CEMAL SÜREYA MALTEPE'DE ANILIDI MALTEPE’DE 4 YILDA 45 BİN SOKAK HAYVANI TEDAVİ EDİLDİ MALTEPE'DE 4 YILDA 450 BİN KİŞİYE SICAK YEMEKMALTEPE'DE 4 YILDA 4 BİN ÇOCUK YÜZME ÖĞRENDİ!“AİLE SAATİ” İLE AİLENİZİ KORUYUNBİZMİŞİZ ENAYİSİ BU DÜNYANIN!..DEVLET CİDDİYETİ BEKLİYORUZ!..ARİF NIHAT ASYA ÖLÜMÜNÜN 43.YILINDA DOĞDUĞU KÖYDE ANILDI ...TÜRK EĞİTİM-SEN BAYRAK ŞAİRİ A.NİHAT ASYA YI ANIYOR ...OKUL YÖNETİCİLERİNİN ETKİN SENDİKA YÖNETİCİSİ OLMASININ ETİKLİĞİ MESELESİTÜRKAN BEBEK !..KAPATIN BU İKİ BAKANLIĞIDEVLET-TOPLUM-İNSAN VE HUKUK 2017 YILINDA EĞİTİM CAMİASINDA NELER YAŞANDI?VETERİNERLERİN MORALİNİ BOZMAYALIM

AKLINI KULLANMAK,TEFEKKÜR,SORGULAMAK VE MÜSLÜMAN

30-12-2016 01:18 - SENDİKA

"İslam alimleri, aklı; 'İyiyi kötüden ayırt edip, iyi olanı yapma ve kötü olandan kaçınma gücü’ anlamında kullanmışlardır."  Aklın bir başka manası ise; "Bilmek, anlamak, şuurlu olmak, duymak, temkinli ve işinde gücünde derli toplu olmaktır." 
Akıl ile insan, kendini ve başkalarını bilir. Sadece bilmekle kalmaz, "bildiğini" biliyor olmanın ayrıcalığına erişir. Ki, şuur ya da bilinçli olmak da budur. Kişi, "bildiğinin farkında olmak “la, yaratılışın sırrına erme, hayatın anlamını kavrama imkânına erişir.
Yüce Yaratıcı, akılla bilinir; din, aklı olanı muhatap alır; İlahi mesaj aklı olana hitap eder.
Kuranda Allah “İşte Allah, size ayetlerini böyle açıklar ki akıl erdiresiniz. (Bakara s./ 242) ölçüsüyle Müslümanın çevresinde gördüğü her şeyi muhakkak sorgulamasını ister. Allah’ın kendisine imanın en mükemmeli bile sorgulayarak imandır. Eğer sorgulamıyorsa Allah bu tür insanları “De ki: ‘‘Kör ile gören bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?’’(Enam s./50) hükmüyle kör olarak ifade etmiştir. “…Hâlâ akıllanmayacak mısınız?” (Enam S./32) ayetinde ihtar ederek akıllanmasını istemektedir.
Allah’ın Kuranda sorgulamamızı istediği bir kaç örnek:
-Kuran evrenin yaratılışını sorgulamamızı ister (Enbiya Suresi, 30)
-Kuran insanın yaratılışını sorgulamasını ister (Kıyame Suresi , 37)
-Kuran atalarımızın dinini sorgulamamızı ister (Bakara Suresi, 170)
-Kur’an bizzat Kuran’ın kendisini sorgulamamızı ister (Nisa Suresi, 82)
           Allah Müslümanın “…İşte Allah, ayetlerini size böylece açıklıyor. Umulur ki, düşünürsünüz.” (Bakara S./266) ayeti hükmünce düşünmesini istiyor. Hakikati anlayanları yaşadığı toplum içinde farklı tutmuştur. “Dilediğine hikmet verir, hikmet verilene ise pek çok hayır verilmiş demektir. Ve bunu ancak üstün akıllılar anlar.” (Bakara S./269) ayetinde düşünen, tefekkür eden, sorgulayarak kabul eden kişileri üstün akıllı olarak nitelendirmiş. Sorgulamak kişiyi ve de dolayısıyla toplumları doğruya, hakikate, hata yapmamaya  ulaştırır.
Fakat hem dünya hem çevremizde gördüğümüz bir hakikat var ki; Müslüman tiplemesi düşünmeyen, tefekkür etmeyen, aklını kullanmayan, at gözlüğü takmış, körü körüne kabullenen tabiri caizse “ayküsü” düşük vasat insan tiplemesi. Sorgulamamış, eleştirmemiş, önüne gelenleri tefekkür edip düşünmeden kabullenmiştir. Ve bu tür Müslümanlar her zaman kullanılmaya müsait olmuştur. Yönetmek isteyenlerin işine gelendir bu Müslüman tiplemesi. Sorgular ve farklı söylem gerçekleştirirseniz ya günah işlemiş olursunuz, asi ilan edilirisiniz, yâda kendinizi suçlu, mahkûm edilmiş olarak bulursunuz. Ne Allah, ne Kuran, ne Hz. Muhammed (sav) Müslümanı bu şekilde tarif etmemiştir.
Bütün dünya Müslümanlarına, İslam ülkelerine bakın problem, kargaşa, terör, kan, gözyaşından başka ne var? Akan kan Müslümanın kanı, ölen Müslüman, öldüren Müslüman kaybeden Müslüman ama kazanan Müslümanı birbirine düşüren batı emperyalizmi. Sorgulamadan biat etmek, eleştiri yok, Allah’ın Kuranda kendine yüklediği hakikat ve sorumluluğun bilincinde olmak yok. Onca yanlış ve hatayı Kuran ve İslam’a töhmet gibi yükleyen, ezilmeye mahkûm, “güdülen varlık” haline dönüşmüş Müslüman. Onca grup ve cemaatler, İslam adına hareket eden onca sapkın oluşumlar, cemaatler dünyada İslam eşittir terör oluşmasına sebep olmuştur.
Hz. Muhammed (sav) Veda hutbesindeki uyarısı boşuna değildir. Allah Resulü: "Ashabım! "Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O'da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakin benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! 
            Allah bu tür insanları ayette "Şüphesiz, yeryüzünde yürüyen canlıların Allah katında en kötüsü, akıllarını kullanmayan (gerçeği görmeyen) sağırlar, dilsizlerdir." (Enfal S./ 22) ölçüsünde nitelendirmektedir.
Müslüman kendisine yüklenen ilahi sorumluluğun bilincinde olmaz ve o ölçüde yaşamazsa Allah’ın ilahi azap ve uğursuzluğun gelişini beklemelidir. Kuranda ve geçmiş milletlerin tarihinde Allah’ın ilahi azabı ile helak olmuş milletlerin açıklı hikâyeleri vardır. Bu gün birçok İslam ülkesinin istila edilmiş gibi emperyalizmin çizmeleri altında oluşunu Müslüman iyi tahlil edip, nerede hata yaptık demelidir. “Akıllarını kullanmayanlar üzerine Allah bir uğursuzluk yükler.” (Yunus S./100) ayetinde ki hakikati anlamalıdır. Aklını kullanmayan insanların dünyada zelil olduğu gibi ahireti de zelil ve kötüdür ki; "Eğer kulak vermiş veya akletmiş olsaydık, çılgın alevli cehennemlikler içinde olmazdık "(Mülk S./10) hükmü dünyasını karartan Müslümanın dolayısı ile ahiretini de kararttığını ilan etmiştir.
“Hakikat” diye anlatılanlara “inanmak” değil de, “bilmek/yaşamak” adına kurcalayanlara Selam olsun!

Halit Kaya SAĞRA
TES Çatalca İlçe Başkanı

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler