KİTAP DEYİP GEÇMEYİN ! ANKETLERDEN ÇIKAN ÇARPICI SONUÇ!BES'LE MEMUR MAAŞLARDAN NE KADAR KESİLECEK?MEMURA ÖDENEN ÇOCUK YARDIMI NE ZAMAN KESİLİR?YGS SONUÇLARI 20 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN BAŞVURU SONUÇLARI MEB O GÖREVİ YAPACAK ÖĞRETMENLERİ ARIYOR 2017 KPSS A GRUBU VE ÖĞRETMENLİK (ALAN BİLGİSİ) BAŞVURULARI BAŞLADI SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK İÇİN EK ATAMAİZMİR TÜRKİYE'NİN YENİ LİDERİNİ BELİRLEDİ; MERAL AKŞENER!.. KİME KİMLERE GÜVENİLİR?ÖĞRENCİLERİMİZİN SİYASETE ALET EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZEĞİTİM GİBİ BİR DERTLERİ YOK!..BU AÇIKLAMALAR HÜKÜMSÜZDÜR!..NE YAPARSANIZ YAPIN “HAYIR”LISI OLACAK!..

ANNE OLAN MEMUR YARIM GÜN ÇALIŞACAK!

Doğum izninden sonra anneler çocukları okul çağına gelene kadar kısmi çalışmadan yararlanacak.

16-01-2017 21:27 - MEMURLAR

Doğum izninden sonra anneler çocukları okul çağına gelene kadar kısmi çalışmadan yararlanacak. İşçi anneler için başlayan süreç memurlar için de bu ay devreye girecek.
 
ÇALIŞAN ANNELER İÇİN DEVRİM GİBİ DÜZENLEME
 
Geçen sene anneler için çok önemli düzenlemeler yapıldı. Bunlardan birisi de doğum ve analık izinleri ile ilgili olandı.
 
YARIM GÜN ÇALIŞIP TAM MAAŞ
 
Anneler yasal doğum izinleri bittikten sonra ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocukta 120 gün ve sonraki doğumlarda 180 gün yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek.
 
EVLAT EDİNEN DE YARARLANACAK
 
Bu anneler isterlerse çocuk okul çağına gelene kadar yarım gün çalışıp yarım maaş da alma hakkına sahip. Bu haktan sadece doğum yapan anneler değil 3 yaşına kadar çocuk evlat edinen anneler de yararlanacak.
 
8 KASIM'DA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
 
Söz konusu düzenleme ile ilgili işçi anneleri ilgilendiren yönetmelik 8 Kasım'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
MEMURLAR BİLGİ İSTİYOR
 
Burada tüm detaylar var, hakkınızı arayın. Ancak bugün memurlar ile ilgili kısım hakkında bilgi de vermek istiyorum. İsmi bizde saklı bir memur okurumuzun sorusu şöyle:
 
6663 SAYILI YASAYLA
 
"Yarı zamanlı çalışma için analık izni bitiminde kurumumuza sorduk. 'Öyle bir uygulama yok' denildi. Dilekçe veremedik. Maaş kesintisi olur diye kimse dilekçe veremiyor. Ne yapmamız lazım.
 
YÖNETMELİK NE DİYOR?
 
" Söz konusu düzenleme 6663 sayılı yasanın 10. maddesi ile yapıldı. Buna göre memurlar, "Çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar olan dönemde, ayrıca süt izni verilmeksizin haftalık çalışma saatlerinin normal çalışma süresinin yarısı olarak düzenlenmesini talep edebilirler. Bu kapsamda yarım zamanlı çalışmaya başlayan memur, aynı çocuk için bir daha bu haktan yararlanmamak kaydıyla başvuru tarihini izleyen aybaşından geçerli olmak üzere normal zamanlı çalışmaya dönebilir. Bu fıkra hükmünden yararlanan memura, yarım zamanlı çalışmaya başladığı tarihi izleyen aybaşından itibaren, mali haklar ile sosyal yardımlarına ilişkin her bir ödeme unsurunun yarısı esas alınarak ödeme yapılır" deniliyor.
 
BAKANLAR KURULU YETKİLİ
 
Burada maddenin sonunda "Yarım zamanlı çalışma hakkının kullanımına ilişkin usul ve esaslar ile bu haktan yararlanamayacak memurları; hizmet sınıfı, kadro unvanı, kurum veya teşkilat bazında birlikte veya ayrı ayrı belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkilidir" ibaresi de var. Size iyi bir haber de vereyim.
 
KANUN YÜRÜRLÜKTE
 
Bize gelen bilgilere göre Bakanlar Kurulu bu konudaki çalışmasını tamamladı ve Başbakanlık'a gönderildi. Yönetmeliğin bu ay içinde çıkması bekleniyor. Bu yönetmelik çıkınca memur anneler için de hem yarım gün çalışıp tam maaş alma hem de okul çağına kadar yarım gün çalışma ile ilgili detaylar belli olacak. Ancak dediğim gibi kanun yürürlükte ve bu hak verildi.

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA





Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA ÇÖZÜM BEKLEYEN EN ÖNEMLİ SORUN NEDİR ?


Öğretmen Atamaları
Boş geçen dersler
Sınav sistemi
Temel Liseler
Çalışanların Sosyo-ekonomik durumu

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Yeni Projeler