70 YAŞINDA DÜMENE GEÇTİLERBİLİNÇLİ SU TÜKETİMİNİ ANLATTILAR BELEDİYEDEN 82 OKUL KANTİNİNE DENETİMMALTEPE’DE TİYATRO ZAMANIHALDUN DORMEN 65. SANAT YILINDA MALTEPE’DE SAHNE ALDI ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ TÜRKÜLERLE ANILDIEĞİTİM AMA NASIL BİR EĞİTİM ?ÖĞRETMENE ŞİDDETE KAMU DAVASI AÇILMALIDIR!SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMATÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN..!MEB' İN 11 BİN DERSLİK AÇIĞI NASIL KAPANIR ?DEĞERLER, KİMLİK VE KİŞİLİKLER PARÇALANIRKENLİSEYE GEÇİŞ BİLMECESİ : BU YAZ SICAK GEÇECEKMİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

ANAYASAL DÜZENE KARŞI SUÇ İŞLEYEN MEMURLARIN DURUMU

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, işledikleri bazı suçlardan dolayı hapis cezası alanlar ile kasten işledikleri suçlardan dolayı 1 yıl veya daha uzun süreli hapis cezası alanlar Devlet memuru olamıyor.

18-07-2016 21:59 - MEMURLAR

Devlet Memurları Kanununun memurluğa atanacaklarda aranan genel şartları düzenleyen 48/A maddesinde, bazı suçlar nedeniyle ya da belli sürelerle alınmış hapis cezalarının memuriyete girmeye engel olacağı düzenlenmiştir.
 
Ayrıca, Kanunun 98 inci maddesinde ise; memurluğa alınma şartlarından her hangi birini taşımadığı sonradan anlaşılan veya memuriyetleri sırasında bu şartlardan her hangi birini kaybedenlerin memurluğunun sona ereceği hususu düzenlenmiştir.
 
Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar ile anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçların memuriyete etkisi
 
657 sayılı Kanunda yer alan düzenlemelerde, memuriyete girmeye ve memur olarak kalmaya engel suçlar arasında; “Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar”, “anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçlar”a da yer verilmiştir.
 
Kanundaki düzenlemeye göre, Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar veya anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçlar nedeniyle hapis cezası almak, memuriyete girmeye ve memur olarak kalmaya engeldir.
 
Öte yandan, memuriyete giriş ve memuriyette kalış bakımından değerlendirme yapılırken;
 
-Bu suçlardan dolayı verilen hapis cezasının süresinin ne kadar olduğuna bakılmaz.
 
-Bu suçlardan dolayı hapis cezası alanların, söz konusu suçları kasten işleyip işlemediklerine bakılmaz.
 
-Bu suçlardan dolayı hapis cezası alanların, cezalarının sonradan affedilmiş olup olmadığına bakılmaz.
 
-Bu suçlarla ilgili olarak verilen mahkeme kararlarında, verilen mahkûmiyete ilişkin cezanın uygulanmasının tecil edilmiş (ertelenmiş) olup olmadığına bakılmaz.
 
-Bu suçlarla ilgili olarak verilen mahkeme kararlarında, hükmün açıklanmasının geriye bırakıldığına dair bir hüküm yer almış olması halinde, bu durumda bir mahkûmiyet hükmünün varlığından söz edilemeyeceğinden, bu mahkumiyet kararı memurluğa girmeye ve memur kalmaya engel sayılmaz.
 
Söz konusu suçlardan hüküm giyenlerin durumu
 
“Devletin güvenliğine karşı” veya “anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı” işledikleri bir suçtan dolayı haklarında mahkumiyet kararı (hükmün açıklanması geri bırakılmayanlar) verilenlerden;
 
**Memuriyette bulunmayanlar, 657 sayılı Kanunun 48/A/5 maddesi Devlet memuriyetine hiçbir şekilde giremezler.
 
**Memuriyette bulunanların memuriyeti, 657 sayılı Kanunun 98/b maddesi uyarınca sona erer. Memuriyeti bu şekilde sone erenler, Kanunun 48/A/5 maddesi uyarınca bir daha Devlet memuriyetine giremezler.
 
memurunyeri

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler