Parlamento da millet vekilleri ve bakanları oldu. İslam dinini tefrikaya düşürdüler. Milleti zarflarla, himmetlerle soydular. Milletin avucunda bulunan ilaç ve cenaze defin paralarına göz diktiler. Bunların arasından doyumsuz bir tanesi devletin tümüne hakim olmak için meclisi bombaladılar.
     Büyük Atatürk; 17 Aralık 1927 yılında, Ankara’da Türk milletine şöyle sesleniyordu; ‘’ Efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları, Selçuklu ve Osmanlıyı bu yüzden batırdıkları için yasakladık. Çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz, göreceksiniz ki, bazı kişiler, bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyuna alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir. Ayrıca unutmayınız ki, o gün geldiğinde, her bir taraf diğerini dinsizlikle ve vatan hainliğiyle suçlamaktan geri kalmayacaktır.’’ Büyük Atatürk’ün dediklerinin tamamı gerçekleşti. Şimdi; her köşe başında bir vakıf, bir dernek kurulmakta, cemaate, tarikata girenlerin önü açılmaktadır. Zengin olmanın en kısa yolu bunlara üye olmaktan geçmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı kış uykusundadır. Tarikatlar, cemaatler, vakıflar, dernekler palazlanırken, milleti soyarken, vatanı yıkarken, Diyanet İşleri Başkanlığı rahatlık içinde ve makam peşindedir. Artık ezan bile kasetten verilmektedir. Bu gibi cemaat. Tarikat, vakıf ve dernekler bu aymazlıkla devam ederse, belki de dönüşü olmayacak yeni bir ihanetin önü açılacaktır. Çözüm olarak; Atatürk’ün yolunda, O’nun düşünce ve gözlemlerinin ışığında hareket ederek, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı yeniden yapılandırarak, Türk milleti, bu zillet ve illetin sömürü aracı olmasından kurtarılmalı, bu kurumların denetimi behemehal aralıksız yapılmalıdır. Ya da işleyişlerine son verilmelidir.

Sami ÇELİK


YAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA


YORUMLAR
Sabit saffet ~ 11 ay önce
Sayın yazar ın aklından bi zoru var mı diye düşündüren bir yazı,sapla saman ancak bu kadar birbirine karıştırılabilir,yazıklar olsun.Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


  EVET
  HAYIR

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler