6 SORUDA LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİÇİNLİ AŞÇILAR MALTEPE’DE HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ PATAGONYA'DA YAŞAMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ!..ENGELLER SEVGİ,SABIR VE İNANÇLA AŞILIRFAHRETTİN YOKUŞ MHP Lİ MİLLETVEKİLLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU“ZAMANE ATIKLARI” SERGİ OLDUTSKM’DE CAZ ESİNTİLERİÇİN’İN GELENEKSEL TATLARI MALTEPELİLERLE BULUŞTU"DİK DURUŞLU OLMAK" YAZIZORLAŞAN SINIF YÖNETİMİNDE KUSUR KİMİN?MİLLİ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE GEÇİŞ İSTEĞİ OKULDAN KAÇIŞ İÇİN BİR FIRSAT MI OLACAK?TÜRK MİLLETİ VE ORTAK DOKUÖĞRETMENİN İTİBARI AYAKLAR ALTINA ALINIRKEN, MEB NEDEN SEYİRCİDİR? TÜRK EĞİTİM-SEN’İN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ARAŞTIRMASIMİLLETİN PARTİSİ OLMAK!

BATI'YA EĞİTİM GÖÇÜ

Eğitim için yurtdışına gitme yaşı düştü. İngiltere’’deki liselerde öğrenim görmek için bu yıl yapılan başvurular rekor seviyede arttı.

16-01-2018 22:28 - EĞİTİM

Cumhuriyet Gazetesi'nden Figen Atalay'ın haberine göre; lise eğitimi için yurtdışına giden öğrenci sayılarında geçmiş yıllara göre ciddi artış bulunuyor. Çocuklarının eğitimi ve geleceği için buradaki evini, işini, düzenini bırakıp yurtdışına göç eden ailelerin sayısı da çok arttı.

Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Derneği Yönetim Kurulu üyesi Aslıhan Özenç’in verdiği bilgilere göre, rekabetin gitgide arttığı eğitim ve iş sektöründe avantaj elde etmek isteyen birçok aile, gelişen iletişim ve teknolojinin de sunduğu imkânları göz önünde bulundurarak çocuklarını yurtdışında eğitime göndermek konusunda daha istekli olmaya başladı. Aileler, imkânları dahilinde uygun maliyetlere sahip eğitim alternatifleri arayışına girdi. Özenç, bu konuda şunları söyledi:

"Türkiye’den yurtdışına lise eğitimi için giden öğrenci sayılarında geçmiş yıllara göre çok ciddi bir artış olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim ve daha çok veli bu alternatifleri ve eğitim imkânlarını öğrendikçe burada sınav karmaşası ve belirsizliklerden kurtarmak istedikleri çocuklarını lise seviyesinde yurtdışına gönderecekler. Ayrıca üniversite eğitimini yurtdışında devam ettirmek isteyen öğrenciler için de lise seviyesinde transfer, ileriye yönelik çok daha iyi üniversitelere giriş için de avantaj sağlıyor.’’

Yaş düştü

İngiltere’de Brockenhurst College’in yabancı öğrenci kayıtlarından sorumlu yetkilisi Melissa Murphy’e göre, son yıllarda Türkiye’den İngiltere’ye eğitime giden öğrencilerin yaş ortalaması düşmüş ve üniversite eğitimine ek olarak GCSE ve A Level seviyesinde (ortaöğretim) eğitime talep artmış. Özellikle 2018 eğitim yılı için başvurularda çok ciddi bir artış gördüklerini belirten Murphy, bunun ana sebebinin, eğitim ve sınav sisteminde aralıksız yapılan değişikliklerle ailelerin eğitime olan güveninin sarsılması olduğunu düşünüyor. Türkiye’ye birkaç yıl önce ilk geldiğinde, çok pahalı ve tanınmış birkaç özel okul dışında diğer okullar için hiç talep olmadığını hatırlatan Melissa Murphy, 2017’den itibaren ise maliyeti çok daha düşük ama eğitim kalitesi yüksek olan devlet liseleri için talebin artmaya başladığını söylüyor.

Eğitim Ajansı.com

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler