70 YAŞINDA DÜMENE GEÇTİLERBİLİNÇLİ SU TÜKETİMİNİ ANLATTILAR BELEDİYEDEN 82 OKUL KANTİNİNE DENETİMMALTEPE’DE TİYATRO ZAMANIHALDUN DORMEN 65. SANAT YILINDA MALTEPE’DE SAHNE ALDI ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ TÜRKÜLERLE ANILDIEĞİTİM AMA NASIL BİR EĞİTİM ?ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN
Yazı Boyutu : A+ A-

CEMAATLER, TARİKATLAR, VAKIFLAR!!!


05-12-2016 16:12:51


Sami ÇELİK

   
    Konumuzu daha iyi anlayabilmek için kavramlara açıklık getirmek istiyorum;
Tarikat; Allah’a ulaşma ve onu tanıma yollarından her biri. İslamiyet’te, İslamiyet’in kalbi boyutu üzerinde duran ve ’’kalbin fıkhı’’ diye nitelenen tasavvuf öğretisinin uygulandığı düzenli kurumsal yapılar olarak tarif edilir.
Cemaat; İnsan topluluğu, bir fikir ve inanç etrafında toplanmış kimseler.
Vakıflar; Bazı kamu hizmetlerinin sürekli yapılabilmesi için şahıslar tarafından bırakılan mülk ve paradır. Sadaka da denir.
Yukarıda kısaca vakıf, cemaat ve tarikatların özünü izah etmeye çalıştık. Bu güzel anlamlara rağmen; Türkiye Cumhuriyeti Devleti yıllar boyunca cemaatlerin, cemiyetlerin, tarikatların, vakıfların baskısı ve taassubu altında kalmıştır. Bu cemaat, cemiyet, tarikat ve vakıflar amaçları doğrultusunda değil de adeta devleşmek, tekleşmek, güçleşmek ekseni üzerinde hareket etmişlerdir. Aslı görevlerinin dışına çıkmışlardır. Bunları kontrol etmek, dizginlemek, esas yoluna çekmek dinsizlik sayılmıştır. Bu dernek, cemaat, cemiyet, tarikat ve vakıfların bir çoğu Cumhuriyete, devlete adeta düşmanca hareket etmiştir. Aralarında kesinlikle bir ahenk yoktur. Bir cemaat diğer bir cemaatle düşman gibidir. Bunlar insanlar arasındaki kardeşlik ve din bağlarını zedelemiştir. Türkiye de, siz, biz, onlar ve daha fazla hizipçiliğin kaynağı olmuşlardır. İşleri güçleri hizmetten ziyade rantlaşmak üzerine kurulmuştur. Her birinin Ceoları vardır. Gün geldi müteahhit oldular, gün geldi ticaret erbabı oldular, gün geldi taraftarlarının kanını emdiler, gün geldi siyasetçi oldular. Partilerle anlaşmaya gittiler. Parlamento da millet vekilleri ve bakanları oldu. İslam dinini tefrikaya düşürdüler. Milleti zarflarla, himmetlerle soydular. Milletin avucunda bulunan ilaç ve cenaze defin paralarına göz diktiler. Bunların arasından doyumsuz bir tanesi devletin tümüne hakim olmak için meclisi bombaladılar.
     Büyük Atatürk; 17 Aralık 1927 yılında, Ankara’da Türk milletine şöyle sesleniyordu; ‘’ Efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları, Selçuklu ve Osmanlıyı bu yüzden batırdıkları için yasakladık. Çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz, göreceksiniz ki, bazı kişiler, bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyuna alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir. Ayrıca unutmayınız ki, o gün geldiğinde, her bir taraf diğerini dinsizlikle ve vatan hainliğiyle suçlamaktan geri kalmayacaktır.’’ Büyük Atatürk’ün dediklerinin tamamı gerçekleşti. Şimdi; her köşe başında bir vakıf, bir dernek kurulmakta, cemaate, tarikata girenlerin önü açılmaktadır. Zengin olmanın en kısa yolu bunlara üye olmaktan geçmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı kış uykusundadır. Tarikatlar, cemaatler, vakıflar, dernekler palazlanırken, milleti soyarken, vatanı yıkarken, Diyanet İşleri Başkanlığı rahatlık içinde ve makam peşindedir. Artık ezan bile kasetten verilmektedir. Bu gibi cemaat. Tarikat, vakıf ve dernekler bu aymazlıkla devam ederse, belki de dönüşü olmayacak yeni bir ihanetin önü açılacaktır. Çözüm olarak; Atatürk’ün yolunda, O’nun düşünce ve gözlemlerinin ışığında hareket ederek, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı yeniden yapılandırarak, Türk milleti, bu zillet ve illetin sömürü aracı olmasından kurtarılmalı, bu kurumların denetimi behemehal aralıksız yapılmalıdır. Ya da işleyişlerine son verilmelidir.

Sami ÇELİK


YAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA


YORUMLAR
Sabit saffet ~ 1 yıl önce
Sayın yazar ın aklından bi zoru var mı diye düşündüren bir yazı,sapla saman ancak bu kadar birbirine karıştırılabilir,yazıklar olsun.Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler