SUÇLAYANLAR VE SUÇLANANLARMEB, KRİPTO FETÖCÜLERE DİKKAT ETMELİ!SEÇİMLERDE EĞİTİME VE BİLİME ÖNEM VERMEYENLERE NİYE OY VERMEMELİYİZ?GÜVEN EROZYONU VE MEB İN İFLASIHAYIRLISI OLSUN MEB KILAVUZU EKSİK YAYINLAYINCASAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKSIN !SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIEĞİTİMDE 2002 DEN DAHA İYİ DURUMDAYMIŞIZ !İMAM HATİP OKULLARINDA HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR DESEK NE KAYBIMIZ OLUR?YETKİLİ Mİ ?SOSYAL AJANLAR, MUHBİRLERGEÇİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLENLERİN YÖNETİCİLİĞİ DÜŞMEMELİDİRGENEL BAŞKAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”MEB SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE VE KONTENJANLARI AÇIKLADI

BATI'YA EĞİTİM GÖÇÜ

Eğitim için yurtdışına gitme yaşı düştü. İngiltere’’deki liselerde öğrenim görmek için bu yıl yapılan başvurular rekor seviyede arttı.

16-01-2018 22:28 - EĞİTİM

Cumhuriyet Gazetesi'nden Figen Atalay'ın haberine göre; lise eğitimi için yurtdışına giden öğrenci sayılarında geçmiş yıllara göre ciddi artış bulunuyor. Çocuklarının eğitimi ve geleceği için buradaki evini, işini, düzenini bırakıp yurtdışına göç eden ailelerin sayısı da çok arttı.

Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Derneği Yönetim Kurulu üyesi Aslıhan Özenç’in verdiği bilgilere göre, rekabetin gitgide arttığı eğitim ve iş sektöründe avantaj elde etmek isteyen birçok aile, gelişen iletişim ve teknolojinin de sunduğu imkânları göz önünde bulundurarak çocuklarını yurtdışında eğitime göndermek konusunda daha istekli olmaya başladı. Aileler, imkânları dahilinde uygun maliyetlere sahip eğitim alternatifleri arayışına girdi. Özenç, bu konuda şunları söyledi:

"Türkiye’den yurtdışına lise eğitimi için giden öğrenci sayılarında geçmiş yıllara göre çok ciddi bir artış olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim ve daha çok veli bu alternatifleri ve eğitim imkânlarını öğrendikçe burada sınav karmaşası ve belirsizliklerden kurtarmak istedikleri çocuklarını lise seviyesinde yurtdışına gönderecekler. Ayrıca üniversite eğitimini yurtdışında devam ettirmek isteyen öğrenciler için de lise seviyesinde transfer, ileriye yönelik çok daha iyi üniversitelere giriş için de avantaj sağlıyor.’’

Yaş düştü

İngiltere’de Brockenhurst College’in yabancı öğrenci kayıtlarından sorumlu yetkilisi Melissa Murphy’e göre, son yıllarda Türkiye’den İngiltere’ye eğitime giden öğrencilerin yaş ortalaması düşmüş ve üniversite eğitimine ek olarak GCSE ve A Level seviyesinde (ortaöğretim) eğitime talep artmış. Özellikle 2018 eğitim yılı için başvurularda çok ciddi bir artış gördüklerini belirten Murphy, bunun ana sebebinin, eğitim ve sınav sisteminde aralıksız yapılan değişikliklerle ailelerin eğitime olan güveninin sarsılması olduğunu düşünüyor. Türkiye’ye birkaç yıl önce ilk geldiğinde, çok pahalı ve tanınmış birkaç özel okul dışında diğer okullar için hiç talep olmadığını hatırlatan Melissa Murphy, 2017’den itibaren ise maliyeti çok daha düşük ama eğitim kalitesi yüksek olan devlet liseleri için talebin artmaya başladığını söylüyor.

Eğitim Ajansı.com

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

ÖĞRETMENLERİN PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR ?


KATILIYORUM
DOĞRU BULMUYORUM
FİKRİM YOK

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler