ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLİK VE FEN BİLİMLERİ KONGRESİ BAŞLADI!MEB'DEN BOŞ KALAN 540 KADROYA ÖĞRETMEN ATAMASI!SINAVLAR UNUTULDU MU ?YİNE Mİ,NİMET SİZE,KÜLFET BİZE MEB ARTIK YÖNETİLEMEZ DURUMDADIRÖVÜLENLER, ELEŞTİRENLER, SUÇLANANLAR KİM NE? YKS NİN ÖRNEK SORULARI YAYINLANDILİSE VE ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMLERİ SON HALİNİ ALDI MI ?SÖZLEŞMELİ DRAMBELİRSİZLİKLER GİDERİLMELİDİREĞİTİM,EĞİTİM, İLLE DE EĞİTİM !GAZİ KARABULUT’TAN DEĞERLER EĞİTİMİ HİKAYE SETİHASANKEYFLİ MUHAMMED USTA...BAKAN'DAN LİSELERE GEÇİŞ SINAVI AÇIKLAMASIBAKAN YILMAZ'DAN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE MÜJDE!

ALİ YALÇIN: TEOG TOPTAN TASFİYE EDİLMELİ

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Temel Eğitimden Ortaöğretim Geçiş Sistemi'ne (TEOG) ilişkin, "Sistem tadil edilmeli, toptan tasfiye edilmemeli." değerlendirmesinde bulundu.

18-09-2017 23:17 - SENDİKA

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünde (TODAİE) düzenlenen Uluslararası Eğitim Sendikacılığı Sertifika Programı'nın açılışındaki konuşmasının ardından TEOG sisteminin kaldırılmasına yönelik çalışmalarla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Eğitimde kademeler arası geçiş konusunda dünyada farklı sistemlerin uygulandığını, Türkiye'de de farklı denemelerin söz konusu olduğunu dile getiren Yalçın, OKS, SBS ve sonrasında TEOG'a uzanan bir süreç yaşandığını anlattı. TEOG'un sınav stresinin azaltılması noktasında iyi bir yöntem olduğunu belirten Yalçın, şunları dile getirdi: "TEOG'da yerleştirme sürecinden kaynaklanan tartışma yürüyor. Çünkü bütün öğrencileri, TEOG puanı ile sıralayıp okulları da buna göre tasnif ederseniz o zaman tüm okulları etiketlemiş olursunuz. Bu, eğitim açısından doğru bir yöntem değil. Dershanelerin yarışmacı yöntemi ile aşağı yukarı aynı seviye sınıfları gibi seviye okulları oluşmuş olur ki bazı okulları baştan gözden çıkarmış gibi bir pozisyon oluşur. Esas sıkıntının birincisi bu." Öğrencilerin merkezi olarak yerleştirilmesinde servisle başka bir okula gitme zorunluluğunun doğduğuna işaret eden Yalçın, şöyle devam etti: "Bu durum, öğrenciyi hem mahalle kontrolünden çıkarmış oluyor hem servis gibi aileye yeni bir yük getirmiş oluyor hem de öğrencinin zamanını yolda kullanması gibi gereksizliği de beraberinde getirmiş oluyor. O yüzden burada yapılması gereken şey, TEOG'u toptan lağvetmek değil, TEOG üzerinde bu arızi noktalar konusunda çalışma yapmak ve bununla ilgili sorunun yaşandığı kısımlara ilişkin düzgün çözümleri getirebilmektir.
 
TEOG'u toptan kaldırmak yeni bir arayışa sıfırdan girmek, eğitimde de bu anlamda belirli tartışmaları yoğunlaştıracak, öğrencilerde, velilerde kaygı eşiğini yükseltecektir. Milli Eğitim Bakanlığına çağrım, eğitim paydaşlarıyla TEOG'un arızi noktaları konusunda bir çalıştay yapması ve bu konuda ortak aklı çalıştırmasıdır. " - "TEOG'un iyi yönleri muhafaza edilmeli" TEOG'u toptan atıp yeniden bir eleme yöntemi ihdas etmeye yönelik bir arayışın eğitim çalışanlarında hem de velilerde kaygıyı yükselteceğine işaret eden Yalçın, " Eğitim-Bir-Sen olarak TEOG'un iyi yönlerinin muhafaza edilmesini ama velilere, öğrencilere sıkıntı yaşatan kısımlarına ilişkin köklü çözümün getirilmesinden yanayız." dedi.

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


  EVET
  HAYIR

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler