SUÇLAYANLAR VE SUÇLANANLARMEB, KRİPTO FETÖCÜLERE DİKKAT ETMELİ!SEÇİMLERDE EĞİTİME VE BİLİME ÖNEM VERMEYENLERE NİYE OY VERMEMELİYİZ?GÜVEN EROZYONU VE MEB İN İFLASIHAYIRLISI OLSUN MEB KILAVUZU EKSİK YAYINLAYINCASAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKSIN !SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIEĞİTİMDE 2002 DEN DAHA İYİ DURUMDAYMIŞIZ !İMAM HATİP OKULLARINDA HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR DESEK NE KAYBIMIZ OLUR?YETKİLİ Mİ ?SOSYAL AJANLAR, MUHBİRLERGEÇİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLENLERİN YÖNETİCİLİĞİ DÜŞMEMELİDİRGENEL BAŞKAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”MEB SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE VE KONTENJANLARI AÇIKLADI
Yazı Boyutu : A+ A-

15 TEMMUZ KARANLIĞINDA EĞİTİM SORUNLARI


11-11-2016 11:11:39


Bülent ÇETİN

93 Yıllık Cumhuriyetimizin atlatmış olduğu büyük bir tehlike ve ihanet olarak tarihe geçecek olan 15 Temmuz hain kalkışması şüphesiz ki toplumun her kesimi tarafından derinlemesine incelenerek tarihe ve tarihçilere teslim edilecektir. Büyük bir konsensüsle yani Yenikapı Ruhu ile bu hain sürecin öncesi ve sonrası yapılan hatalar ve eksiklikler tespit edilerek hızlı bir rehabilite sürecine girilmeli ve toplumun tüm kesimleri işçisi, memuru, siyasetçisi, akademisyeni ile tüm  millet üzerine düşen sorumluluğunu eksiksiz yerine getirmelidir. Böylece binlerce yıllık devlet geleneği olan kadim Türk Uygarlığı milletimizin iradesi ve gayreti ile Türkiye Cumhuriyeti olarak muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma yolculuğuna devam edebilecektir.
Madem durum bu, biz eğitimcilerin de 15 Temmuz sürecini, öncesi ve sonrası dahil tüm aşamaları ile layıkıyla inceleyip gerekli çıkarımları yapma zorunluluğumuz vardır.
 Hain kalkışma bize bir kez daha açıkça göstermiştir ki; Millet olarak her alanda yaşadığımız problemlerin ana kaynağı eğitim- öğretim ile ilgili yaşadığımız sorunlardır. Bu alanda yaşadığımız sorunlar sadece eğitim kurumları ile sınırlı kalmayıp; aile içi ilişkilerden başlayıp son zamanlarda toplumu veba gibi saran aile içi şiddet, cinsel ayrımcılık, ihmal- istismar... hatta sağlık,güvenlik ve  iktisadi alanda karşılaştığımız davranış ve etik sorunların tümünün kaynağı olarak eğitim alanındaki yaşadığımız sorunlarımızın çözülmeyişini gösterirsek inanın abartmış olmayız..
Son dönemlerde iyice azgınlaşan her türlü bölücü yıkıcı terör faaliyetleri, her türlü marjinal örgüt ve terör gruplarının devlete sızma gayretleri, paralel devlet yapılanmaları açıkça göstermiştir ki; ülkemiz eğitim ile ilgili temel yapısal sorunlarını aşamadığı taktirde bağımsızlığının yanı sıra kültür  medeniyet kimliğini ve millet olma bilincini de kaybedecektir.
Bir türlü yerine oturtamadığımız eğitim sisteminden kaynaklı; büyük fedakârlıklarla, büyük mücadelelerle sağlam temeller üzerine kurduğumuz Cumhuriyeti ne bilimsel alanda,  ne iktisadi alanda, ne eğitim ne  spor ne de kültür ve sanatta hakkı olan ve arzu edilen alana taşıyamadığımız  ve taşıyamayacağımız çok açık ve nettir.
Eğitim- öğretim sistemimizin oturmaması, eğitim öğretim politikaların sık sık değiştirilmesi ayrıca yapılan değişikliklerin bilimsellikten ve evrensellikten yoksun oluşu, Türk milleti tarafından içselleştirilememesi; bizleri milli manevi değerlerimizden her gün biraz daha uzaklaştırmakta, bizleri bir millet olarak ayakta tutan, bizlere güç, kudret, irade aşılayan değerlerimizden uzaklaştırmaktadır.  Kısaca millet olarak 93 yılın sonunda hala “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirememiş olmanın” sorumluluğu eğitimciler  olarak bizlerin omuzlarındadır.
 Binlerce yıldır aynı coğrafyada birlikte yaşamış, aynı dili konuşmuş, aynı dine inanmış, birlikte zaferler kazanmış, geniş bir coğrafyada uzun süre hüküm sürmüş, yokluktan bir devlet kurmuş örnek bir millet olan Türk Milletinin; kendi eğitim kurumlarında yetiştirdiği, hayata hazırladığı evlatlarının bu kadar farklı ideolojilere sahip olmasını, içerden veya dışardan yönlendirilen terör örgütleri ile hain gruplar tarafından aldatılacak kadar zayıf olmasını, çok basit saiklerle devletimizin milletimizin karşısına düşman olarak çıkartılabiliyor olması bile, tek başına bizim eğitim sistemimizin içler acısı durumunu göz önüne sermektedir.
Bana göre;  ülke olarak eğer her alanda başarılı olmak istiyorsak, hangi alanda olursa olsun, hangi kurum ve kuruluşta olursa olsun; karşılaşılan sorunların çözümü için  ilk bakılması ve iyileştirilmesi  gereken yer eğitim –öğretim sahası olmalıdır.
Ülkemizi yönetenler ve biz eğitimciler, eğitim öğretim alanında yaşanılan; okullaşma, okulların fiziki sorunları ve eğitim öğretimin maliyeti, okul türleri, zorunlu eğitim süresi, bir üst öğrenime geçme sınavları, sınıf mevcutları, eğitim de teknoloji kullanımı, eğitimde kadrolaşma, öğretmen istihdamı vb gibi sorunları;  yapısal sorun olarak kabul edip çözümü bir takım cemaatlerin veya farklı grupların sahip olduğu özel eğitim kurumlarını teşvik edip sayısını artırmada görürsek, allah korusun daha çok şey kaybederiz.
 Halbuki bizim sadece; ülke ve millet olarak ihtiyacımız olan kökleri; milletin milli manevi değerlerinden ve inancından beslenen, milletin inanç ve değerleri ile barışık, aydın kisveli millet- devlet düşmanları ile  hoca-alim kılıklı din tüccarlarının etkisinden uzak, evrensel değerlerle çatışmayan, gerçekten milliyetçi bir eğitim politikasına ihtiyacımız olduğudur.
Unutma; “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.”

11/11/2016
Bülent ÇETİN


YAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

ÖĞRETMENLERİN PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR ?


KATILIYORUM
DOĞRU BULMUYORUM
FİKRİM YOK

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler