YSK REFERANDUMUN KESİN SONUÇLARINI AÇIKLADIMİLLİ GELİR BÜYÜRKEN MEMURUN PAYI KÜÇÜLDÜ ..MAHKEM İ KÜBRA DA MÜLAKAT KOMİSYONLARINI SİZE SEÇTİRMEZLER!..ŞEHİTLER ÖLÜYOR !TEK SINAV MI,ÇOK SINAV MI YOKSA OKUL BAŞARISI MI ? ÖĞRETMEN ATAMALARINDA GÜVENLİK SORUŞTURMASI ENGELİ ...TEOG 1.GÜN OTURUMLARI BAŞLADI DOÇENTLİK SINAV YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRİLDİ ...ERMENİ MESELEMİZİ ANLAMADIK... BUNALIM, ARAYIŞLARKAMUYA 90 BİN KİŞİ ALINACAK CUMHURBAŞKANI KOLTUĞU MEB BÜROKRATININ ÇOCUĞUNA EMANET EDİLDİÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAV SİSTEMİ DEĞİŞİYOR MU?MİRAÇ'TA BAYRAMDIR, 23 NİSAN'DA BAYRAMDIR! KUTLU OLSUNLAR...23 NİSAN MİLLİ EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

ANAYASA MAHKEMESİ KARİYER UZMANLIKLARDA MERKEZ, TAŞRA AYRIMINI İPTAL ETTİ

25-05-2016 19:29 - MEVZUAT

Anayasa Mahkemesi, kariyer uzmanlıklara 666 sayılı KHK ile getirilen merkez ve taşra uzmanı ayrımını iptal etti.  Kararın uygulanması bir yıl sonraya ertelendi. Mahkeme’nin 2016/30 sayılı iptal kararı esastan değil, 666 sayılı KHK’nın getirdiği düzenlemelerin KHK’nın dayandığı yetki kanunu kapsamı dışında olduğu gerekçesiyle verildi. Dolayısıyla idare, bu konu hakkında yeni bir düzenleme yapmazsa, KHK ile ortaya çıkan adaletsizlik giderilmiş olacak ve merkez taşra uzmanı ayrımı ortadan kalkacak. Ancak idarenin önümüzdeki bir yıl içinde yeni bir düzenleme ile merkez taşra uzmanı ayrımını yeniden getirmesi de söz konusu.   
Buna göre bir yıl içinde yani, 24 Mayıs 2017'ye kadar yeni bir düzenleme yapılmazsa 666 sayılı KHK’daki merkez ibaresi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiği için gelir uzmanları ve bakanlıkların taşra teşkilatlarında görev yapan kariyer uzmanlar da 666 sayılı KHK'ya göre maaş alabilecek ve bu konudaki merkez, taşra ayrımı ortadan kalkmış olacak. 
Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan İsmail KONCUK, “Kamu görevlilerine eşit işe eşit ücret getireceği iddiasıyla çıkarılan 666 sayılı KHK’nın yeni adaletsizlikler doğurduğunu, KHK ile kamu görevlilerinin mali ve özlük haklarında yapılan köklü düzenlemelerin hukuk devleti ilkelerine uymadığını defaten dile getirmiştik. 
Gerek toplu sözleşme görüşmelerinde gerekse yetkililerle yaptığımız toplantılarda bu düzenlemenin doğurduğu sorunların çözümü noktasındaki taleplerimizi de kendilerine ilettik. Ancak, bu konuda bir ilerleme kaydedilemedi. 
Şimdi Anayasa Mahkemesi, 666 sayılı KHK le getirilen düzenlemelerle idarenin kendisine verilen yetkiyi aştığına hükmetti. Daha önce de üst kurullardaki uzmanlara ilişkin olarak bu yönde bir karar vermişti. Aslında 666 sayılı KHK’nın başlı başına 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun konusu olan kamu görevlilerinin mali ve özlük hakları ile emeklilik haklarına bu denli müdahale etmesi doğru değildi. Dolayısıyla 666 KHK ile getirilen bütün mali düzenlemelerde bu tür bir yetki karmaşası bulunuyor. Bu konuda bütün itirazlarımızı dikkate alan, çalışanların ikramiye, prim, fazla mesai, döner sermaye gibi ödemelerinin ek ödemeden mahsup edilmediği yeni bir sistemin taraflarla tartışılarak bir kanunla düzenlenmesi zorunluluğu bulunuyor. 
Temennimiz, idarenin yaptığı bu yanlışı görüp yeni bir düzenleme yaparak merkez, taşra uzmanı ayrımı konusunda ısrar etmemesi ve bu adaletsizliğe bu şekilde bir son verilmesi yönündedir.” dedi.   

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA ÇÖZÜM BEKLEYEN EN ÖNEMLİ SORUN NEDİR ?


Öğretmen Atamaları
Boş geçen dersler
Sınav sistemi
Temel Liseler
Çalışanların Sosyo-ekonomik durumu

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Yeni Projeler