BU AÇIKLAMALAR HÜKÜMSÜZDÜR!..NE YAPARSANIZ YAPIN “HAYIR”LISI OLACAK!..İHRAÇ EDİLEN MEMURLARLA İLGİLİ KOMİSYON BU HFTA KURULUYOR BAKAN YILMAZ: BİN 500'Ü GÖREVİ BIRAKTI KONCUK: SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL!MEB, BU ALANDAKİ ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI ÖSYM'DEN ÖĞRETMENLERE YENİ SINAV GÖREVİ SINAV,SINAV NEREYE KADAR ?ÖSYM, YENİ KPSS ÜCRETLERİNİ AÇIKLADI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YIPRANMA PAYI MÜJDESİ BAKAN YILMAZ'DAN ÖĞRETMEN ATAMA AÇIKLAMASIDERSHANEDEN DÖNÜŞEN OKULLARA ARSA TAHSİS EDİLECEK YSK SEÇMEN SORGULAMA SİSTEMİ ERİŞİME AÇILDI ÖSYM'DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI! 27 MART'DAN ÖNCE ADAYLARA DUYURU YAPILACAKTEOG'DA MAZARET SINAVI VAR DA YGS'DE NEDEN YOK? KPSS HARÇLARI?

AMİR, ARALARINDA HUSUMET OLAN MEMURA DİSİPLİN CEZASI VEREBİLİR Mİ?

Devlet memurları hakkında işledikleri iddia edilen fiillerden dolayı disiplin cezası verilmesine ilişkin işlemlerin yürütülmesi ve karar aşamalarında, soruşturmayı yapan veya disiplin amiri olan ya da disiplin kurullarına katılanlar ile memur arasında husumet bulunduğunun ileri sürüldüğü durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

30-01-2015 02:21 - MEVZUAT

Devlet memurları hakkında işledikleri iddia edilen fiillerden dolayı disiplin cezası verilmesine ilişkin işlemlerin yürütülmesi ve karar aşamalarında, soruşturmayı yapan veya disiplin amiri olan ya da disiplin kurullarına katılanlar ile memur arasında husumet bulunduğunun ileri sürüldüğü durumlarla da karşılaşılabilmektedir.
 
Kamu hizmetlerinin gereği gibi yürütülmesini sağlamak amacıyla; kanunların, tüzüklerin ve yönetmeliklerin Devlet memuru olarak emrettiği ödevleri yurt içinde veya dışında yerine getirmeyenlere, uyulmasını zorunlu kıldığı hususları yapmayanlara, yasakladığı işleri yapanlara durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre hangi disiplin cezalarının hangi amirler tarafından verilebileceği 657 sayılı Kanunda belirtilmiştir.
 
Öte yandan, kurumların kuruluş ve görev özellikleri çerçevesinde çıkarılan özel yönetmeliklerle memurların disiplin amirleri belirlenirken, kurumlarda oluşturulacak disiplin kurulu ve yüksek disiplin kurullarına ilişkin hususlar ise Bakanlar Kurulu tarafından yürürlüğe konulan “Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik” ile düzenlenmiştir.
 
Devlet memurları hakkında yürütülen disiplin işlemleriyle ilgili olarak disiplin ve yüksek disiplin kurullarına katılamayacak olanlardan Disiplin Amirleri ve Disiplin Kurulları Hakkında Yönetmelikte söz edilmiş olmakla birlikte, aralarında husumet bulunan memurlarla ilgili disiplin işlemlerine katılmayacak olanlar konusunda açık bir düzenlemeye yer verilmemiştir.
 
Disiplin ve yüksek disiplin kurullarının toplantılarına katılamayacak olanlar
 
Amir durumunda olanların görev ve sorumluluklarının 657 sayılı Kanunda belirtilmiş olmasının yanı sıra, kurumlarda oluşturulacak disiplin ve yüksek disiplin kurullarının toplantıların katılamayacak olanlardan ise Yönetmelikte söz edilmiştir.
 
Yönetmelikteki düzenlemeye göre, kurulların başkan ve üyeleri;
 
-Atamaya yetkili oldukları Devlet memurlarıyla ilgili işlerin,
 
-İlgili disiplin soruşturmasını yaptıkları Devlet memurlarıyla ilgili işlere,
 
-İlgili disiplin cezasının verilmesini teklif ettikleri Devlet memurlarıyla ilgili işlerin,
 
-Kendilerine, eşlerine, ikinci dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve sıhri hısımlarına ait işlerin.
 
görüşüldüğü kurul toplantılarında görev alamazlar.
 
Aralarında husumet bulan memur ile ilgili disiplin işlemlerine katılma
 
Devlet memurları hakkında disiplin soruşturmasının yapılması ve ceza verilmesinde izlenecek yol ve yöntemler ile disiplin cezaları ve bu cezaları gerektiren fiiller, ceza vermeye yetkili amirler ve kurullar mevzuatla belirlenmekte, konuya ilişkin diğer hususlar da ise doktrin ve içtihatlar çerçevesinde işlem yapılmaktadır.
 
Öte yandan, disiplin işlemlerinin ve verilecek cezaların sağlıklı ve objektif olması, ancak bu işlemleri yürütenlerin olayı tarafsız şekilde değerlendirmesi halinde mümkün olabilecektir.
 
Bu çerçevede, 657 sayılı Kanun ile Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik hükümleri ve konuyla ilgili açılmış davalarda verilmiş kararları birlikte göz önünde bulundurduğumuzda;
 
*Hakkında soruşturma yapılan memurla arasında husumet bulunan,
 
*Memurun disiplin soruşturmasına konu eyleminden zarar gören,
 
*Soruşturma konusu olaydan mağdur olan,
 
*Soruşturmada taraf olan,
 
*Soruşturmayı yürüten
 
kişilerin, memur hakkında yürütülecek disiplin işlemlerine disiplin amiri ya da disiplin kurulu üyesi olarak katılmasının uygun olmayacağını düşünmekteyiz.
 
Disiplin işlemlerine katılmaması gerekenlerin katıldığı işlemler
 
Disiplin soruşturması yapılması veya disiplin cezası verilmesi ya da verilen disiplin cezalarına yapılan itirazların karara bağlanması işlemlerine katılanların, bu işlemlere konu memurla husumetlerinin olması durumunda, yapılmış olan işlemler dava konusu edildiğinde mahkemelerin yapılan işlemleri hukuka uygun değerlendirmeyeceklerini memurunyeri.com

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA ÇÖZÜM BEKLEYEN EN ÖNEMLİ SORUN NEDİR ?


  Öğretmen Atamaları
  Boş geçen dersler
  Sınav sistemi
  Temel Liseler
  Çalışanların Sosyo-ekonomik durumu

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Yeni Projeler